Zhangye Ulusal Jeopark, Çin
Zhangye Ulusal Jeopark, Çin

Asya’nın Doğal Harikaları

0 Paylaşım
0
0
0

Asya’nın doğal güzelliklerini eminim ki bilmeyen yoktur. Bu yazımızda Asya’nın doğal harikaları sizlere tanıtacağız. Bu doğal harikalar dünyanın başka hiç bir yerinde bulamayacağınız güzellikte.  Listede hangi Asya ülkeleri var yazımızın devamında.

Asya’nın Doğal Harikaları Listesi

1. Gokyo Lakes Gölleri, Nepal

Gokyo Lakes Gölleri, Nepal
Gokyo Lakes Gölleri, Nepal

Dünyanın 6. en yüksek Ngozumpa Glacier dağı üzerinde yer alan altı göl, 9km’den fazla alana yayılıyor ve dünyanın en yüksek tatlısu göl sistemini oluşturuyor.

2. Çikolata Tepeleri, Filipinler

Çikolata Tepeleri, Filipinler Asya'nın Doğal Harikaları
Çikolata Tepeleri, Filipinler

Yağışlı mevsimlerde bu tepeler çikolatadan daha çok yeşil renktedirler, ancak yağmur durduğunda Çikolata Tepeleri kahverengine dönüşür.

3. Kelimutu Dağı, Endonezya

Kelimutu Dağı, Endonezya
Kelimutu Dağı, Endonezya

Kelimutu dağındaki mineral bakımından zengin göl sualtı fumarollarıyla etkileşime girdiğinde, her göl yıllar içinde bir renginden diğerine kaydı.

4. Zhangye Ulusal Jeopark, Çin

Zhangye Ulusal Jeopark, Çin
Zhangye Ulusal Jeopark, Çin

Milyar yıllar süren tektonik plakaların hareketi ve kum taşının havalanması bu muhteşem manzaraları yarattı. Kayalardaki çizgi, kayaçların zamanla birlikte sıkıştırılmasından dolayı kalker çökmesinden kaynaklanmaktadır.

5. Son Doong Mağarası, Vietnam

Son Doong Mağarası, Vietnam
Son Doong Mağarası, Vietnam

Son Doong dünyanın en büyük mağaralarından biridir. Mağara turizme açıldıktan sonra çevre ile ilgili endişeler artırdığı için şimdilik sadece Oxalis Tours turistlere rehberlik etmek için lisansa sahip.

6. Ban Gioc–Detian Şelalesi, Vietnam Çin Sınırı

Ban Gioc–Detian Şelalesi, Vietnam Çin Sınırı Asya'nın Doğal Harikaları
Ban Gioc–Detian Şelalesi, Vietnam Çin Sınırı

Yüzme yasaktır, ancak şelalenin en ucunda küçük bambu salları kiralayabilirsiniz. Yağışlı mevsimlerde Mayıs ile Eylül ayları arasında, su akışı belir şekilde artar.

7. Jigokudani Vadisi, Japonya

Jigokudani Vadisi, Japonya
Jigokudani Vadisi, Japonya

Bölge, şifalı termal kaplıcaları ile ünlüdür. Sülfür, binlerce yıl önce Kuttara Dağı’nın patlamasının ardından 24 dönümlük jeotermal krater olan Jigokudani Vadisi’ni oluşturmuştur.

Asya’nın doğal harikaları yazımızı beğendiyseniz paylaşmaktan çekinmeyin. Ayrıca Facebook adresimizden bizi takipte kalın.

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Cruise (Gemi Turları) Nedir?

Yüzen bir otel hayal edin, her sabah otelinizin penceresinden dışarı baktığınızda farklı bir ülkede farklı bir şehirdesiniz. İşte…