Bulgaristan Kayak Merkezleri

0 Paylaşım
0
0
0

Sınır komşumuz Bulgaristan’a pek çok kişi kendi aracıyla gitmeyi tercih ediyor. İstanbul’dan çıktıktan üç saat sonra Bulgaristan’a varılabiliyor. Bu sebeple de en çok tercih edilen kayak merkezleri arasında bulunan Bansko, Borovets ve Pamporovo ulaşımı en kolay kayak merkezleri arasında bulunuyor. Kayak seven herkesin kolaylıkla ulaşım sağladığı bu kış merkezli tesisleri aşağıdaki Bulgaristan kayak merkezleri listemize göz atarak bilgi edinebilir sizde bu kış için bir plan yapabilirsiniz.

Bulgaristan Kayak Merkezleri Listesi

Bansko Kayak Merkezi

Bansko Kayak Merkezi

Bansko Bulgaristan’ın Blagoevgrad ilinde bulunan bir şehir ve belediyedir. Bulgaristan denince akla gelen ilk kayak merkezi burasıdır. Türkiye’ye de oldukça yakın olmasından sebep insanların Bulgaristan Bansko Kayak Merkezi‘ni tercih etmeleri kaçınılmaz bir sonuç oluyor. Bulgaristan da bu fırsatı oldukça iyi değerlendirip Bansko Kayak Merkezi’ni turistik bir mekan haline getirmeyi başarmış ve gün geçtikçe de geliştirmektedir.

Bulgaristan’da kış erken başlayıp geç bittiği için havalar genellikle serin ve soğuk geçer. Kayak için yılın her mevsimi gelinmese bile kasım ayından nisan ayına kadar Bansko Kayak Merkezi’nde kış sporlarını yapmak mümkündür.

Bansko Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Öncelikle Bulgaristan’a gelmeniz gerektiğinden ister uçakla isterseniz otobüslerle isterseniz de özel aracınızla Bulgaristan’a gelebilirsiniz. Hepsi için ayrıntılı bir şekilde yazdığım yazılara ulaşmak için linklere tıklamanız yeterlidir. Bulgaristan Gezi Rehberi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Özel Araç ile Yurt Dışına Nasıl Çıkılır? diye merak edersiniz yine linke tıklayarak bu sorunun cevabını öğrenebilirsiniz.

Bulgaristan’a geldikten sonra Sofya merkezden yaklaşık 1 saatlik bir yolculuğun ardından Bansko kayak merkezine ulaşabilirsiniz. Size tavsiyem kayak malzemesi taşıyor olduğunuzu düşünürsek araba ile gitmek daha mantıklı olacaktır.

Borovets Kayak Merkezi

Borovets Kayak Merkezi

20.yy ortalarından kalma bir yerleşke olan Borovets Sofya’nın kuzey yamaçlarında Rila’dan 1350 m yüksekliktedir. Kayak severlerin uğrak yerleri arasında kendine yer bulan Borovets kayak merkezi kış aylarında tüm kış sporları için uygun ekipman ve okulu barındıran bir tesistir.

Borovets Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Bulgaristan’a giriş yaptıktan sonra Sofya merkezden Rila yoluna arabanız ile girdiğinizde çıkılan dağ yolundaki tabelaları izleyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Mutlaka Görün

  • Rila Manastırı, Rila Manastırı Gezi Rehberi ile ilgili ayrıntılı yazımız tam olarak nereye gittiğinizi bilmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. 🙂
  • Rila Yedi Göller Gezi Rehberi görmeniz gereken bir doğal güzellik diyebilirim gitmesi de bir o kadar eğlenceli yazıyı okumalısınız. 🙂

Pamporovo Kayak Merkezi

Pamporovo Kayak Merkezi

Pamporovo Kayak Merkezi, Güneydoğu Avrupa’nın en ünlü isimlerinden biri olan Güney Bulgaristan’ın Smolyan ilinde popüler bir kayak merkezidir. Kış aylarında kayak ve snowboard severlerin uğrak mekanı olduğu gibi yaz aylarında da turistik bir mekan olarak 365 gün hizmet vermektedir. Pamporovo’nun merkezi çeşitli otel ve barlardan oluşmaktadır. Aynı zamanda Avrupa’nın en güneyindeki kayak merkezlerinden biridir.

Pamporovo Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Pamporovo kayak merkezi İstanbul’a 465 kilometre uzaklıktadır. Sofya’ya da 225 km uzaklıkta bulunmaktadır. Pamporovo bu anlamda araçla seyahat etmeyi sevenler için de ideal konumdadır. Pamporovo’ya araçla seyahat etmek istemeyenler için en iyi seçenek turla gitmek.

Pamporovo’ya Şahsi Araç ile Ulaşım

Bulgaristan sınırını geçip Asenovgrad’a geldikten sonra tabelaları takip ederek Chepelare veya Pamporovo yönüne sapılmaktadır. Bir tarafta orman kaplı manzara diğer tarafta Chepelarska Nehri’nin gürüldeyen sularıyla sükunet içinde yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

Pamporovo’ya Otobüsle Ulaşım

Pamporovo’ya otobüsle seyahat etmeniz için ilk olarak Sofya’ya gitmeniz gerekmektedir. Sofya’dan aktarma yaparak kayak merkezine ulaşabilirsiniz. Fakat Pamporovo’ya gitmek için karayolu ulaşımını tercih edecekseniz en rahat ulaşımın şahsi araçla veya tura katılarak direkt Pamporovo’ya otobüsle ulaşım olduğunu hatırlatmak isterim. Sofya otogarından aktarma yapmak size bir hayli zaman kaybettirecek.

Pamporovo’ya Uçakla Ulaşım

Bulgaristan’a uygun fiyatlarla biletinizi kolayca alarak seyahat edebilirsiniz. Pamporovo kayak merkezine en yakın havaalanı Sofya ve Plovdiv. Türkiye’den Sofya’ya sık sık seferler bulunmaktadır. Sofya’dan araçla Pamporovo kayak merkezine 3 saatte varabilirsiniz.

Bulgaristan kayak merkezleri yazımız hakkında sorularınızı bize yorumlarla iletebilirsiniz. Bizi Facebook ve Instagram sayfamızdan takip etmeyi unutmayın.

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like