çocukla kamp

Çocukla Kamp ve Kamp Malzemeleri

0 Paylaşım
0
0
0

Biliyorsunuz ki biz de artık 3 kişi olarak maceramıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bebeklerin ve çocuklarında kamp yapabileceği gerçeğini Türk halkımıza inandırmaya geldik. 🙂 Çocukla kamp ve kamp malzemeleri hakkında merak ettiğiniz ve bizim deneyimlediğimiz her şeyi burada paylaşıyor olacağım.

Yurtdışında bir çok ülkede görmüşsünüzdür insanlar bebekleri ve çocukları bizler kadar koruyup kollamaz ve hatta o kadar rahat büyütüyorlar ki sanki onları sevmiyormuş gibi geliyor bize. Ama işin aslı öyle değil. Yapılan bir çok araştırmaya göre bebeklerin ve çocukların ne kadar rahat ve özgür ( ebeveynleri tarafından kontrollü) şekilde büyürse o kadar kendine özgüvenli o kadar kendi ayakları üstünde durabilen ve o kadar başının çaresine bakabilen bireyler olarak yetiştiği bilinen bir gerçek. Bizde bunları yapabilen çok fazla insan olmasa da elbette bu koşulları çocuklarına sunan ailelerde var. Bizim aile de de ilk 3 seneyi geride bıraktıktan sonra çocukla kamp macerasına çıkma cesaretini gösterdik. 🙂

Genel olarak küçük bebeklerin ihtiyaçları ve konforları daha fazla ve yüksek olduğu için maksimum seviyede ilgiyi ona verebilmek adına kendimizi de biraz daha anne baba olmaya alıştırarak 3 yılımızı devirdik. Artık çoğu şeyde anlaşabildiğimiz, bazı düzene girmiş rutinlerimiz, yeme ve uyku alışkanlıklarımız kazanıldığı için bu deneyimin Atlas’ın da hoşuna gideceğini düşündük.

Çocukların bir çok açıdan bizden çokça meraklı, öğrenmeye istekli daha sorgular bireyler olduğunu biliyoruz. Bu sebeple onları AVM’de eğlence merkezlerindeki hareketli makinelerde zaman geçirmeleri yerine keşfedebilecekleri, öğrenebilecekleri yerlere götürmek çok daha iyi bir fikir gibi geliyor. Çocukla kamp ve kamp malzemeleri için düşünceleriniz ne kadar büyüse de korkulacak bir şey olmadığına emin olabilirsiniz. 🙂 Öncelikle kamp malzemelerinden bahsedelim.

Kamp Malzemeleri

Tüm alacaklarınızı bir liste şeklinde öncesinde hazırlamanız ve fiyat karşılaştırması yaparak almanız hem bütçenize hem de planlı bir alışveriş yapmanıza fayda sağlayacaktır. İlk önce seçmeniz gereken şey ailenizin büyüklüğüne göre uygun bir çadır olacak.

Çadır

Çadır seçimi bizim gibi 3 kişilik bir aile ve artı bir evcil hayvan olarak düşünüldüğünde 4 kişilik bir aile çadırı ideal oluyor. Biz bunun için Decathlon marka Outdoor 4 Kişilik Çadır – 1 Odalı – Arpenaz 4.1 Fresh & Black olanını tercih ettik. Kurulumu Youtube kanalımızda bulabilirsiniz. Oldukça kullanışlı içerisinde ayakta durulabiliyor. büyükçe bir balkonu var. Biz bu bölgeyi mutfak olarak kullandık.

Şişme Yatak

Çadırı seçtiğinize göre içerisinde kullanacağınız yatağı da seçebilirsiniz artık. Yine bizim tercihimiz Decathlon marka 2 kişilik ve tek kişilik olarak iki ayrı yataktan oldu. Bunların üzerine direk yatmak yerine bir tane de 180×200 yatak matı seçtik. Bu şekilde daha rahat ve konforlu oldu. Ekstra olarak lastikli çarşaf ve kendi yastıklarınızla gayet ev konforunda bir uyku yaşayabilirsiniz.

Çadır Zemin Matı

Bu ürün naylon olup yırtılma, ıslanma, delinme gibi olayları absorbe edip çadırın tabanını daha sağlam tutmanızı sağlıyor. Her yerden bulabileceğiniz bir ürün.

Kamp Mutfağı

Kimileri için çok gereksiz bir şey gibi gözüksede eğer çocukla kamp yapıyorsanız işinizi kolaylaştıracak ve en güvenli ortamda yemek yapacağınız bir düzenek bu mutfak diyebilirim. Bizim tercihimiz Decathlon marka kamp mutfağı oldu. Üzerine koyabileceğiniz bir kamp tipi ocak ile malzemelerinizi çocuklarınızdan saklayacağınız bir bölmesi bulunuyor. Oldukça kullanışlı bir ürün olduğunu belirtmeliyim.

Kamp Masası

Masayı her zaman ve her yerde örneğin piknikte, balkonunuzda gibi günlük hayatınıza da dahil edebileceğinizi hesaba katarsak kullanışlı ve pratik olması gereken önemli bir ürün. Aracınızın hacmine göre de seçim yapmayı aklınızda bulundurarak almanızı tavsiye ediyorum. Bizim tercihimiz Decathlon marka 4 kişilik masa oldu. İkiye katlanıp kenarındaki tutma bağlantısı ile hafif olduğu için kolaylıkla taşınabiliyor. ve az yer kaplıyor.

Kamp Sandalyesi

Sandalye kişisel ve aslında vücut yapınıza göre de uygun alınması gereken bir ürün bence. Biz plaja da götürüp daha rahat bir kullanım olmasını düşündüğümüz için Decathlon marka sandalyeleri seçtik. Atlas için daha güvenli olduğunu düşündüğümüz sandalye ise bu oldu. Daha alçak olduğu için oturup kalkması daha kolay oldu onun içinde. Gayet başarılı.

Kamp Ocağı

Ocak yine bir tercih meselesi olup bizim kullanışlı buluğumuz bir ürün oldu. Çocuklu bir ailenin daha güvenli bir alan kurup kamp yapmasını göz önünde bulundurursak eğer bu tarz ürünler gerçek anlamda işinizi kolaylaştırıyor. Küçük tüpümüz yanımızda ve ocağımız bağlı şekilde gayet konforlu yemeklerimizi hazırladık. Set üstü ocak olduğu için sabah kahvaltılarınız için harika şeyler hazırlayabiliyorsunuz. Kullandığımız ocak linkini bırakıyorum tıklayın 🙂

Mangal

E tabi ki mangal olmadan kamp olmaz değil mi? 😀 Mangalımızı da yanımızda götürdük şimdiye kadar kullandığımız mangallar küçük ve yerde duran az yer kaplayan tiplerdendi. Bu sefer işi biraz daha konforlu hale getirdik ve güvenlik seviyesini yine Atlas için yükselttik. Ayaklı bir mangal tercih ettik.

Buraya kadar olan her şey gerçekten lazım ve kamp yapmanız için gerekli olan şeylerdi. Bundan sonraki kısım ise kendi insiyatifinize kalmış ürünler içermektedir. 

Su Bidonu

Esnek yapılı olan su bidonlarından alıp yer kaplama sorununu bu şekilde çözdük. İçme suyunu doldurduğumuz su bidonu linki bırakıyorum.

Kamp Tencere Seti

Evde kullandığınız tencereleriniz kamp alanlarında çizilmesin zarar görmesin yada yanıp kararmasın, çalınmasın diye düşünüyorsanız bu tarz bir set işinizi görür. Ben tercih ettim çünkü evdeki tencerelerime çok para vermiştim. 😀 Link bıraktım.

Soğutucu Termos

Eğer plajda yanınızda soğuk içecekleri götürenlerdenseniz bu termos işi çok mantıklı. Çünkü kaliteli bir termosla bütün soğuk yiyecek ve içeceklerinizi gün boyu yanınızda bulundurabiliyorsunuz. Bizim kamp alanında da kullandığımız termosumuz link te.

Kamp Lambası

Çadır için gerekli olan lambadan bahsediyorum aslında. Çocukların karanlıkla ilgili genellikle hep bir korkuları olur. Onlar için gecede kullanabileceğiniz bir lamba olması işinize yarayacaktır.

İlk Yardım Seti

Herkes için gerekli olan bir set aslında ama çocukla kamp ve kamp malzemeleri arasında en önemlisi olabilir bence. Yaralanma, düşme, çarpma, yanma, böcek ısırması gibi durumlarda dışarıdaki etkenlerden çıkacak sonuçlara anında müdahale etmek için yanınızda bulundurmanız gereken bir set. Ekstra olarak çocuklarınızın ve sizin düzenli kullandığınız ilaçlarınızı ayrıca ateş düşürücü ve ishal ilaçları gibi malzemeleri düzenli bir paket içinde kolay erişebileceğiniz yerde saklamanızı öneririm.

Çocukla kamp ve kamp malzemeleri yazısında yaptığımız listeden söz ettim. Kendi deneyimlerimiz ve kendi kişisel ihtiyaçlarımıza göre kullandığımız malzemeler hakkında linkler verdim. Sizlerde eğer çocukla kampı deneyimlemiş veya ilk defa kamp yapacaksanız yazının altında yorum kısmında bizimle paylaşın.

Belki de sizden öğreneceklerimiz vardır… 🙂

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Cruise (Gemi Turları) Nedir?

Yüzen bir otel hayal edin, her sabah otelinizin penceresinden dışarı baktığınızda farklı bir ülkede farklı bir şehirdesiniz. İşte…