Eyfel Kulesi Gündüz Önden Çekim
Eyfel Kulesi Hakkında Bilgiler Tarihi Geçmişi ve Hikayesi

Eyfel Kulesi Hakkında Bilgiler

0 Paylaşım
0
0
0

Eyfel Kulesi Fransızca da La tour Eiffel olan Fransa‘nın simgesi halini almış Demir Kule. İsmini, inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel’den almıştır. En büyük turizm yerlerinden biri olan Eyfel Kulesi, yılda 6 milyon turist çekmektedir. Aslında kulenin mimarı Gustave Eiffel değil, İsviçreli Maurice Koechlin ‘in siparişi üzerine tasarlayan Stephen Sauvestre’dir. 3.000 işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 2,5 milyon perçinle bir araya getirdi. Hiç ölüm vakası yaşanmamış olması, o günün şartlarında şaşırtıcı bir durum olmuş. Ama Fransa halkı genel olarak bu kule için kötü düşünmüş ve fabrika bacasına benzetenlerden, sokak lambasına benzetenlere kadar bir çok kötü muameleye maruz kalmıştır.

Bugün ise bu kulenin, Dünya’nın en güzel mimari yapılarından biri olarak kabul ediliyor. Parisliler onu Demir Bayan olarak adlandırıyorlar ve şimdiki hallerinden oldukça memnunlar.

Eyfel Kulesi Nerede?

Eyfel Kulesi Nerede Gösteren Tabela Gündüz
Eyfel Kulesi Tabelası

Fransa’da bulunan Eyfel Kulesi Champ de Mars, 5 Avenue Anatole Fransa, 75007 Paris, Fransa olarak net adresinde bulunuyor diyebilirim. 🙂 Bizim de daha önce bu harika yapıyı görme fırsatımız olduğu için söylüyorum ki oldukça kolay ve merkezi bir yerde bulunuyor. Zaten turist olarak gittiğiniz Fransa’da Paris’te bulunuyorsanız burayı görmeden gitmeniz imkansız. Her hangi bir yerden metroya da binseniz Trocadéro metro istasyonunda inerek Eyfel Kulesi’ne ulaşabilirsiniz. Oldukça karışık ve büyük olan metro yapıları kafasınızı karıştırmasın. 🙂

Eyfel Kulesi Kaç Metre?

Eyfel Kulesi Boyunu Gösteren Belge
Eyfel Kulesi Boyutu

Eyfel Kulesi 300 m yüksekliktedir. Zirvesindeki televizyon vericileri 27 m daha yükseklik kazandırır. Böylece toplamda 327 metre yükseklikle oldukça dikkat çekici bir yapı halini almıştır. 200.000 metrekare alanda bulunan kule her 7 yılda bir, 60 ton boya ile boyanır. Bu çalışmada 25 boyacı görev yaparken, çalışma ise 15 ay sürüyor. Umarım bu zamana denk gelen olmamıştır. 😀

Tarihi

Eyfel Kulesi’nin tarihi, ilk olarak 1887 yılına dayanır. O dönem düzenlenecek olan  bir fuarın görkemli giriş alanı olarak tasarlanan Eyfel Kulesi hem Paris’e akılda kalıcı, karakteristik bir silüet kazandırmak hem de Fransız Devrimi’nin 100. yılını kutlamak adına tasarlanmış. Az önce de bahsettiğim gibi adını aslında, kuleyi inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel’den almıştır. Kulenin maliyetini geçmesi Gustave Eiffel’i zora soksada kule henüz bitmeden gelen ziyaretçiler ile kendi masraflarını karşılamış ve maliyetini ödemiştir.

Eyfel Kulesi Yapımını Gösteren Resim İnşa
Eyfel Kulesi İnşası

Fransa haklı zamanla bu demir kuleye alışınca artık sadece Fransa içinde değil tüm dünya da tanınan ve ilgi duyulan başlıca turistik mekanların başında gelmektedir. Bu sebeple de bir çok filme, klibe, şarkıya konu olmuştur. Fransa’nın başkenti olan Paris her zaman romantik bir başkent olarakta anılmasından bir çok aşık için buluşma noktası oluyor.

Bizim de bu ortamı görmek ve yaşamak istememizden sebep özel günlerimizden biri olan Sevgililer Günü’nü Paris’te kutlayarak geçirdiğimiz bir kaç günümüz olmuştu. 🙂

Eyfel Kulesi Kaç Basamaklı

Kulenin birinci katına 328 basamak, ikinci katına 340 basamak ve asansör alanına ulaşmak için 18 basamak bulunuyor. Merdivenler aracılığıyla Eyfel Kulesi’nin tepesine ulaşmak için ise toplamda 1665 adet basamağı tırmanmanız gerekiyor. Eyfel Kulesine tırmanmak ciddi emek istese de ziyaretçiler için asansörler var. Kulenin ilk katında Gustave Eiffel ve 1889’deki sergiden görüntülerin izlenebileceği kısa film gösteriliyor. İkinci katta ise restoranlar bulunuyor.

Eyfel Kulesi Kaç Basamak Sayısı Basamaklarının İçten Görünümü
Eyfel Kulesi Basamakları

Üçüncü kattaki en üst platforma ulaşmak isterseniz eğer, ikinci katta aktarma yapıp ve başka bir asansörle yukarı çıkmanız gerekiyor. 3. katta Gustave Eiffel’in büyüleyici Paris manzarasına sahip özel dairesi bulunuyor.

Ayrıca kuleye çıkmak için çıkmak istediğiniz kat için ücret ödemeniz gerekiyor. Kulenin ikinci katına kadar merdivenle çıkmak 7 €, asansörle çıkmak ise 11 €. Eğer en üst kata çıkmak isterseniz 17 € ödemeniz gerekiyor. 4 yaşın altındaki çocuklar için ücret talep edilmiyor. 4-11 ve 12-24 yaş arasına indirim uygulanıyor ve kuyrukta beklemek istemezseniz eğer biletleri online olarak da satın alabilirsiniz.

Eyfel Kulesi’yle İlgili Diğer Yazılarımız;

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Cruise (Gemi Turları) Nedir?

Yüzen bir otel hayal edin, her sabah otelinizin penceresinden dışarı baktığınızda farklı bir ülkede farklı bir şehirdesiniz. İşte…