İngiltere üzerinden aktarmalı uçuşunuz var ama İngiltere transit vize istiyor mu bilmiyorsunuz. İngiltere hangi ülkelerden transit vize istiyor, hangi ülkelerden transit vize istemiyor bunların hepsini yazımızın devamında anlatacağım.

İngiltere’nin Transit Vize İstemediği Durumlar

İngiltere Transit Vize İstiyor Mu?

Heathrow Havalimanı Transit Bölgesi

İngiltere’de aktarma yapmak istiyorsanız, aşağıdaki şartlardan birini sağlamanız durumunda İngiltere transit vizesi olmadan aktarma yapabilirsiniz.

 • Geçerli bir Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya veya ABD vizenizin olması (herhangi bir ülkeye uçuşunuz da kullanılabilir).
 • Avustralya yada Yeni Zelanda oturma izniniz varsa.
 • Avrupa Ekonomik Alanı (EEA)* ülkesi veya İsviçre tarafından verilen oturma izniniz yada D tipi vizeniz varsa.
 • Kanada tarafından 28 Haziran 2002’den sonra verilen ikamet izniniz varsa.
 • Açıklama bölümünde ‘BC’ veya ‘BC BIVS’ olarak işaretlenmiş İrlanda vizeniz varsa.
 • Vize aldığınız Schengen ülkesine gidiyorsanız.
 • Son 30 gün içerisinde bir Schengen ülkesine gittiyseniz ve bunu kanıtlayacak bir belge varsa (Uçak bileti, pasaport damgası).
 • ABD tarafından verilen geçerli bir ABD I-551 Geçici Göçmenlik vizesi (ıslak mürekkepli versiyonu kabul edilmemektedir).
 • ABD tarafından 21 Nisan 1998’den sonra verilen geçerli ABD oturma kartı.
 • Geçerli bir onaylı I-797 uzatma mektubu ile birlikte ABD tarafından verilen ve süresi dolmuş bir ABD I-551 kalıcı oturma izni.
 • ABD tarafından verilmiş geçerli bir ABD Göçmenlik Formu 155A/155B (kapalı kahverengi zarfın üzerine yapıştırılmış).
 • İngiltere vizeniz varsa.

Tüm vizeler ve oturma izinleri geçerli olmalıdır. Ayrıca aktarma süresi 24 saatten fazla olamaz.

*Avrupa Ekonomik Alanı Ülkeleri: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Kıbrıs Cumhuriyeti, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Letonya, Litvanya, Malta, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık.

*Schengen Ülkeleri: Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Almanya, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovak Cumhuriyeti, Slovenya, İspanya, İsveç İsviçre.

İngiltere’nin Transit Vize İstediği Durumlar

İngiltere genel olarak Türk vatandaşlarından transit vize istemektedir. Yukarıda belirttiğim şartları sağlasanız bile aşağıdaki durumlarla karşı karşıyasanız İngiltere transit vizesi almanız gerekli.

 • İngiltere’de bagajınızı almanız ve / veya tekrar check-in yapmanız gerekiyorsa.
 • Aktarma süreniz 24 saatten fazlaysa.
BAKIN  Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler

İngiltere Transit Vizesi için Gerekli Evraklar

Eğer vizesiz transit geçiş için gerekli şartları karşılayamıyorsanız ve İngiltere için transit vizesi almanız gerekiyorsa; İngiltere transit vize başvuruları internetten yapılmaktadır. Buraya tıklayarak bir üyelik oluşturabilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurmanız gereken vizenin adı Direct Airside Transit visa (DATV). Başvurunuz sırasında parmak izinizin alınması ve başvurunuzu tamamlamak için Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Gaziantep ve Bursa’da bulunan TLScontact İngiltere vize başvuru ofislerinden randevu alacaksınız. Başvurunuzu tamamlayıp, randevunuzu aldıktan sonra vize ücretini internet üzerinden kredi kartınız ile ödemeniz gerekli. Direct Airside Transit visa (DATV) vize ücreti 48 USD’dir. Ödemeden sonra başvurunuz onaylanacaktır. Bu formun bir çıktısını alarak randevu günü yanınızda getirmelisiniz.

Direct Airside Transit visa (DATV) Transit Vizesi için Gerekli belgeler:

 • Online başvuru formunun çıktısı.
 • Randevu onayınızın çıktısı.
 • Pasaportunuzun ilk sayfasının fotokopisi.
 • Uçuş biletiniz veya rezervasyonlarınız, orjinalleri ve fotokopileri.
 • Gideceğiniz ülkeye ait vizeniz veya ikamet izniniz ve bu iznin olduğu pasaport sayfasının fotokopisi veya gideceğiniz ülkeye giriş yapma hakkınızın olduğunu gösteren diğer belgeler.
 • Kimlik kartınızın fotokopisi.

Evrakları hazırlayıp TLScontact İngiltere vize başvuru ofisine randevu saatinizde giderek, başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Transit vize başvuru yaptığınız günden 3 hafta içerisinde çıkmaktadır. Tüm bu işlemleri uçuşunuz dan en az 1 ay önce yapmakta fayda var.

Not: Bu vize İngiltere havalimanlarında 24 saat transit süresi hakkı vermektedir. Yani aktarma süreniz 24 saatten fazla olamaz. Eğer aktarma süreniz 24 saat üzerindeyse, İngiltere Visitor vizesi almanız gerekli. Bu vizenin ücreti 87 USD’dir. Başvuru şekli ilse DATV ile hemen hemen aynıdır. Bu vize ile aktarma sürenizi 48 saate kadar yükseltebilirsiniz.

İngiltere transit vizesi hakkında aklınıza takılan bir soru olursa bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

Transit vize isteyen ülkeler listesine buradan ulaşabilirsiniz. İngiltere transit vize istiyor mu sorusunu cevaplamış olduk. Aklınıza takılan soruları bize yorum kısmından iletebilirsiniz.