Makedonya Üsküp Kalesi Şehir Görüntüsü
Üsküp Kalesi

Üsküp Gezilecek Yerler

0 Paylaşım
0
0
0

Dedelerimden gelen bir kan bağım var benim Makedonya ile aramda. Eskilerden göçüp gelmişler İstanbul‘a. O zamanlar Yugoslavya olarak hep birlikte tek Balkan ülkesi olan Makedonya 1991 yılında bağımsızlığını ilan ederek Yugoslavya’dan ayrıldı. Üsküp Makedonya’nın başkenti konumunda şu anda Balkanlarda en kolay ziyaret edilip vizesiz gezebileceğiniz bir çok Balkan ülkesinden biri. Bir çok kez gitmiş olmamızla ilgili, ilk defa gidecekler için nereleri gezebilir diye bir liste hazırladım. Üsküp gezilecek yerleri bu şekilde daha kolay bulup daha bilinçli gezebilirsiniz. İşte Üsküp gezilecek yerler listesi ilk sırada Matka Kanyonu ile başlayalım.

Üsküp Gezilecek Yerler Listesi

Matka Kanyonu

Üsküp Gezilecek Yerler Matka Kanyonu Kano Gezisi
Matka Kanyonu Kano Turu

Matka Kanyonu Makedonya’nın Üsküp şehrinde bulunan bir kanyondur. Matka Kanyonu içinde bulunan yapan göl en eski yapay göllerden de biri oluyor aynı zamanda. Doğa ve yeşilin bir arada olduğu yer olan Matka Kanyonu doğa severler için oldukça gezilesi bir yer diyebilirim. Matka Kanyonu üzerinde bulunan bir çok mağara bulunur. Treka Nehri’nin sağ kıyısındaki Vrelo Mağarası, Doğanın Yedi Harikası Projesinde en iyi 77 doğa alan arasında yer almış. Bu Üsküp gezilecek yerler arasına alabileceğiniz Matka Kanyonunu biraz daha değerli yapabilir belki. 🙂

Matka Kanyonu’na nasıl gidilir? sorusunu da hemen cevaplayalım. İsterseniz Üsküp’ten bir taksi tutarak pazarlık yaptıktan sonra kanyona ulaşabilirsiniz. Yada diğer bir seçenek olan otogardan otobüslerle gidebilirsiniz. Her 1.5 saatte bir otobüs bulmanız mümkün.

Taş Köprü

Makedonya Üsküp Taş Köprü
Üsküp Taş Köprü

Taş Köprü şehir merkezinde, ilk önce göreceğiniz şeylerden biri. Merkezde İskender Heykelinden sonra dikkatinizi çekecek en büyük ve değişik olan eski osmanlı köprüsü Taş Köprü. Vardar Nehri’ni ikiye ayıran ve kısmen hristiyan ve müslüman olarak iki yakaya ayrıldıkları söylenebilir. İskender heykelinden karşıya geçtiğiniz zaman karşınıza biraz ilerledikten sonra Türk Çarşısı çıkacaktır.

Taş Köprü’ye nasıl gidilir? Üsküp’e gittiğinizde merkeze gittiğiniz an göreceğiniz tarihi osmanlı köprüsü olarak tanıyacak ve anlayacaksınız.

Türk Çarşısı

Makedonya Türk Çarşısı
Üsküp Türk Çarşısı

Vardar Nehri’ni ikiye ayrılan Taş Köprü’nün karşı tarafında bulunan Türk Çarşısı bir çok türk ev sahibi ve bir çok türk dükkan sahibi olan küçük geleneksel bir çarşıdır. Bulabileceğiniz bir çok hediyelik eşya ile birlikte geleneksel kıyafetler, ev eşyaları, kumaşlar ve daha bir çok şey alabilirsiniz. Dönerken yanınıza bir hatıra almak isteyen varsa burayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca yemek yemek isteyenler için güzelce bir köfte yiyebilir harika bir sofraya oturabilirsiniz. Bu ülkede Üsküp gezilecek yerler yazısı yazıp Türk Çarşısı eklemeden olmazdı. 🙂

Üsküp Meydanı

Üsküp Meydanı Makedonya Üsküp’e gittikten sonra ilk gideceğiniz yer olacaktır sanırım. Uçakla geldiyseniz 20-25dk arasında bir yolculuktan sonra merkezi ulaşabilirsiniz. Otobüsle geldiyseniz otogarda yine yürüme mesafesinde olup 15-20dk yürüdükten sonra Üsküp Meydana gidebilirsiniz.

Üsküp Kalesi

Makedonya Üsküp Kalesi Şehir Görüntüsü
Üsküp Kalesi

Her yerin birbirine yakın olması Üsküp gezilecek yerleri bir o kadar kolaylaştırıp bir o kadarda eğlenceli kılabiliyor. Yine merkezden yürüyerek gidebileceğiniz bir yer Üsküp Kalesi. Makedonya bayrağı üzerinde de yer alan kale turistik bölge olarakta oldukça merak edilen ve gezilen yerlerden. Yanınıza bir çanta almanız için tüm gün yapacağınız gezi için yeterli olacaktır. Üsküp çok kısa sürede gezip görebileceğiniz bir yer bu yüzden hemen hemen yer yeri 2 en fazla 3 gün içinde gezip görebilirsiniz.

Milenyum Haçı

Benim en beğendiğim yerlerden biri Milenyum Haçı. Yüksekler, dağlar, tepeler, manzaralar her zaman en güzelleridir benim için. Belki de o yüzdendir buraya da aşık olmam. Gittiğim de kıştı. Soğuk ve rüzgarlı da olsa sisin biraz dağılmasıyla Üsküp’ü ayaklarınızın altında izlemek gerçekten çok keyif verici ve çok dinlendirici. Dağın yüksek kısımlarından birine kurulan kocaman haç Makedonya Üsküp’ten her yerden görebileceğiniz büyüklükte. Haç 66 metre uzunluğunda ve 2002 yılında yapılmıştır.

Milenyum Haçına nasıl gidilir? İsterseniz bir taksi tutabilirsiniz istersenizde  yine otobüslerle oraya ulaşmanız mümkün. Otobüsün gideceği yerler sınırlı olup bir yerden sonra teleferik ile devam etmeniz gerekeceği için toplamda 40 dk süren bir yolculuk olacaktır. Dağ yolundan kaynaklı biraz daha yavaş gitmeniz de mümkün.

Makedonya Müzesi

Makedonya Müzesi Türk Çarşısı Yanı
Makedonya Müzesi

Üsküp Ulusal Müzesi olarakta bilinen Makedonya Müzesi, 1924 yılında kurulmuş. Ülke tarihinin en eski belgelerini saklayan bu müzeye hafta içi girebilirsiniz. Arkeoloji, Etnoloji ve Tarih müzelerinin birleştirilmesi ile oluşmuştur. Türk Çarşısı içinde yer alıyor. Merkezde yer alan müzeler hep birlikte hemen hemen yan yana konumdadırlar. Merkezdeyseniz eğer hepsine gidebilirsiniz.

Üsküp Hayvanat Bahçesi

Hayvanları seven biri olarak hayvanat bahçelerini de seviyorum haliyle. Gittiğimiz yerlerde alternatif olarak ziyaret ettiğimiz yerlerden biri hayvanat bahçeleri. Biz Makedonya gezilecek yerler listemize almıştık bence sizde alabilirsiniz. Özellikle ailecek gittiğiniz bir gezi olacaksa çocuklarınızla birlikte güzel vakit geçirebileceğiniz hoş bir yer. İçeride kaplanlar, aslanlar dahil bir çok hayvanın olduğu Üsküp Hayvanat Bahçesi’ne nasıl gidilir? sorusu ise yine bir taksi ile ulaşabileceğiniz kısa mesafeli yolculuklardan. 

Üsküp Hayvanat Bahçesi’nden çıktıktan sonra etrafta bulunan pamuk şekerlerden alabilir sizde biraz çocukluğunuza dönebilirsiniz belki. 🙂

Makedonya Arkeoloji Müzesi

Makedonya Müzesi ile aynı yerde bulunan ve merkezdeki en ışıklı, büyük binalar hep müze. 🙂 Bunlardan biri olan Makedonya Arkeoloji Müzesi’de Taş köprünün karşı tarafında bulunan Türk çarşısı içinde yer alıyor. 

Makedonya Şehir Tagı

Makedonya Şehir Tagı Zafer Tagı
Makedonya Şehir Tagı

Merkezde bulunan şehir tagı Fransa Paris’te bulunan Zafer Tag’ı olarak bilinen ile aynı. Tarihsel olarak ikisi de farklı olsa da yine de görsel olarak ikisinin de birbirinin aynısı diyebiliriz. Yürüyerek gezerken bi anda önünüze çıkması mümkün olan bir kemer aslında. Sizin aramanıza gerek yok o sizi bulur gibi bir şey. 🙂 Biz her yürüdüğümüzde hep oraya çıktığımız için herhalde peşimizi bırakmayan bir tag olarak kaldı aklımda.

Üsküp gezilecek yerler hakkında sormak ve bilmek istediklerinizi bize bu yazı altında yorum olarak yazabilir ve sorabilirsiniz. 

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like