Meksika Hangi Kıtada Yer Almakta

Meksika Hangi Kıtada?

0 Paylaşım
0
0
0

Resmi adıyla Meksika Birleşik Devletleri bir çok kişinin duyduğu ve bir çok kişinin de merak edip gitmek istediği yerler arasındadır. Çok duyulmasının aksine çoğu kişinin nerede olduğunu bile bilmedi bir federal ülke aslında. Peki Meksika hangi kıtada diye bir araştırma yapalım.

Meksika Hangi Kıtada ve Genel Bilgiler

İnsanların merak ettikleri ve genellikle kötü üne sahip olan Meksika Birleşik Devletleri Kuzey Amerika‘nın güneyinde yer almaktadır. Meksika Türkiye‘den sadece Diplomatik pasaporta sahip kişiler için 90 güne kadar ikamet süreli turistik veya resmi amaçlı seyahatlerinde ve ülkemizden transit geçişlerinde vizeden muaf tutuyor. Bunun dışında normal bordo pasaporta sahipseniz ve Meksika’ya gitmek isterseniz hava yoluyla seyahat etmek kaydıyla 30 gün geçerli tek giriş vizenizi bu link üzerinden harçsız olarak alabilirsiniz.

Meksika’da Nüfus

Dünyada en büyük 13. ülke konumunda olan Meksika nüfus kalabalığı açısından hiçte ufak değil aslında. Ayrıca tahmin edildiği gibi yerel halkın dili İspanyolcadır. Meksika hangi kıtada başlığı altında bulabileceğiniz farklı bilgiler ise Meksika’ya komşu olan Guatemala’da bulunan oldukça bilinen meşhur Guatemala hapishanesi olacaktır. 

Meksika’da Hava Nasıl

Her mevsim gidebileceğiniz bir ülke olan Meksika üzerinden geçen yengeç dönencesi ülkede sıcak ve tropik bölge olarak ikiye ayırıyor. Her bölge birbirini tutmasada sahil kısımları her zaman daha ılıman ve tropikal iklime sahiptir. Gideceğiniz aylar kasım ayları olabilir. Eğer bir seyahat planınız varsa ve bu plan içine Meksika’yı dahil ettiyseniz mevsim konusunda herhangi bir sorun yaşamayacaksınızdır. Çünkü başta kuzey bölgeler olmak üzere Meksika’nın geneli kurak bir iklime sahiptir.

Meksika’da Ne Yapılır

Meksika’da yapabilecekleriniz oldukça geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Özellikle eğlence ve macera severlerin ilk adresi olan Meksika’da volkanları ziyaret edebilir, sörf yapabilir, balinaları izleyebilir yada ekolojik parkları ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca tarihini oldukça saklayan ve koruyan bir toplum olan Meksikalıların arkeolojik alanlarını da gezebilirsiniz.

Meksika’da Ne Yenir

Meksika Tacosu
Meksika Tacosu

Meksika mutfağı Türk mutfağı kadar zengin olmasada farklı kültürleri içinde barındırdığı için oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir ve en çok tükettikleri üründe genellikle mısırdır. Eğer Meksika’ya giderseniz çokça mısır yiyeceğinizden emin olabilirsiniz. 🙂 Bunu dışında tabi ki tacolar. Vejeteryanlar içinde yiyebileceğiniz bir çok çorba ve yemek mevcuttur. Önerilerimiz arasında olan tropikal meyveleri olan Zapote ve Tuna’yı mutlaka tadın. 🙂

Meksika’da Gezilecek Yerler

Meksika Carnival Huejotzingo Festivali
Carnival Huejotzingo Festivali

Meksika’da gezilecek yerler denince aklınıza ilk olarak karnavallar gelsin. Yıl içinde bir çok karnavala ev sahipliği yapan Meksika’da en ünlü karnaval  Carnival Huejotzingo‘dur. 1868 yılından bu yana her yıl şubat ayında düzenlenir. Karnavalda tarihi olayların canlandırılması yapılmaktadır. Ayrıca ikinci olarak büyük sayılabilecek bir karnavalları daha var. Adı Iztapalapa Karnavalı. Bu karnaval yine tarihle ilgili olarak bu topraklardaki en eski topluluklara adanmıştır.

Başka bir organizasyon ise dünyaca ünlü Müzik Festivalleridir. Acafest her sene mayıs ayınca Acapulco‘da düzenlenir. Devamında mutfağı ile de ün kazanmış olan Meksika yiyecek festivalleri de düzenlemektedir. Her kasım ayında düzenledikleri oldukça eğlenceli ve yemek severlere hitap eden bir festival olduğundan emin olabilirsiniz. 🙂  

 Festivallere son olarak tabi ki Tiyatro Festivali var. Festivalde ispanyolca tiyatro oyunları sergilenmektedir ve festival Oaxaca şehrinde düzenlenir. 

Bunca eğlence, Meksika mutfağı, yemekler, festivaller, karnavallar derken haliyle halk arasında Meksika için kullanılan oldukça yaygın bir deyim oluşmuş.

Meksika, salsa gibi baharatlı, tekila gibi sarhoş edici, Frida Kahlo gibi sürreal ülke.

Deyim sanırım her anlamda her kelimesi ile ülkeyi baştan sona anlatmaya ve insanlar üzerindeki etkisini göstermeyi başarıyor. 🙂

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Meksika hangi kıtada sorusunu genel anlamda öğrenmiş ve Meksika hakkında kısa bir bilgi edindiğimize göre küçük bir tatil planı yapabilir okuduklarınızı da yerinde görme ve yaşama şansını kendinize tanıyabilirsiniz belki. 🙂

Sorularınız ve yorumlarınız için hemen alt kısımda bulunan yorumlar bölmesinden bize yazabilirsiniz.
🙂 Mutlu ve Cesur kalın…

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like