İsviçre Alpleri Kayak Merkezleri

İsviçre Alpleri Kayak Merkezleri

0 Paylaşım
0
0
0

Alperin vazgeçilmez kayak merkezi olarak bilinen İsviçre, Dünya’da 365 gün kayak yapabileceğiniz yerlerden birini barındırıyor. Yazımda bahsettiğim kayak merkezlerini ziyaret etme şansını yakaladığınız zaman eşsiz manzara karşısında keyfini sürüp deneyimlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

İsviçre Alpleri Kayak Merkezleri Listesi

Zermatt Kayak Merkezi

Zermatt Kayak Merkezi

Zermatt İsviçre’nin Valais kantonunun Almanca konuşulan kesiminin Visp bölgesinde 5800 nüfuslu bir belediyedir. Tam bir tatil ve turizm merkezi olan Zermatt’ta yaşayan çoğu kişi için tek geçim ve ekonomi kaynağı turizm olmuş. Yurtdışı kayak merkezleri denilince insanların aklında oluşacak ilk ülke olan İsviçre Alpleri’nde bulunan Zermatt kayak merkezi kayak için gidebileceğiniz yerler arasında ilk sırada olsun.

Zermatt Kayak Merkezi’ne nasıl gidilir?

Diye soracak olursanız size kısa bir bilgi vereyim. Zermatt’a uçakla gidebileceğiniz en yakın Cenevre veya Zurich var ama Basel’den de ulaşmak mümkün. Zermatt’a ulaştığınızda araç kiralayıp gezmek isterseniz malesef bu pek akıllıca bir fikir olmaz çünkü kasaba içine araç girişi yasak. Kasaba’ya girmeden önce araçlarınızı bırakacağınız bir alan mevcut Matterhorn Terminal bu yer için uygun olan terminal. Bu terminal de aracınızın 1 gün kalması için ödemeniz gereken tutar 15,50 İsviçre Frankı (CHF) yani yaklaşık 60 TL yapıyor.

St Moritz Kayak Merkezi

St Moritz Kayak Merkezi

Saint Moritz dünyanın en eski kış sporları merkezlerinden birisidir ve senede 322 gün güneş alması ile ünlüdür. Doğu Alplerin en yüksek noktası olan Piz Bernina, ST Moritz kasabasının birkaç kilometre güneyinde yer alır. Olduça yüksek ve ünlü olmasından kaynaklı 322 gün güneş altında olması da ST Moritz Kayak Merkezi’ni oldukça çekici kılıyor. St.Moritz 1928 yılında 1928 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Daha sonra 1948 Kış Olimpiyatları burada yapılmıştır. Termal kaplıcaları, sarayı, donmuş göl üzerinde oynanan polosu ve kumarhanesi ile 1864’den beri dünyanın yüksek sosyetenin çekim merkezi olmuştur.

St Moritz Kayak Merkezi’ne nasıl gidilir?

St. Moritz’e en yakın havaalanı Zürih’te bulunuyor. Yaklaşık 3 saat 5 dakika süren direkt uçuşlarla Zürich Hava limanı’na uçabilirsiniz. Fakat ST Moritz hava alanından 215 km uzaklıkta bulunuyor. Hava alanından araç kiralayarak isterseniz kendiniz gezerek gidebilirsiniz veya sunulan transfer hizmetini kullanarak direk kasabaya ulaşabilirsiniz.

Tüm bunların hepsi size masraflı gelebileceğinden daha ucuz ve bence daha eğlenceli bir yolculuk olan tren yolculuğunu seçebilirsiniz. Bu yolculuk için kişi başı ödemeniz gereken para 38 İsviçre Frangı (CHF) yaklaşık 146 TL ödeyerek Zürich Main Station’dan trene binebilir, 3 saat 45 dakika süren tren yolculuğuyla St. Moritz İstasyonu’na gidebilirsiniz. Zürich Havalimanı’ndan Zürich Merkez İstasyona 15 dakikalık tren yolculuğuyla gidebilir ya da taksiyle 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

ST Moritz Kayak Merkezi’nden ayrılmadan görmeniz gereken yerleri de unutmayın ve;

Mutlaka Görün 

  • Eğik Kule: Tarihi 12. yüzyıla dayanan kule St. Moritz’in simgesidir.
  • Heidi’nin Kulübesi: Heidi’yi hatırlar mısınız? İşte meşhur Heidi’nin kulübesi de St. Mortiz’dedir. Filmin çekildiği kulübe, şehri ziyaret eden seyyahların gözdesidir.
  • White Turf: 1907 yılından beri düzenlenen White Turf at yarışları St. Mortiz’in heyecanla beklenen etkinliklerindendir. Her yıl Şubat ayında St. Moritz’in donmuş gölü üzerinde gerçekleştirilen yarışlar gölün kenarına kurulan tahta tribünlerden seyredilebilir.

Leysin Kayak Merkezi

Leysin Kayak Merkezi

Leysin İsviçre’de Aigle ilçesinde Kanton Belediyesi’ne ait bir kasabadır. Doğu Alpleri’nde Cenevre Gölü’nün muhteşem manzarasını barındıran bir konuma sahip Leysin Kayak Merkezi şimdiye kadar 2008 FIS Snowboard Dünya Kupasına ev sahipliği yaptı. Burasını tam bir eğitim kampı gibi düşünebilirsiniz çünkü kayağın yanı sıra tüm spor dalları ile ilgilenen sporcular için geniş bir hizmet yelpazesi sunuyor. Leysin Kayak Merkezi yıl boyunca dağ sporlarını seven tüm herkesi muhteşem manzarayı görmeye davet ediyor.

Leysin Kayak Merkezi’ne nasıl gidilir?

Leysin’e seyahat etmek, Cenevre Havaalanı’ndan 2 saatin altında yolculuk süresi ile hızlı ve basittir. Tren istasyonu, hava alanı lobisinin hemen altında bulunmaktadır ve bilet bürosunda iyi ingilizce konuşulmaktadır. Tren yolculuğu çok doğal ve Vevey, Montreux ve çarpıcı Chateau de Chillon’dan geçerek Cenevre Gölü’nün yolunu izliyor ve sizi gölden hemen sonra Aigle kasabasına götürüyor. Bu harika yolculuğu karlar arasında yaparak kendinize muhteşem bir seyahat haritası çizebilirsiniz.

İsviçre Alpleri Kayak Merkezlerine gittiyseniz eğer tecrübelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Bizi Facebook ve Instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Cruise (Gemi Turları) Nedir?

Yüzen bir otel hayal edin, her sabah otelinizin penceresinden dışarı baktığınızda farklı bir ülkede farklı bir şehirdesiniz. İşte…