Yurtdışında Araç Kiralamak – Dikkat edilmesi Gerekenler

Yurtdışında Araç Kiralamak

0 Paylaşım
0
0
0

Yurt içinde herkes en az bir kez araba kiralamıştır. Biliyorsunuz ki aracınızı kiralarken bir çok proesedür işlemleri yapılıyor. Yurt dışında araç kiralarken dikkat etmeniz gereken konular biraz daha farklı olabiliyor. O yüzden yurt dışında araç kiralamadan önce mutlaka yazımızı okuyun. Aklınıza takılan soruları ise bize yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Sürücü Yaşı

Yurt dışında araç kiralarken sürücü yaşı çok önemlidir. Eğer 21 yaş ve altındaysanız araç kiralamanız neredeyse imkansızdır. 21 ve 25 yaşları arasındaysanız araç kiraladığınızda günlük ekstra ücret ödemeniz gerekebilir. Bu yüzden araç kiralamadan önce seçtiğiniz şirketin yaş politikalarına mutlaka göz atın.

Kredi Kartı

Araç kiralayabilmeniz için kredi kartınızın olması şart. Kredi kartınız yoksa banka kartıda olur ama içinde bir miktar para olmak zorundadır. Araç kiralama firması siz arabayı teslim edene kadar belli bir miktar deposito alacaktır. Aracı teslim ettiğinizde aldıkları depositoyu kartınıza iade ederler.

Sigorta

Sigorta araç kiralama ücretinin içinde de olabilir ekstra ödemenizde gerekebilir. Bu seçtiğiniz firmanın politikasına bağlı. Ne olursa olsun sigortasız araç kiralamayın.

Yakıt Durumu

Araç kiraladığınızda, size verecekleri araç boş depo yada tam dolu depoya sahip olabilir. Firma boş depo verip boş depo isteyebilir yada tam dolu depo verip dolu şekilde teslim etmenizi isteyebilir. Ne kadar yakıt harcayacağınızı kestirmek zor olduğundan depoyu boş teslim etmek zor olabilir. Zaten böyle politika uygulayan firmalarında amacı bu. Genellikle seyahatinizden benzin artacağından buradan kâr elde etmek isterler. O yüzden size tavsiyem dolu depoya sahip araç kiralamanız. Kiraladığınız aracı teslim etmeden önce deposunu doldurup teslim işlemini sorunsuzca tamamlayabilirsiniz. Eğer depoyu doldurmayı unutursanız yada eksik miktarda teslim ederseniz, kiralama firması bunu kredi kartınızdan tahsil edebilir.

Kilometre Limiti

Kiraladığınız aracın günlük kilometre sınırı olabilir. Bu yüzden araç kiralamadan önce buna mutlaka dikkat edin. Eğer günlük 200 km limitiniz varsa, 5 günlük araç kiraladığınızda en fazla 1000 km gidebilirsiniz. Bu sınırın üzerine çıkarsanız aştığınız kilometre için ekstra ücretlendirilirsiniz. Bu yüzden kilometre sınırı olmayan firmaları seçmekte fayda var.

Ülke Sınırları

Eğer kiraladığınız araç ile farklı bir ülkeye daha gidecekseniz bunun için izin verilip verilmediğini araç kiralama şirketine sorabilirsiniz. Avrupa içerisinde ülke değiştirmek genellikle sorun olmuyor ama siz yinede bunu kiralama firmasıyla konuşun. Eğer dahil değilse ekstra ücret karşılığı bunu dahil edebilirsiniz.

Erken Rezervasyon

Eğer tatiliniz yada iş geziniz; yılbaşı, sevgililer günü gibi özel günlerde olacaksa erken rezervasyon yapmakta fayda var. Hava limanına inince araç kiralamak isterseniz düşük bütçeli araç kalmamış olabilir ve daha fazla para ödeyip yüksek sınıf araç almak zorunda kalabilirsiniz. Eğer erken rezervasyon  yaptıysanız, firmanın elinde o kategoride araç kalmamış bile olsa siz ekstra para ödemeden size bir üst model araç vermek zorundalar.

Yurtdışında araç kiralamak hakkında aklınızda bir soru varsa, yorum bölümünü kullanarak bize iletebilirsiniz.

Bizi FacebookInstagramYoutube sayfalarımızdan takip etmeyi unutmayın.

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like