Kiten’de Gezilecek Yerler

0 Paylaşım
0
0
0

Merhaba herkese. Uzun bir aranın ardından tekrardan yazılarımıza ve gezilerimize devam ediyoruz arkadaşlar. Yaz tatillerimizin vazgeçilmezi olmuş durumda olan kamp hayatını yine bu yazda hayata geçirdik ve kendimize güzel bir kamp alanı aramaya başladık. Kiten’de gezilecek yerler yazısı da böylece ortaya çıkmış oldu.

Kurban bayramına denk gelen tatilimizi Bulgaristan – Türkiye sınırındaki yaşanılacak yoğun kuyruklara hiç sokmadan Bulgaristan içinde kendimize bir yer bulduk. Her yaz gittiğimiz ve tatilimizi yaptığımız Burgaz şehrinde bundan önceki senelerde gittiğimiz ve sevdiğimiz Sozopol şehrinin biraz daha aşağı kıyısında kalan Kiten şehrine gittik. İnternette yaptığımız araştırmalar sonucunda bizim için önemli olan duş, mutfak, sahile yakınlık gibi özellikleri içinde barındıran bir kamp alanı bulmayı başardık.

İlk defa gidip gördüğümüz Kiten şehri tam bir yazlık sayfiye bir yer. Kiten’de gezilecek yerler olarak, oldukça hareketli bir çarşısı, gündüzleri oldukça kalabalık ve güzel bir plajı bulunan şehrin kıyı şeridinde bulunan kamp alanı Atliman Camping. Kamp hayatını seven kişiler her geçen gün oldukça artması ile birlikte kamp alanlarının da kendilerini bir o kadar geliştirmesi gayet iyi bir ilerleme oldu bence. Kiten’de gezilecek yerler yazımız içinde daha çok meraklıları için Kamp alanı ve çevresi için yaptığım incelemeyi paylaşacağım.

Sozopol’a bağlı olan Kiten’de gezilecek yerler kültürel, tarihi veya eğlence mekanlarını sizler için aşağıda sıraladım.

Kiten Çarşısı

Kiten Çarşısı buraya geldiğinizde her gece kendinize yapabilecek bir şeyler bulmanız demek arkadaşlar. Türkiye’de ki gibi akşam olunca dışarı çıkmak istediğinizde bulduğunuz kalabalığın aynısını bu çarşı içinde söyleyebilirim. Hediyelik eşyalar, kıyafetler, bir çok restoran bulunan bu çarşıda özellikle çocuklu aileler için oldukça çok etkinlik bulunuyor.

Strandzha National Park (Stranca Doğal Parkı)

Stranca Doğal Parkı

Bu doğal park henüz 2017 yılının Mayıs ayında açılmış olan yeni bir görülesi yer. Oldukça büyük bir alana sahip olan bu doğal parkta doğal alanında yaşayan görebileceğiniz bir çok hayvan ve bitki bulacaksınız.

Tarnovo şehrine bağlı olan bu park Kiten’e 6 km. uzaklıkta bulunuyor. Tarnova şehri de daha çok geliştirilmiş bir köyü andıran bir şehir diyebilirim. Bu park girişleri için belirli saatler mevcut bunlarda Pazartesi ve salı hariç diğer günler sabah 9:00- 12:00 ve öğleden sonra 13:00 – 18:00 olarak belirtiliyor.

Gittiğinizde içerisinde bulunan nehirde tekne ile de tur yapmanız mümkün kılınıyor ve isterseniz sizi gezdiren bir rehber edinebilirsiniz.

http://www.strandja.bg/en/

Ravadinovo CastleRavadinovo Kalesi

Ravadinovo Kalesi

Kiten’de gezilecek yerler başlığı altında yine Sozopol’a en yakın bu turistik yere giriş ücretli olarak düzenlenmiş. Çalışma saatleri 9:00 – 21:00 saatleri arasında bulunuyor. Ayrıca çocuklu aileler veya gruplar için özel indirimleri mevcut oluyor.

İçeride neler var? İçerisi egzotik bir çok bitki ve hayvanı barındıran, göletleri bulunan şaşalı bir yapı 🙂 Bence daha çok çocukların dikkatini çekecek cinsten bir yapı ama tabi yabancı turistlerde oldukça ilgi gösteriyorlar.

Ayrıca içeride tapınaklar, yaz sineması, şarap mahzeni ve küçük bir hayvanat bahçesi bulunuyor.

Aquapark Neptun

Aquapark Neptun

Tam bir eğlence mekanı, su macerası zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir yer burası. Her zaman su parklarını sevmişimdir. 🙂 Burasını görünce de bayıldım fakat ne yazık ki gitmek için vaktimiz kalmadı. 🙁

Burası henüz çok yeni olması dolayısıyla çevresindeki boş arazi odak noktanızı Aquapark Neptun’e yönlendirmenizi zorlaştırıyor olabilir. 2015 yılında açılmış olması yine de bir çok insanın ilgisini çekmiş ve gayet başarılı bir şekilde çalışıyorlar.

Buraya ulaşımınız özel aracınızla olması gerekiyor çünkü, Kiten’den çıktıktan sonra Sozopol’a gelirken ki çevre yolu üzerinde bulunuyor. Yoldan geçerken görebiliyorsunuz oldukça büyük ve gösterişli bir görüntüsü var. 🙂 Görmek isteyen ve eğlenmek isteyen herkes için gidilmesi gereken bir yer diyebilirim. Gidemediğim içinde ayrıca çok üzgünüm.

Kiten’de Gezilecek Yerler listemizin sonunda sizde gidip gördüyseniz en altta bulunan yorum kısmından bize yazabilirsiniz.

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Burgaz Gezi Rehberi

Bulgaristan‘ın Karadeniz kıyı şeridinin güneyinde yer alan ve Türkiye sınırında Kırklareli ile komşu olan Burgaz ilinin idari merkezi olan şehirdir. Burgaz gezi rehberi başlayarak ilk olarak Burgaz’a…