Plovdiv (Filibe) Nerede ve Plovdiv Nasıl Gidilir

Plovdiv, Filibe Nerede ve Nasıl Gidilir?

0 Paylaşım
0
0
0

Plovdiv eski adı ile Filibe, Bulgaristan’nın en büyük ikinci kentidir. Adını da Makedonya kralı Filib’den aldığı bilinir. Plovdiv’de oldukça Türk yaşamakta olup “Old Town” bölgesi denilen yerde de bir çok Osmanlı köşkünü hala ayaktadır. Bizim gidipte hayran kaldığımız bu şehir gerek korunmuş Osmanlı tarihi ile gerekse komünizm zamanından kalma yüksek binaları ile gidip görülmeye değer bir şehir. Merak edip müthiş Osmanlı köşklerini görmek isteyen Türkler yazımızı okuyarak kolaylıkla Plovdiv’e gelebilir ve Osmanlı’nın bir çok eserlerini burada da görmekten zevk duyabilirler. Şimdilerde 2019 Kültür Başkenti seçilmiş olmasından dolayı Plovdiv biraz daha canlı ve hareketli aklınızda bulunsun.. 🙂 Konumuza dönüp Plovdiv, Filibe nerede ona bakalım.

Plovdiv, Filibe Nerede

Plovdiv, Filibe Nerede ve Nasıl Gidilir? Harita
Plovdiv (Filibe) Nerede?

Plovdiv, Kapıkule sınır kapısı ile Sofya arasında yer alan tarihi bir şehirdir. Kapıkule sınır kapısını geçtikten sonra 1,5 saatte Plovdiv’e ulaşabilirsiniz. Türkiye‘ye oldukça yakın olmasından dolayı fırsatını bulan herkesin geldiği ve bir çok türkün yaşadığı yer Plovdiv, korunmuş Osmanlı tarihi ile de kendine hayran bıraktırıyor. Bulgaristan Sofya ile arasında 2 saat Türkiye ile arasında 1,5 saat olduğu için tam ortada kalan bu şehir elinizde vizeniz varsa veya almak istiyorsanız uğrayabileceğiniz yerler arasında bir yer olarak işaretleyebilirsiniz. Türkiye komşu ülkelerini tanımak ve nerede nasıl gidilir sorularını cevaplamak için yazımızı okumaya ve bizi takip etmeye devam edin. 🙂

Plovdiv, Filibe’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Plovdiv, Filibe’ye Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Plovdiv (Filibe)’ye Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Plovdiv, Filibe’ye uçakla nasıl gidilir?

Maalesef, Plovdiv’e doğrudan bir uçuş bulunmuyor. Bunun yerine uçakla Sofya’ya giderek; buradan otobüsle yada araç kiralayarak Plovdiv’e ulaşabilirsiniz. Plovdiv, Sofya havalimanından 1,5 saat uzaklıktadır.

Yurt dışında araç kiralarken dikkat etmeniz gerekenler; Yurtdışında Araç Kiralamak yazımda.

Ucuz uçak bileti için sitemizde yer alan uçak bileti sitelerini inceleyebilirsiniz.

İstanbul’dan Plovdiv, Filibe’ye otobüsle nasıl gidilir?

İstanbul‘dan Bulgaristan’a giden 3 firma vardır; fakat bunlardan sadece 2’si Plovdiv’de durmaktadır. Metro turizm ve Alpar turizm  otobüsleri ile Plovdiv’e rahatça ulaşabilirsiniz. İstanbul – Plovdiv (Filibe) otobüs sefer saatleri ve bilet fiyatları aşağıdaki tabloda ki gibidir.

İstanbulPlovdiv (Filibe)Yolculuk SüresiFirmaÜcret
09:0016:307 saat 30 dak.Metro turizm86 ₺
12:0019:007 saatMetro turizm86 ₺
20:0004:308 saat 30 dak.Metro turizm86 ₺
20:3003:307 saatAlpar turizm75 ₺
23:0006:307 saat 30 dak.Metro turizm86 ₺

Bursa’dan Plovdiv, Filibe’ye otobüsle nasıl gidilir?

Bursa’dan Bulgaristan’a giden sadece Metro turizmin otobüsü vardır. Otobüs Bursa’dan 17:05’te hareket edip; sabah saat 06:00’da Plovdiv (Filibe)’ye ulaşmaktadır. Tek yön bilet fiyatı  127 TL’dir. Varış saati sınır yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir.

İstanbul’dan Plovdiv, Filibe’ye trenle nasıl gidilir?

Plovdiv’e İstanbul’dan trenle gitmeniz mümkün. Tren her akşam 22:40’da İstanbul Halkalı istasyonundan hareket edip; sabah 06:05’de Plovdiv tren istasyonuna varmaktadır. Bilet fiyatları:

  • 6 kişilik kuşetli vagonda 27.88 Euro
  • 4 kişilik kuşetli vagonda 37.72 Euro
  • Tek kişilik yataklı vagonda 62.72 Euro
  • İki kişilik yataklı vagonda 42.72 Euro

Özel araçla Plovdiv, Filibe’ye nasıl gidilir?

Plovdiv, kapıkule sınır kapısından sonra 1,5 saat uzaklıktadır. Özel aracınız ile rahatça ulaşmanız mümkün. Yollar iyi denebilecek durumdadır. Bulgaristan’da otoban ücretleri Türkiye’dekinden farklı şekilde ödenmektedir. Sınırı geçtikten sonra ilk benzinlikte durarak Vinetka dedikleri şeyden alarak arabanızın sağ alt ön camına yapıştırmanız gerekli. Vinetka’nın fiyatı haftalık 8 Euro, aylık 15 Euro.

Eğer tabelaları takip ederek gidiyorsanız; ikinci Plovdiv tabelasından saparsanız doğrudan şehir merkezine ulaşırsınız.

Aracınızla yurt dışına çıkmadan önce Özel Araç ile Yurt Dışına Nasıl Çıkılır? yazımızı mutlaka inceleyin.

Sofya’dan Plovdiv, Filibe’ye Nasıl Gidilir?

Sofya’dan Plovdiv (Filibe)’ye Nasıl Gidilir?

Sofya’dan Plovdiv, Filibe’ye otobüsle nasıl gidilir?

Bulgaristan’nın başkenti Sofya’dan Plovdiv’e her saat başı otobüs seferi bulunmaktadır. İlk sefer sabah saat 07:00’da başlamaktadır; son sefer ise akşam saat 20:00’dadır. Otobüs 6 numaralı perondan kalkmaktadır. Sofya otobüs istasyonuna geldiğinizde bu perona giderek biletinizi satın alabilirsiniz. Sofya – Plovdiv otobüs bilet fiyatı 7 Euro’dur.

Sofya’dan Plovdiv, Filibe’ye trenle nasıl gidilir?

Plovdiv’e trenle gitmek isterseniz; Sofya’dan her gün 2 tren Plovdiv’e sefer düzenlemektedir. Tren saatleri ve bilet fiyatlarını aşağıdaki tabloda hazırladım.

SofyaPlovdiv (Filibe)Yolculuk SüresiTren No1. Sınıf Bilet Fiyatı2. Sınıf Bilet Fiyatı
06:4008:502 saat 10 dak.BV 86116 €5 €
22:4501:222 saat 37 dak.BV 86276 €5 €

Plovdiv, Filibe nerede ve nasıl gidilir? Yazımız hakkında aklınıza takılan bir soru olursa; yorum kısmını kullanarak bize iletebilirsiniz.

İlgili Bağlantılar:

0 Paylaşım
2 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Burgaz Gezi Rehberi

Bulgaristan‘ın Karadeniz kıyı şeridinin güneyinde yer alan ve Türkiye sınırında Kırklareli ile komşu olan Burgaz ilinin idari merkezi olan şehirdir. Burgaz gezi rehberi başlayarak ilk olarak Burgaz’a…