Bosna Hersek’in geçmişten gelen hüzünlü mazisini bilmeyen yoktur fakat bunları unutturacak güzellikleri de barındıran Bosna, Mostar şehri ile gelen turistleri tarihi ile duygulandırsada şehrin güzelliklerini ön plana çıkartarak onları keyiflendirmesini de iyi biliyor. Bu keyfi yaşayabileceğiniz yerlerin başında UNESCO Dünya Mirası listesine girmeyi başarmış Mostar var. Mostar nerede ve Mostar’a nasıl gidilir diye soracak olursanız yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Mostar Nerede?

Mostar Nerede

Bosna Hersek’teki en büyük ve en güzel şehirlerden biri olan Mostar, Neretva Nehri’nin hemen kıyısında yer almaktadır. Balkanlarda yer alan Mostar, Bosna Hersek’teki en güzel ve en çok ziyaret edilen şehirlerden biridir. Türkiye’den de bolca turist her yıl Mostar’a gitmektedir.

Bosna Hersek, Türkiye’den vize istemediği için kolayca ulaşabilirsiniz. İstanbul Atatürk Havaliman’ından yanlızca 2 saat uzaklıktadır. Pasaportunuzu ve bavulunuzu alıp yola çıkabilirsiniz. 🙂

Mostar Saraybosna’dan ise 2 buçuk saat uzaklıktadır. Ulaşımı gayet kolaydır. Yazımızın devamını okuyarak Mostar’a nasıl gidilir öğrenebilirsiniz.

Mostar’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Mostar’a Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Mostar'a Yol Tarifi

Türkiye’den Mostar’a Nasıl Gidilir – Yol Haritası

Türkiye’den Mostar’a  bir çok havayolu şirketi aktarmasız uçuş düzenlemektedir. Mostar’a gidebilmek için önce Saraybosna’ya gitmeniz gereklidir. Uçağınız Saraybosna Uluslararası Havalimanı’na inecek. Havalimanı şehir merkezinden ve otogardan biraz uzakta yer alıyor.

# Bosna Hersek’e ucuz uçak bileti bulmak için sitemizde yer alan Uçak Bileti Siteleri‘ne göz atmanızı tavsiye ederiz.

Saraybosna Uluslararası Havalimanı’na ait otobüs servisi bulunmuyor ve en yakın şehir otobüsleri 20 dakika yürüme mesafesinde. Bu yüzden size önerim bir taksiyle şehir merkezine yada otogara ulaşmanızdır.

Taksi kullanırken dikkat etmenizi istediğim bir nokta taksi ile pazarlık yapmayın yada taksi şöförünün sizinle pazarlık yapmasına müsade etmeyin. Taksi metreyi açtırın ne yazarsa onu ödeyin. Neden mi? Çünkü her yerde olduğu gibi Saraybosna’da da taksiciler gayet uyanıklar. 10 Mark tutacak bir yer için sizden 30 Mark isteyebilirler. Sonrada size indirim yaptığını söyleyerek 20 Mark’a kadar düşebilirler. Siz pazarlıkla 15 Mark’a bile indirseniz aslında 10 Mark’lık bir yer için yine fazla para ödemiş olursunuz. 2 kere Bosna Hersek’e giden biri olarak bütün bunları bizzat tecrübe ettim. 🙂 Bir keresinde şöför en son 10 Mark’a kadar düşmüştü ama taksi metreyi açmasını istemiştim. Şehir merkezine vardığımızda taksi metrede 8 mark yazıyordu. Ne demek istediğimi anlamışsınızdır.

BAKIN  Makedonya Gezilecek Yerler

Saraybosna’dan Mostar’a Nasıl Gidilir?

Saraybosna'dan Mostar'a Yol Tarifi

Saraybosna’dan Mostar’a Nasıl Gidilir – Yol Haritası

Saraybosna’dan Mostar’a hergün yaklaşık 10 otobüs seferleri bulunmaktadır. Mostar’a gitmek istediğiniz saati belirleyerek biletinizi Saraybosna Otogarından alabilirsiniz. Saraybosna’da iki adet otogar var siz şehir merkezinin yanındaki olana gideceksiniz.

Saraybosna’dan Mostar’a giden otobüslerin kalkış saatleri.

06:00 | 08:15 | 09:00 | 09:55 | 11:30 | 12:30 | 15:30 | 16:00 | 18:00 | 19:55

Mostar’dan Saraybosna’ya giden otobüslerin kalkış saatleri.

06:00 | 06:30 | 07:00 | 09:00 | 11:00 | 12:50 | 15:00 | 18:15 | 20:00

Bilet fiyatları 10 euro’dur. Otobüsle Mostar’a ulaşmak 2 saat 30 dakika sürmektedir. Yolculuk yamaçların eteklerinde ve nehirlerin etrafından dolşarak geçmektedir. Çok keyfli olduğu için uyumamanızı tavsiye ederim 🙂

Saraybosna’dan Mostar’a trenle nasıl gidilir?

Saraybosna’dan Mostar’a giden 2 tren seferi bulunmaktadır. Saraybosna – Mostar tren sefer saatleri ve bilet fiyatları aşağıdaki tablodadır.

Tren NoSaraybosnaMostarYolculuk SüresiTek Yön ÜcretiGidiş Dönüş Ücreti
7237:079:001 saat 53 dak.5 €8 €
72116:5018:451 saat 55 dak.5 €8 €

Mostar’dan Saraybosna’ya gitmek isterseniz eğer, Mostar’dan Saraybosna’ya nasıl gidilir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Kotor’dan Mostar’a Nasıl Gidilir?

Kotor'dan Mostar'a Yol Tarifi

Kotor’dan Mostar’a Nasıl Gidilir – Yol Haritası

Kotor’dan Mostar’a gitmek isteyenler için her gün düzenlenen otobüs seferi bulunmaktadır. Euroline otobüsü her sabah 7:40’da Kotor’dan kalkıp 13:40’da Mostar’a varmaktadır. Bilet fiyatları 20 Euro’dur. Yolculuk yaklaşık 6 saat sürmektedir.

Podgorica’dan Mostar’a Nasıl Gidilir?

Podgorica'dan Mostar'a Yol Tarifi

Podgorica’dan Mostar’a Nasıl Gidilir – Yol Haritası

Podgorica Mostar arası Kotor’a göre daha kısa sürmektedir. Yaklaşık 3 saatte Mostar’a ulaşabilirsiniz. Podgorica’dan Mostar’a hergün düzenli olarak 2 otobüs kalkmaktadır. Sabah otobüsü 11:13’da Podgorica’dan kalkıp, 14:30’da Mostar’a varmaktadır. Akşam otobüsü ise 17:31’de kalkıp 20:30’da Mostar’a varıyor. Bilet fiyatları 12 Euro’dur.

Belgrad’dan Mostar’a Nasıl Gidilir?

Belgrad'dan Mostar'a Yol Tarifi

Belgrad’dan Mostar’a Nasıl Gidilir – Yol Haritası

Sırbistan Türkiye’den vize istemediği için önce Belgrad sonra da Saraybosna’yı gezmek isteyebilirsiniz. Buradan da Mostar’ı ziyaret edebilirsiniz.

Belgrad’dan Saraybosna’ya günde bir otobüs seferi düzenlenmektedir. Otobüs hergün 16:00’da Belgrad Otogarından kalkıp, 22:45’te Saraybosna Otogarına varmaktadır.

Saraybosna’dan Mostar’a nasıl gideleceğini yukarıdaki başlığımda okuyabilirsiniz.

Özel Araçla Mostar’a Nasıl Gidilir?

Özel Araçla Mostar’a Yol Tarifi

Özel Araçla Mostar’a Nasıl Gidilir – Yol Haritası

Mostar’a otobüs yolculuğu yanı sıra özel aracınızla da gidebilirsiniz. Yolların durumu fena sayılmaz. Fakat 16 saat sürecek bir yolculuk sizi bekliyor. Bunu göz önünde bulundurarak yola çıkabilirsiniz. Özel aracınızla yurtdışına çıkmadan önce aşağıda bağlanıtısını verdiğimiz yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

# Özel Araç ile Yurt Dışına Nasıl Çıkılır?

Mostar nerede ve Mostar’a nasıl gidilir yazımızda eklemeyi unuttuğumuz bir nokta varsa bize yorumlarla iletebilirsiniz.

Bizi Facebook ve Instagram sayfamızdan takip etmeyi unutmayın.

Mutlu ve Cesur kalın…