Zhangye Ulusal Jeopark, Çin

Asya’nın doğal güzelliklerini eminim ki bilmeyen yoktur. Bu yazımızda Asya’nın doğal harikaları sizlere tanıtacağız. Bu doğal harikalar dünyanın başka hiç bir yerinde bulamayacağınız güzellikte.  Listede hangi Asya ülkeleri var yazımızın devamında.

Asya’nın Doğal Harikaları Listesi

1. Gokyo Lakes Gölleri, Nepal

Gokyo Lakes Gölleri, Nepal

Gokyo Lakes Gölleri, Nepal

Dünyanın 6. en yüksek Ngozumpa Glacier dağı üzerinde yer alan altı göl, 9km’den fazla alana yayılıyor ve dünyanın en yüksek tatlısu göl sistemini oluşturuyor.

2. Çikolata Tepeleri, Filipinler

Çikolata Tepeleri, Filipinler Asya'nın Doğal Harikaları

Çikolata Tepeleri, Filipinler

Yağışlı mevsimlerde bu tepeler çikolatadan daha çok yeşil renktedirler, ancak yağmur durduğunda Çikolata Tepeleri kahverengine dönüşür.

3. Kelimutu Dağı, Endonezya

Kelimutu Dağı, Endonezya

Kelimutu Dağı, Endonezya

Kelimutu dağındaki mineral bakımından zengin göl sualtı fumarollarıyla etkileşime girdiğinde, her göl yıllar içinde bir renginden diğerine kaydı.

4. Zhangye Ulusal Jeopark, Çin

Zhangye Ulusal Jeopark, Çin

Zhangye Ulusal Jeopark, Çin

Milyar yıllar süren tektonik plakaların hareketi ve kum taşının havalanması bu muhteşem manzaraları yarattı. Kayalardaki çizgi, kayaçların zamanla birlikte sıkıştırılmasından dolayı kalker çökmesinden kaynaklanmaktadır.

5. Son Doong Mağarası, Vietnam

Son Doong Mağarası, Vietnam

Son Doong Mağarası, Vietnam

Son Doong dünyanın en büyük mağaralarından biridir. Mağara turizme açıldıktan sonra çevre ile ilgili endişeler artırdığı için şimdilik sadece Oxalis Tours turistlere rehberlik etmek için lisansa sahip.

BAKIN  Temmuz Ayında Gidilecek Yerler

6. Ban Gioc–Detian Şelalesi, Vietnam Çin Sınırı

Ban Gioc–Detian Şelalesi, Vietnam Çin Sınırı Asya'nın Doğal Harikaları

Ban Gioc–Detian Şelalesi, Vietnam Çin Sınırı

Yüzme yasaktır, ancak şelalenin en ucunda küçük bambu salları kiralayabilirsiniz. Yağışlı mevsimlerde Mayıs ile Eylül ayları arasında, su akışı belir şekilde artar.

7. Jigokudani Vadisi, Japonya

Jigokudani Vadisi, Japonya

Jigokudani Vadisi, Japonya

Bölge, şifalı termal kaplıcaları ile ünlüdür. Sülfür, binlerce yıl önce Kuttara Dağı’nın patlamasının ardından 24 dönümlük jeotermal krater olan Jigokudani Vadisi’ni oluşturmuştur.

Asya’nın doğal harikaları yazımızı beğendiyseniz paylaşmaktan çekinmeyin. Ayrıca Facebook adresimizden bizi takipte kalın.