Kadraja atlamaya çalışırken 🙂

Tek mi Çift mi Seyahat Etmeliyim?

0 Paylaşım
0
0
0

Gezgin ruhlu insanların kendilerine ait mutlaka bir özellikleri, baskın karakterleri vardır. Çevrenizde tanıdığınız gezme meraklısı arkadaşlarınızı gözünüzün önüne getirin. Hepsinin kendine öz güveni tamdır, cesaretlidir, denemekten korkmazlar. Sonunu bazen düşünmezler düşünmek istemezler. Neden çünkü “sonunu düşünen kahraman olamaz” demeyeceğim 😀 ama her zaman tercih ettikleri seçeneklerin kendilerine ne getireceğini az çok tahmin ederler ve bu yüzden yaparlar. Gitmek isterlerse giderler, kalmak isterlerse kalırlar. Peki tek yada çift gezmek ne fark eder? Tek başıma gezgin olamam mı? Çift gezmenin faydaları nelerdir? Gibi bir çok sorunun yanıtını kendimce size şahsi fikrimi paylaşarak anlatacağım. Hadi başlayalım.

Tek ve Çift Seyahat Etmenin Avantajları ve Dezavantajları

Tek yada çift olarak seyahat etmek tamamen bir tercih meselesidir. Şunu yaparsan böyle olur bunu yaparsan böyle olur gibi bir durum söz konusu değil aslında. Yalnız kalmayı kafa dinlemeyi seven ve tek başına seyahat etmek isteyen ve bunu gerçekleştiren bir çok kişi var. Cinsiyet ayrımı yapmadan söylüyorum bunu. Sadece cesaretle seyahat içgüdünüzü tetikleyin. Kendinizi yapamam dürtüsüyle baş başa bırakmayın. Yapılacaklar arasında tek başınıza yapmak isteyecekleriniz çoksa kendi başınıza da seyahat edebilirsiniz. Tek başınıza yola çıkmış yada çıkacak olmak size bir şey kaybettirmez. Gittiğiniz her yerde kendinize yeni arkadaşlar edinebilir farklı kültürler ve dillerde insanlarla tanışabilir zaten tanımış olduğunuz arkadaşlarınıza yenisini ekleyebilirsiniz. Peki o zaman bir özet yapalım, Tek gezmenin avantajları ve dezavantajlarnı çift gezmenin avantajları ve dezavantajları ile karşılaştıralım. Siz hangisi olduğunuza karar verin ve yolunuza devam edin. 🙂

Tek gezmenin avantajları

Tek gezmenin avantajları

 1. Peşinizden gelecek birinin olmaması sadece kendinizi ve ihtiyaçlarınızı düşünmeniz için harika olay. Kendinizle baş başa kalabileceğiniz çokça vakit.
 2. Gittiğiniz ülke ve şehirlerde yeni arkadaşlara edinerek eskilerine bir yenisini daha eklemek, sosyalleşmek..
 3. Seçtiğiniz ve istediğiniz şeyi bir başkasına sormadan sadece kendiniz istediğiniz için yapıyor olmak ve bundan haz almak
 4. Tek başınıza gittiğiniz yerlerde istediğiniz süre kadar kalmak ve ayrılmak,
 5. Beğenmediğiniz hiç bir şeyi yapmak zorunda kalmadan oradan derhal ayrılmak veya yaptığınız, yediğinizi şeyi bırakmak
 6. Bence önemli! 🙂 Maliyetleri düşürmek. Tek başınıza yaptığınız harcama ile iki kişilik olarak yaptığınız harcama her zaman aynı değildir. Arkadaşınız bile olsa mutlaka yardımcı olmanız gereken bir konu olacaktır.
 7. Düşünecek bolca vaktinizin olması, dinlenmek, kitap okumak, sokaklarda kaybolmak, fotoğraf çekmek, kafanıza göre davranmak hepsi tek başınıza yapabileceğiniz harika aktiviteler.
 8. Yalnız kalmanın verdiği öz güven ile kendinize bakmayı öğrenmek.
 9. Hayatla bir nebze olsun tanışmak, kendi başının çaresine bakmayı öğrenmek ki bu en zor olanıdır kanımca…
 10. Son olarakta, kendinize olan inancınız, cesaretiniz, öz güveninizin artması. İnsanın kendine güvenebiliyor olması önemli bir konu.

Diye sıraladığım tek gezmenin avantajlarından sonra bir de dezavantajlarından bahsedebilirim size yine kendi düşünce ve fikirlerimle.

Tek gezmenin dezavantajları

 1. Yapacağınız seyahati kendiniz neşelendiremiyorsanız o tatil size bir ızdırap gibi gelir ve bitmek bilmez. Bu yüzden tanıdığınız bir arkadaşınız, dostunuz, eşiniz yanınızda yoksa vay halinize!
 2. Herhangi bir ciddi rahatsızlığınız varsa ve bunu tek başınıza atlatamayacaksanız tek başınıza bir yere gitmeyin. Bu sizin için kötü sonuçlar doğurabilir.
 3. İnsanlara çok kolay güvenen biriyseniz bu yine sizin için kötü sonuçlar doğuracaktır. Çünkü genel olarak insanlara güvenmek sonuçlarında kötü şeyler getirebilir.
 4. Gittiğiniz ülke belki de yeteri kadar güvenli değildir ve başınıza baş edemeyeceğiniz kötü şeyler gelebilir. Allah korusun!
 5. Tek başınıza gittiğiniz seyahatten çoooo..kk şey satın aldıysanız bunları tek başınıza taşıyamazsınız bu yüzden belkide yarısını almaktan vazgeçeceksiniz yada aldıklarınızı bırakacaksınız. 😀 ( bayanlara özel kısmı) Beğendiğiniz bir ayakkabıyı bavulda yer yok diye bırakmak kendinizi orada bırakmak kadar kötü olabilir bence 🙁
 6. Yalnız kaldığınız zaman bir kahve içerken, dertleşecek birine ihtiyacınız olacak yada o güz yaşadığınız harika günü anlatmak biriyle paylaşmak isteyeceksiniz ama kimse yok neden çünkü siz tek başınıza seyahat ediyorsunuz.
 7. Yolculuk sırasında uyuklayabileceğiniz bir omuz bulamayacaksınız.
 8. En önemlisi de ailenizi ve sevdiklerinizi özleyeceksiniz.

Tek başınıza gezmek için artık kafanızda bir şeyler vardır. 🙂 Bu konunun dışında kendimin de yaptığı çift olarak gezmenin avantaj ve dezavantajlarından da bahsedelim.

Çift gezmenin avantajları

Çift gezmenin avantajları

Eşiniz, kız yada erkek arkadaşınız, yakın arkadaşınız, dostunuz mutlaka vardır. Vardır çünkü insanlar en iyi anlaştıkları ile birlikte olurlar. Sevdikleri kişiler ile olmaktan keyif alırlar. Birlikte yapılan her şey insanlara mutluluk verir. Üretkenlik katar ve bağlılığı arttırır. İşte bu ve bunun gibi bir çok bağlayıcı sebep ile birlikte içinde gezginlik duygusunu taşıyan herkes yanına en sevdiği kişiyi alır ve başlar dünyayı keşfetmeye.

Biz eşimle tanışmadan önce de kendi başlarımıza veya arkadaşlarımızla bir çok yere gidip bir çok yer gördük. Ama hayat budur ki seyahat seven biz iki kişiyi bir yerde birleştirdi ve artık yola birlikte çıkıyoruz. Birbirinizi tamamlayan çiftler iseniz her zaman tek gezmekten daha avantajlısınızdır. Her konuda anlaştığınız insanı bulduysanız bu kesinlikle hayatın size verdiği en değerli hazinedir. Tabii bunun farkındaysanız. Biz bu hazineyi tanıştığımızda aldık ve o an farkına vardık çok geçmeden de hayatımızı birleştirmeye karar verdik. Şimdi her şeyi paylaştığım hayat arkadaşımla yolculuklarımı da paylaşıyorum ve inanın çok keyif alıyorum :)) Şimdi gelelim çift gezmenin avantajlarına ve dezavantajlarına;

 1. Arkadaşınız, eşiniz, anneniz,babanız, kardeşiniz, dostunuz artık her kimse birlikte seyahat ediyorsanız şanslısınız. Her şeyi olduğu gibi yolculukları ve yeni yerler keşfetme duygusunu da birlikte yaşayacaksınız.
 2. Gidip gördüğünüz ülke ve şehirleri hemen sıcağı sıcağına konuşup kritik yapabilirsiniz.
 3. Birlikte en çok yapmak istediğiniz ne varsa planlayıp derhal hayata geçirmek için hiç bir engeliniz yok.
 4. Merak ettiğiniz bir yemeği birlikte yerken, surat ifadelerinizle dalga geçebilirsiniz ki en eğlencelisi bu 😀
 5. Macera dolu bir yolculuk geçirip ileri ki günlerde anlatacak bir çok anı biriktirebilirsiniz. Belki bunları çocuklarınıza anlatırsınız belki de torunlarınıza 🙂
 6. Unutamadığınız bir olay yaşadınız mı dediklerinde birbirinize bakıp kahkahalarla olmaz mı tabi ki yaşadık deyip o anlara birlikte geri dönebilir anlatırken tekrar eğlenebilirsiniz.
 7. Yolculuk sırasında herhangi bir şekilde hasta olmanız durumunda yanınızda birinin olması size iyi gelecek ve size bakabilecek biri olması hayatınızı kurtaracaktır.
 8. Eğer bu yazıyı şu an okuyan bir bayansa merak etme yolculuk sırasında omuzunda uyuyabileceğin bir yol arkadaşın var artık, ve eğer bu yazıyı okuyan bir erkekse sizde merak etmeyin beyler sizi her ince ayrıntısına kadar düşünen bir eşiniz var ve ona bakmanız için hasta olmamanız gerekli :))
 9. Karşılıklı güven içinde yolculuğunuza bir engel çıkmadan seyahat edip tatilinizden keyif alacaksınız.
 10. Maddiyatı da ikiye böleceksiniz. 🙂

Peki iyi güzel hoşta çift gezmenin hiç mi dezavantajı yok? Elbette var hemde nasıl… Buyrun devam edin;

Çift gezmenin dezavantajları

 1. Yapmak istediğiniz bir sürü şey var ve bir gün karar verip bunlar için yola çıkıyorsunuz. Yanınızda da bir arkadaşınız, eşiniz, dostunuz var. Planınızı anlatıyorsunuz karşı taraf fikrinizden hoşlanmıyor veya sizinle gelmek istemiyor. Bu durumda sizin belki de moraliniz bozuluyor motivasyonunuz düşüyor. Gitmek istiyorsunuz ama eşinizi bırakamıyorsunuz. Birlikte de gidemiyorsunuz ee? Yani hayaller cumburlop suya. İşte bu kadar kolay vazgeçebilirsiniz belki de yapmak istediklerinizden.
 2. Daha önce birlikte seyahat etmediğiniz biriyle yolculuk yapacaksınız. İkinizde çok heyecanlısınız her şey hazır ve yolculuk başlasın… 🙂 Birinci gün her şey süper. İkinci gün biraz suratlar düşmüş. Üçüncü gün sen git ben gelmiyorumlar başlamış. Dördüncü gün keşke gelmeseydim ve beşinci gün seninle birlikte bir daha asla bir yere gitmem… İşte sorun büyük. İnsanlar aslında birbirlerini seyahatte çok iyi tanırlar. Aynı evin içinde yaşamadan nasıl birini tanıyamaz her şeyini bilemezseniz, yolculukta öyle. Tüm zamanınızı birlikte geçirdiğiniz biri olabilir ama gerçekten 7/24 birlikte yaşasanız?
 3. Sizi düşünmeden sizin için karar verip yarın şuraya ikimiz için bilet aldım diyen biri olsa peki? Buna katlanabilir misiniz? Hemde en sevmediğiniz bir etkinlik. Belki bir bale yada opera 🙂 Hoşuna giden olabilir ona sözüm yok tabii ki.. 🙂 Doğasını merak ettiğiniz bir ülkenin gidip opera salonunda opera dinlemek belki de size göre değil. Ama çiftiniz böyle düşünmemiş anlaşılan. 🙂 Kırmamak adına gidin bence ama 😀 Tatiliniz bir cehenneme dönüşmesin. 😀

Çift gezmenin dezavantajları hakkında kendim için pek bir sorun yaşamamakla birlikte çoğu çift gezenlerin de bir sorun yaşamadığını var sayarsak sevdiğiniz ve anlaştığınız biriyle seyahat etmek benim için vazgeçilmez bir durum. Kendi fikirlerim ve kendi düşüncelerim olduğunu yine belirtmek isterim, kimse için bir itham söz konusu değildir. Eğer sizde kendinize ait düşüncelerinizi yazıya yorum bırakarak paylaşırsanız bana destek olmuş olursunuz böylece bende kendimi yemekten kurtulurum 🙂

Sevgiyle ve sağlıcakla kalın, Hoşçakalın. 🙂

Cesur Gezgin

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Cruise (Gemi Turları) Nedir?

Yüzen bir otel hayal edin, her sabah otelinizin penceresinden dışarı baktığınızda farklı bir ülkede farklı bir şehirdesiniz. İşte…