Bulgaristan Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır

Bulgaristan Aile /Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

0 Paylaşım
0
0
0

Bulgaristan için turistik vize ile alakalı yazımızdan sonra şimdi de benim yine tecrübe ettiğim Bulgaristan Aile /Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır? diye açıklamalı olarak anlatacağım. Bulgaristan vize türlerinden bir tanesi olan Aile/Arkadaş ziyareti vizesi Bulgaristan Özel Ziyaret Vizesi olarak ta geçiyor. İkisi de aynı şey sadece daha çok bilinen ve bizlerinde kullandığı ismi Bulgaristan Aile /Arkadaş Ziyareti Vizesi’dir yazımız hakkında aklınıza gelen tüm soruları bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

Bulgaristan Aile /Arkadaş Ziyareti Vizesi Nedir?

Bulgaristan’da ailenizden biri veya bir arkadaşınız yaşıyorsa onlardan Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi almanız konusunda yardım istemek zorunda olacaksınız. Bu vize Bulgaristan’da oturumu ile kalan bir yakınınız veya arkadaşınızın size bir davetiye göndererek almanız gereken bir vize türüdür. Vizeyi farklı kılan da zaten Bulgaristan’da oturumu olan birinin sizin için bir davetiye çıkarması ve bunu size ulaştırmasıdır. Sizde bu davetiyeyi diğer istenen evrakların arasına ekleyerek vize için başvuru yapmalısınız. Kısacası,  90 günden az sürecek ziyaretleriniz için öncesinde Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi almanız gereklidir.

Bulgaristan Aile /Arkadaş Ziyareti Vizesi Gerekli Evraklar

 1. Pasaport – Seyahat sonrasında en az bir (1) yıl geçerli olmalı.
 2. Biometrik Fotoğraf – İki (2) adet 35×45 milimetre ölçülerinde son üç (3) ay içerisinde çekilmiş olmalı.
 3. Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi – Eksiksiz doldurulmuş, Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunan kişi tarafından imzalanmış olmalı.
 4. Davetiye
 5. Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunacak kişinin Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
 6. Bulgaristan’a aile ziyaretine gidecek kişiye ait Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi.
 7. Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusu yapacak kişinin Bulgaristan’da ailesi veya eşi var ise:
  1. Yakınına ait Bulgaristan Kimlik Kartı (Liçna Karta) fotokopisi.
  2. Bulgaristan’dan Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi gönderen kişi, davet ettiği kişinin Bulgaristan’da bulunduğu sürece tüm masraflarını ve bakımını üstleneceğine dair bir Bulgaristan Noteri tarafından tasdiklenmiş Taahhütname (Deklaratsiya) gönderebilirse yukarıda sayılı olan evraklar da olmak şartıyla Uzun Süreli Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusu yapılabilir.
 8. Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunacak kişi 18 yaşından gün almamış ise:
  • Bulgaristan seyahatine ebeveynleri ile birlikte gidiyor olsa bile, anne ve baba bu seyahati gerçekleştirecek on sekiz (18) yaşından küçük olan çocuklarına bu seyahati yapmasına izin verdiklerine dair bir Türkiye Cumhuriyeti Noterinden tasdikli Muvafakatname (Her ikisi tarafından imzalanmış) almak zorundalar.
 9.  Seyahat Sigortası
 10. Vize ücreti dekontu (60Eur)

Ayrıca farklı başvuru yapabileceğiniz durumlarda mevcut ve onlar içinde gerekli evraklar şu şekildedir;

Davetiye Olmadan Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi için Gerekli Evraklar Listesi

 1. Pasaport – Seyahat sonrası en az altı (6) ay geçerli olmalı.
 2. Biyometrik Fotoğraf – İki (2) adet 35×45 milimetre ölçülerinde. Son üç (3) ay içerisinde çekilmiş olmalı.
 3. Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi – Eksiksiz doldurulmuş, Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunan kişi tarafından imzalanmış olmalı. On sekiz (18) yaşından gün almamış olanların Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi velisi tarafından imzalanmaktadır.
 4. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği – Son bir haftada Nüfus Müdürlüğü‘nden alınmış. Kaşeli ve imzalı olmalı.
 5. Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunacak kişi on sekiz (18) yaşından gün almamış ise:
  1. Bulgaristan seyahatine anne ve babası ile birlikte gidiyor olsa bile, anne ve baba bu seyahati gerçekleştirecek on sekiz (18) yaşından küçük olan çocuklarına bu seyahati yapmasına izin verdiklerine dair TC Noterden tasdikli Muvavfakkatname (Her ikisi tarafından imzalanmış) almak zorundalar.
 6.  Anne veya babaya ait Bulgaristan pasaportlarının fotokopisi.
 7. Anne veya babaya ait Bulgaristan Kimlik Kartı olan Liçna Karta’nın fotokopisi.
 8. Anne veya babaya ait Ankara Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü’nden alınmış İsim Denklik Belgesi.
 9. Anne veya babaya ait en aza 5000 TL bakiye olan Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi
 10. Anne ve babaya ait Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.
 11. Doğum Kayıt Örneği
 12. Evlilik Kayıt Örneği / Türk Evlilik Cüzdanı fotokopisi.
 13. Vize ücreti dekontu (60Eur)

Eşi Bulgaristan Vatandaşı Olanlar için Bulgaristan Ziyaret Vizesi Evrak Listesi

 1. Pasaport – Vizeye başvuracak kişiye ait ve seyahat sonrası en az altı (6) ay geçerli olmalı.
 2. Biometrik fotoğraf – İki (2) adet 35×45 milimetre ölçülerinde son üç (3) ay içerisinde çekilmiş olmalı.
 3. Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi – Eksiksiz doldurulmuş, Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunan kişi tarafından imzalanmış olmalı. On sekiz (18) yaşından gün almamış olanların Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi velisi tarafından imzalanmaktadır.
 4. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği – Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış. Kaşeli ve imzalı olmalı.
 5. Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi için Bulgaristan’da evliliğin yapıldığı şehrin belediyesinden alınmış Evlilik Cüzdanı (Grajdanski Brak ot Obştinata).
 6. Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi için başvuran kişiye ait en fazla on beş (15) gün önceye ait Banka Hesap Dökümü fotokopisi:
  1. İmzalı ve kaşeli.
  2. İmzayı atan banka görevlisinin imzasını da içeren İmza Sirküsü.
  3. Son bakiye en az 5000 TL olmalı.
 7. Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi için başvuruda bulunan kişinin Bulgaristan vatandaşı olan eşine ait Bulgaristan pasaportunun ve Bulgaristan Kimlik Kartı’nın (Liçna Karta) fotokopileri.
 8. Bulgaristan vatandaşı olan eşin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı da varsa ve vatandaşı olduğu ülkelere ait pasaportlardaki isimleri farklı ise Ankara Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğünden alınmış İsim Denklik Belgesi.
 9. Doğum Kayıt Örneği.
 10. Evlilik Kayıt Örneği / Türk Evlilik Cüzdanı fotokopisi.
 11. Vize ücreti dekontu (60Eur)

Bulgaristan Aile /Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Öncelikle yapmanız gereken şey Bulgaristan’da yaşayan ve oturum iznine sahip arkadaşınız yada akrabanızdan bir davetiye istemek. Davetiyeyi nasıl alacağını bilmiyorsa kendisini bu yazıyı okumaya davet edebilirsiniz.

Bulgaristan Aile /Arkadaş Ziyareti Vizesi için Davetiye Nasıl Alınır?

 • Davetiye dilekçesi ( Bu dilekçeyi Sofya’daki MVR binası yani Yabancılar Şubesi binasının yan tarafında bulunan daktilocu teyze 3,5 levaya yapıyor 🙂
 • Bu dilekçeyi noterde onaylatmanız gerekiyor.
 • Kira kontratının kopyasının noter onaylı şekli olamlı ve başvuru sürecinde kira kontratı orjinalini görmek istiyorlar bunu yanınızda bulundurmalısınız.
 • Bulgaristan’da ikamet eden kişinin banka hesap ekstresi. Davet edeceği kişinin burada kalacak olduğu gün kadar para göstermesi gereklidir. Bir gün için 50Euro göstermelidir.
 • Bulgaristan’da yaşayan kişinin lishna kartı ve pasaport fotokopisi
 • Dilekçenin başvurusu sırasında davet edilecek kişinin pasaport bilgileri gerekli olduğundan size ait pasaportun görüntüsü veya fotokopisi gereklidir.
 • Dilekçe için başvuran kişinin sizin Bulgaristan Aile /Arkadaş Ziyareti Vizesini hangi il konsolosluğundan alacağını bildirmesi gerekiyor.
 • MVR içinde bulunan kasaya 15 leva para yatırmalısınız. Bu rakam değişmiş olabilir güncel rakam için MVR ile görüşün.
 • Tüm bu belgeleri hazırlayan Bulgaristan’da oturuma sahip olan kişi evraklar ile birlikte MVR’de 9 numaralı gişeye giderek dilekçe için başvuru yapabilir.
 • Dilekçeyi o anda hazırlayıp 10 dk içinde size teslim ediyorlar.

Yukarıdaki tüm işlemlerin hepsi Bulgaristan’da oturuma sahip olan kişinin yapacağı işlemlerdir. Bunlar sizin tarafınızdan yapılamaz. 

 1. Davetiyeniz artık elinizde. Şimdi sizden istenen diğer evrakları hazırlamanız gerekecektir. Pasaportunuzun Bulgaristan Turistik vizesinde istenildiği gibi en az 6 ay geçerli olması yetmiyor bu vize için en az 1 yıllık bir kullanıma sahip olması istenmektedir.
 2. Biyometrik fotoğraflarınız son günlerde güncel olarak çekilmiş olması iyi olacaktır.
 3. Bulgaristan Vize Takip Belgesi dediğimiz şey form. Vize için doldurmanız istenen form Bulgaristan Vize Takip Formu. Kendi el yazınız ile doldurulup güncel tarih atılarak imzalanmalıdır.
  1. İstanbul, Edirne, Bursa bölgelerinden yapılan Bulgaristan turistik vize başvuruları için: Bulgaristan Vize Başvuru Formu
  2. Ankara ve Gaziantep bölgelerinden yapılan Bulgaristan turistik vize başvuruları için:    Bulgaristan Vize Başvuru Formu
 4. Yukarıda belirttiğim gibi aldığınız davetiyeyi dosyanıza ekliyorsunuz.
 5. Başvuruyu yapacak olan kişi için yani sizin Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği E devletten almayın ıslak imzalı isteniyor.
 6. Size ait banka hesap cüzdanı veya banka hareket dökümünüz. Bunu bankanıza giderek gişe yerine müşteri desteği sağlayan departmanlardan sıra alıp son 3 aya ait döküm isterseniz size hemen sunacaklardır. Vize için istediğinizi belirttiğinizde ayrıca bankada bunu size veren kişinin imza sirküleri ve kaşe imza yapıp teslim edeceklerdir.
 7. Size davetiyeyi sunan kişiye ait olan Bulgaristan Kimlik Kartı fotokopisini ve ayrıca pasaport fotokopisini koymalısınız. Ayrıca siz Bulgaristan’a geldiğinizde sizin masraflarınızı üstleneceğine dair bahsedilen taahhütname uzun süreli vize başvurusu için gereklidir kısa süreli davet için buna ihtiyacınız yok.
 8. Seyahat sigortanızı herhangi bir sigorta şirketinden teminatı 30.000 euro olacak şekilde ve avrupa ülkelerinde geçerli ibaresi yer alarak internetten veya telefondan yapın kargo ile isteyin. Gelen sigortayı da evraklarınıza eklediniz mi işlem için artık hazırsınızdır. Tüm bunları topladıktan sonra başvurunuzu başvuru merkezlerine gidip yapabilirsiniz. Vizeniz de en geç 7 gün içinde çıkmış olacaktır.
 9. Vize ücreti dekontu (60Eur) ödendi olarak bankadan orjinal makbuzu dosyanıza eklemeyi unutmayın!

Not: Daha önce almış olduğunuz Bulgaristan vizeniz varsa bunların fotokopilerini çekin ve evraklarınızın arasına yerleştirin. Ben koymuştum her seferinde. 🙂 Fazla belge göz çıkarmaz. İstemezlerse zaten size geri veriyorlar ama lazım olabileceğini düşündükleri her belgeyi kabul ederler.

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like