Otobüsle Avrupa Turu

Otobüsle Avrupa Turu

0 Paylaşım
0
0
0

Koca bir yıl çalışıp sonunda karar verdiğin tatile çıkma vakti geldi çattı. Ne yapacaksın nereye gideceksin bilmiyorsun. Yurt dışına hiç çıkmamış bile olabilirsin belki. Her yılın klasiği Bodrum, Marmaris yerine tatilinin değişik bir tatil olmasını istiyorsun, içinde yeni yerler görmek, keşfetmek ve macera olsun istiyorsun. İşte bunları yapmak için önce kendi içindeki isteği ve merağı uyandırman gerekiyor. 🙂 Bu merağı kendinde bulduktan sonra otobüsle Avrupa turu yapmak için artık bir engelin kalmamıştır.

Otobüsle Avrupa Turu Nasıl Yapılır?

Her şey tamam diyorsan eğer, otobüs yolculuğunu da seviyorsan otobüsle avrupa turu yapmaya başlayabilirsin demektir. İlk yapman gereken şey sana bu imkanı sağlayacak sağlam ve güvenilir bir tur şirketi bulmak. En meşhurları zaten herkesinde bildiği gibi Inter Rail, EuroBus, Eyobüs gibi bir çok tur şirketi belli yaş aralığında olan kişileri bir araya getirip hem sıcak ve samimi bir ortam sağlıyor hemde size bir rehber olarak kısa zamanda bir çok ülke ve şehir görmenizi sağlıyor.

Peki adım adım gidersek eğer ilk önce ne yapmalısın? Otobüsle avrupa turunda yanına neler almalısın? Otobüste sıkılır mısın? Gibi basit ama önemli soruları madde madde kısaca anlatalım.

Otobüsle Avrupa Turuna Çıkmadan Yapılması Gerekenler

Pasaport Harita ve Uçak Bileti
Pasaport Randevu, Evraklar, Harçlar, Başvuru 2018
  1. İlk yapman gereken şey çıkacağın tur yurt dışı turu olacağı için bir pasaportunun olmasını sağlamak. Bunun için yapman gerekenler zaten basit. Ayrıca sitemizde daha önce pasaport hakkında oldukça ayrıntılı bilgiler vererek bir yazı paylaşmıştım. Linkini işte tam buraya koyuyorum pasaport hakkında herşey dilersen buradan da bir göz atıp okuyup adımları tek tek takip edebilirsin. Böylece en geç bir hafta içinde bir pasaportun olmuş olacaktır. Yeni pasaport alacak kişiler çok şanslılar 🙂 çünkü yeni çıkan tam biyometrik pasaport sahibi olacaksınız. 🙂 Ben pasaportumu yeni güncelledim ve çok beğendim. Ayrıca yeşil pasaport alacak kişiler içinde ayrıntılı bilgi link içeriğinde mevcuttur.
  2. Pasaportunu aldın ve artık yurt dışına çıkabilirsin. Ama…! Yine belirtiyorum ki tur bir Avrupa Turu olacak. Bu sebeple bir Schengen vizesine ihtiyacın olacak. Bunu istersen sen kendin alabilirsin istersen de ayarladığın tur şirketine yaptırabilirsin. Sadece gerekli evrakları topluyorsun ve gerisini onlar hallediyorlar. Yeşil pasaportun varsa eğer vize derdine hiç girmeden sadece turunu ayarlaman yeterli  olacak çünkü yeşil pasaport sahibi kişiler Avrupa Ülkeleri‘ne 30 gün olarak kısa süreli vizesiz giriş iznine sahipler. Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler yazımızdan bu ülkelerin hangileri olduklarını öğrenebilirsin. Oldukça şanslısınız demeden geçemiyorum :))
  3. Artık sana en uygun fiyatlı ve ortamı en sıcak, samimi olan tur araştırmasına başlayabilirsin. Bu turu en az bir kaç ay öncesinden ayarlaman ve rezervasyon yaptırman gerekli çünkü çok hızlı bir şekilde doluyor ve gerçekten yer bulmak çok zor oluyor. Tavsiye edebileceğim bir tur şirketi var mı dersen yok! Neden yok? Çünkü hiç bir tur şirketi ile seyahat etmedim. 🙂 Çok özendim çok merak ettim ama bir türlü kısmet olmadı. Onun yerine biz bireysel olarak seyahat etmeyi ve daha özgür olmayı seviyoruz sanırım. :)) Her neyse… Yapacağın tek şey tur şirketini de ayarlamak kalıyor. Bunu da ayarladıktan sonra Otobüsle Avrupa Turu öncesinde yapman gerekenleri tamamlamış oluyorsun.

Otobüsle Avrupa Turunda yanına alman gerekenler

Otobüsle Avrupa turu için eşyalarınızı sırt çantasına sığdırma
Eşyalarınızı Tek Bir Sırt Çantasına Sığdırın
  1. İlk önce turun hangi mevsimde olduğuna Türkiye‘ye göre değilde gideceğin ülkeye göre bakmalısın. Türkiye’de kış sert geçmiyor olabilir ama Çek Cumhuriyeti’ne gideceksen oldukça sıkı giyinmelisin. Yanına da baya baya kalın kıyafetler almalısın gibi… 
  2. Sırt çantası her zaman hayat kurtarır. Kocaman valizlere nazaran hem az yer kaplar, hemde her zaman yanına alabilir ve ekstra ücretler ödemek zorunda kalmazsın. Mesela valizlerle bir müzeye girmene izin vermeyebilirler ama sırt çantan ile her zaman her yere girebilirsin. 
  3. Otobüsle seyahat etme fikrini seçip bunun için bu adıma kadar okuyup geldiysen eğer otobüs yolculuğunu seviyor olmalısın. 🙂 Ben her türlü otobüsle giderim. Uçaklar bana göre değil dediğini bile duyar gibiyim. 🙂 O zaman hayat sana güzel güzel kardeşim. :)) Sırt çantanı aldın diyelim ne götüreceksin yanına gideceğin ülkenin sıcaklık durumuna göre hareket ettin ve kıyafetlerinide ayarladın diyelim. Peki elektronik aletler için ne taşıyacaksın? 
  4. İşte, gideceğin ülkedeki prizler her zaman bizim prizlere benzemeyebilir. Yanına alacağın elektronik aletlerin için priz değiştirici küçük aparatlar satılıyor. Onları daha önceden satın alıp yanına alman en doğrusu olacaktır. Gittiğim yerden alırım dersen belki biraz daha pahalıya satın alabilirsin bunu göz önünde bulundur mutlaka.
  5. Pasaportunu, kredi kartını, cüzdanını, nakit paranı, telefonunu gibi değerli eşyalarını üzerinde kolay ulaşabileceğin ama çok göze batmayan dikkat çekmeyen bir çanta içinde sırt çantanın dışında taşıman senin için güvenli bir yolculuk sağlar. Çünkü oldu ki bir hırsızlık olayı yaşadın ve her şeyin sırt çantanın içinde kaldı. Bu tatilini mahvedebilir.
  6. Telefonunda kullandığın Türk hattını yurtdışında da kullanmaya devam etmek istiyorsan bunun için kullandığın operatöre gidip gideceğin ülkeler için bir tarifelerinin olup olmadığını öğrenmeni tavsiye ederim. Çünkü gerekli bir durumda hattını kullanmak zorunda kalırsan tatil masrafın kadar bir de telefon faturası ödemek zorunda kalma. 🙂 Yada bunun yerine her gittiğin ülkede bir hat satın alabilirsin. 🙂
  7. Küçük ama önemli diğer şeyler ise, dışarı ses vermeyen kulaklıklar, bu otobüste diğer arkadaşları rahatsız etmemek için güzel bir ayrıntı bence. 🙂 Güzel bir fotoğraf makinesi, belki de ilk kez çıktığın Otobüsle Avrupa turunda çekileceğin fotoğraflar en güzelleri olmalı. 🙂 Yine küçük ama önemli olan bir ilk yardım seti hazırlayabilirsin kendin için. Ne zaman ne olacağı belli olmaz. Yanına her türlü sağlık durumuna karşı kullandığın ilaçlarını almanı kesinlikle tavsiye ederim. Gideceğin ülkede ilaçların ne olduklarını ve neye yaradıklarını sana iyi gelecek mi diye bilemezsin. Bildiğin şeyleri yanında taşımak daha mantıklı olur.

Maddeler her ne kadar uzun gözüksede mutlaka okuyup kendine bir özet çıkarabilirsin. 🙂 Faydalı olacaklarından Şüphem yok ama… 

Otobüsle Avrupa Turunda Sıkılır mısın?

Otobüsle Avrupa turu gezisinde sıkılır mısın? O nasıl söz? 😀 Böyle bir şey olmayacak! 🙂 Dura dura, göre göre, geze geze bir yolculuk… Hem de dünyanın farklı ülkelerinde, şehirlerinde hiç bilmediğin yerlerde gezeceksin, göreceksin. Tek başına mı gidiyorsun? Sorun değil senin gibi gelen bir çok kişi mutlaka olacaktır her zaman arkadaşın olur yol arkadaşlığı denen bir şey var. 🙂 Otobüste tanışıp evlenenleri gördüm ben… 🙂 Kısmet belli mi olur.:) İster tek başına ister bir arkadaşınla katıl her türlü eğleneceğinin garantisini verebilirim. Korku yada endişe olması normal hiç tanımadığın bir ülke hiç tanımadığın insanlar en başta ürkütücü gibi ama gerçekten bu düşünceleri daha Türkiye’den çıkmadan kafandan atacaksın. 🙂

Merak edersen diye buraya Özel Araç İle Yurtdışına Nasıl Çıkılır? yazımın linkini bırakıyorum belki aklına daha sonra arabanla bir yurtdışı turu yapmak falan gelir 😉 

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like