Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama

0 Paylaşım
0
0
0

Son günlerin bomba konusu “Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama” ile insanlar dedesinin dedesini bulmaya başladı. Kimileri dalga konusuna da vursa kimileri işi ciddiye alıp kökeninin dayandığı ülkeden vatandaşlık almanın yollarını aramaya koyuldu. Soyunuzun nereye dayandığını öğrenmek için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinde bir talep oluşturarak öğrenebileceğiniz soy ağacı bilgisi 1-2 dakika içinde ekranınıza gelmiş oluyor. Sadece bilgisayar üzerinden yapabileceğiniz işlem için bir E-Devlet şifreniz olması gereklidir. Eğer hala almadıysanız PTT bu konuda size yardımcı olacaktır.

Herkesin hunharca soyuna baktığı bu sistemi bizde duymayanlara duyuralım yapamayanlara yaptıralım diye tek tek açıklamalı olarak aşağıda yazdık. Aynı zamanda kendimizin de soy ağacını inceledik. 🙂 Kökenlerimizin benim tarafımda Yunanistan ve Makedonya eşimin tarafından da Bulgaristan olarak uzaklardan dedelerimizin buralarda doğduklarını gördük rahatladık. 😀 Şimdi sizde soy ağacınızı aşağıdaki adımları takip ederek öğrenin! Belki de bir çifte vatandaşlık alabileceğiniz durumlar ortaya çıkar. Belli mi olur? 🙂

1 – E-Devlet Alt Üst Soy Bilgisi Arama Ekranı

www.turkiye.gov.tr  adresine girdiğinizde bilgilerinizi girerek sistemdeki hesabınızı açın. Aşağıdaki ekrandaki çıkan arama çubuğuna “Nüfus” yazın.

E-Devlet Alt Üst Soy Bilgisi Arama Ekranı

2- E-Devlet Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama

Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü hizmetine bir kez tıklıyoruz ve talep oluşturuyoruz. Devamında 1-2 dakika bekliyoruz.

Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama E-Devlet
E-Devlet Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama

3- E-Devlet Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama Talebi

Aşağıdaki fotoğrafta bulunan uyarıyı alıyorsunuz ve sistemde kayıtlı olan ve doğrulanmış mail adresimize ve ya telefon numaramıza yada her ikisine birden gelecek olan “Alt üst soy bilgileriniz hazırlanmıştır. E-Devlet kapısından kontrol edebilirsiniz.” diye mesajı aldıktan sonra yine aynı şekilde işlemi tekrarlayarak arama çubuğuna “Nüfus” yazıp Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü hizmetine tıkladığımızda karşımıza soy belgeniz gelmiş oluyor.

E-Devlet Alt Üst Soy Bilgisi Sorgulama Talebi

4- E-Devlet Alt Üst Soy Belgesi

Tüm işlemleri tamamladıktan sonra çıkacak olan ekranda en altta sizin isminiz yazarak yukarı doğru Babasının Annesinin Annesinin Babası’na kadar uzanan bir soy belgesi almış oluyorsunuz.

E-Devlet Alt Üst Soy Belgesi

5- E-Devlet E-Posta Değiştirme

Hesabınızda onaylanmış bir telefon ve mail adresiniz olmalı ki gelecek olan bilgiyi görebilesiniz. Bunu da aşağıdaki gibi yine hesabınızda “Benim Sayfam” bölümüne tıklayarak açılan ekranda 2. adım olan “Bilgilerim”e tıklayın. Son olarakta 3. adım İletişim seçeneklerinde Cep telefonunuz ve mail adresinizi aşağıdaki alanlara yazıp doğrulamanız gerekmektedir. Ülke kodunu seçerek yabancı telefon numarası da kayıt edebilirsiniz.

E-Devlet E-Posta Değiştirme

Artık soy bilginizi öğrendiğinize göre vatandaşlık almak istediğiniz ülkeleri araştırabilirsiniz. :)) Örneğin; Karadağ Vatandaşlığı Nasıl Alınır? yazımızı okuyarak bilgi alabilir anlaşmalı olduğumuz işinde uzman ve uygun fiyatlı gayrimenkul danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Soru ve görüşlerinizi bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like