Üsküp Gezi Rehberi

0 Paylaşım
0
0
0

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Üsküp ile ilgili bilgiler paylaşacağız. 🙂 Benim de memleketim olan Üsküp, Makedonya‘nın en büyük şehridir. Ortasından Vardar Nehri‘nin geçtiği Üsküp, Eski Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nden bağımsızlığını 1991 senesinde ilan edip Makedonya Cumhuriyeti‘nin başkenti olmuştur. Komşu ülkeleri Kosova, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan ve Arnavutluk‘tur. Üsküp gezi rehberi, Üsküp’e nasıl gidilir?, Nerede gezilir? ve de Üsküp’te neler yapabilirsiniz şimdi ona bakalım. 🙂

Makedonya Vizesi

Makedonya Türkiye’den vize istemeyen bir ülkedir. Pasaport süreniz en az 6 aylık ise ülkeye rahatça giriş yapabilirsiniz. Ülkeden çıkmadan önce harç pulunuzu almayı unutmayın.

# Yurtdışı Çıkış Harcı Nedir?

Üsküp’e Nasıl Gidilir?

Üsküp Balkanların ortası sayılabilecek bir konumdadır. Üsküp’e komşu olarak Belgrad ve Atina şehirleri vardır. Ayrıca Kosova‘ya da yakındır. Bu şehirlerden de Üsküp’e otobüs yolculuğu yaparak ulaşabilirsiniz. Türkiye’den otobüsle Üsküp’e gitmek istiyorsanız otobüs şirketleri Yunanistan üzerinden gittiği için transit vize almak zorunda kalacaksınız. Ama direk uçuş olarak Türkiye’den Üsküp Havalimanı’na vize almadan sadece geçerli pasaportunuzla ülkeye giriş yapabilirsiniz. İneceğiniz havalimanı Büyük İskender Havalimanı olacak. Havalimanı merkezden yaklaşık 20 dakika uzaklıktadır. İndiğiniz zaman kapıda bekleyen taksileri kullanabilir veya yine kapının önünde duran Vardar Ekspress otobüslerine binip daha uygun fiyatlı olarak merkeze ulaşabilirsiniz.

Daha ayrıntılı yol tarifi için Üsküp’e nasıl gidilir? yazımızı okuyabilirsiniz. Makedonya’ya ucuz uçak biletini sitemizdeki uçak bileti sitelerinden temin edebilirsiniz.

Üsküp’te Nerede Kalınır?

Üsküp’te ilk olarak Antigona Apartments da konaklamıştık bir daha ki gidişimde ise Hotel City International da kaldım. İkisi de oldukça iyi otellerdi fakat City Central merkezde bulunduğundan konum olarak ve sabah kahvaltı dahil olduğu için biraz daha iyiydi bize göre. 🙂 Otel seçenekleri fazla olan Üsküp’te sizde farklı bir yer arayışındaysanız buraya tıklayarak Üsküp gezi rehberi okurlarımıza tavsiye ettiğimiz erken rezervasyon otellerine göz atabilirsiniz.

Üsküp’te Gezilecek Yerler (Üsküp Gezi Rehberi)

Üsküp gezi rehberi yazımızın en heycanlı yeri. Memleketim diye demiyorum ama oldukça güzel bir şehirdir Üsküp. 🙂 Gezip göreceğiniz bir çok yer var. Merkezden başlayarak ilk önce Büyük İskender Heykeli ile karşılaşacaksınız.

Makedonya Üsküp Meydanı - 2
Makedonya Üsküp Meydanı – 2

Büyük İskender Heykeli ve Şadırvanı

Meydan da bulunan en dikkat çekici heykel Büyük İskender Heykeli‘dir. Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkelerin bu heykel için rahatsızlık duymasına aldırmayan Makedonya Cumhuriyeti yaptığı büyük yatırımlarla Üsküp’ün merkezinde ki binaları restore ederek ve heykeller dikerek şehre yeni bir görünüm kazandırmaya devam ediyor.

Makedonya Üsküp Büyük İskender Heykeli ve Şadırvanı
Makedonya Üsküp Büyük İskender Heykeli ve Şadırvanı

Bunların dışında görebileceğiniz başlıca heykeller şöyledir; Dame Gruev heykeli, I. Justinianos heykeli, Gotse Delçev heykeli, Samuil heykeli ve Metodija Andonov-Čento heykeli.

Taş Köprü ( Fatih Sultan Mehmet Köprüsü )

Makedonya Üsküp Gezi Rehberi Meydanı
Makedonya Üsküp Meydanı

Vardar Nehri üzerinde olan bu köprü Üsküp’ün merkezinde olup kentin en ünlü simgelerinden biri halindedir. Nehrin bir tarafında türk diğer tarafında Hristiyan çoğunluklu yaşamaktadır. Köprünün ortasında bulunan kitabe kısmı Osmanlı dönemindeki orijinal hâlini kısmen korumaktadır.

Davut Paşa Hamamı

Taş Köprü’nün yanında bulunan çifte hamam. Günümüzde Makedonya Ulusal Galerisi adıyla sanat galerisi olarak hizmet veriyor.

Milenyum Haçı

Makedonya Üsküp Milenyum Haçı
Makedonya Üsküp Milenyum Haçı

2002 yılında Vodno Dağı’na Milenyum haçı inşa edilmiş, şehrin hemen hemen her yerinden görülebilen bu haç da yoğun eleştirilere maruz kalmış ama yinede görülmesi gereken bir yer. 🙂 Buraya şehir içi otobüslerle yada teleferikle çıkabilirsiniz ki benim tavsiyem kesinlikle teleferikle çıkmanız yönünde böylelikle ağaçlar arasında giderken uzaklaşan Üsküp manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. 🙂 Tüm Üsküp gezi rehberi okurlarına buraya çıkmalarını tavsiye ederiz.

Makedonya Zafer Kapısı ( Makedonya Takı )

Makedonya Takı
Makedonya Takı

Makedonya’nın bağımsızlık için verdiği mücadelenin sembolü olarak “Üsküp 2014” projesi kapsamında inşa edilmiş. Üst bölümü manzaranın izlenmesi için kullanılıyor, takın bu kısmına çıkmak için asansör ve merdivenler kullanılabilir.

Old Bazaar

Makedonya Üsküp Kapan Han
Makedonya Üsküp Kapan Han

Üsküp Eski Çarşısı, balkan ülkelerinde bulunan çarşılar içerisinde en büyük olanı bu nedenle de gelen bir çok turist için oldukça dikkat çekici oluyor. Çarşı 12. yüzyılda Osmanlı döneminde kurulduğu biliniyor. Çarşıda yer alan restoranlara girerek Makedonya’ya özgü olan köftesinin tadına bakabilirsiniz. Üsküp gezi rehberi okurlarımıza tavsiyemizdir. 🙂

Üsküp Kalesi

Makedonya Üsküp Gezi Rehberi Üsküp Kalesi
Makedonya Üsküp Kalesi

Tarihi bir kale olan Üsküp kalesi MS 6. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor aynı zamanda Üsküp’ün arma ve bayrağında yer alan bir simge halindedir. Giriş için bir ücret ödemenize gerek yok. Yürüyerekte ulaşabileceğiniz kaleden Üsküp manzarası harika görünüyor.

Mustafa Paşa Camii

Makedonya Üsküp Mustafa Paşa Camii
Makedonya Üsküp Mustafa Paşa Camii

Mustafa Paşa Camii, Üsküp Kalesi ile Eski Çarşının arasında kalıyor. Şehirde bulunan camiler arasında en görkemli olanı diyebilirim. Yapıldığı tarihten itibaren günümüze kadar el değmeden gelen az camilerden biri burası. Bu cami 1963 yılında meydana gelen bir depremde hasar görmüş, 1968 yılında tekrar ibadete açılmıştır. 2006 yılından itibaren de 5 yıllık restorasyon çalışmaları bitirilmiştir.

Kahramanlar Anıtı

Zafer takının yan tarafındaki geniş parkta bulunan Kahramanlar Anıtı, Makedonya ve Yunanistan tarihindeki önemli isimlerin heykellerinin bulunduğu bir anıt. En ön tarafta Prometheus heykeli bulunuyor. Arka tarafında ise sönmeyen ateş var. Tam karşısında ise belediye binası bulunuyor.

Makedonya Arkeoloji Müzesi

Makedonya Arkeoloji Müzesi Üsküp Gezi Rehberi
Makedonya Arkeoloji Müzesi

2014 yılında hizmete giren bu müze çok yeni olmasına karşılık oldukça fazla parçayı bünyesinde barındırıyor. Nehrin hemen kenarında bulunan görkemli binalardan biri olan müze görsel olarakta Üsküp’e ayrı bir görünüm kazandırıyor.

Makedonya Ulusal Müzesi

Yine bu müze de Arkeoloji müzesiyle yan yana olup nehrin kenarındaki şaşalı binalardan biri oluyor. Müze de Makedonya’nın 19. yüzyıla kadar olan süredeki tarihi anlatılıyor.

Üsküp gezi rehberi:Ayrıca bilgi olarak ; Müzelerde fotoğraf çekmek yasak.

Nehrin etrafında gece dolaşırsanız eğer etrafta bulunan hoparlörden klasik müziğin dinlendirici sesini duyup yürüyüşünüze keyifle devam edebilirsiniz. 🙂

Üsküp Hayvanat Bahçesi

Makedonya Üsküp'te Bulunan Kral Julien
Makedonya Üsküp’te Bulunan Kral Julien

Üsküp’e ziyaretlerini çocuklarıyla birlikte yapan aileler için gayet uygun bir yer olan Hayvanat bahçesinde bir çok hayvan görüp çocuklarınızla da güzel bir vakit geçirebilirsiniz. 🙂

Matka Kanyonu

Makedonya Üsküp Matka Kanyonu Kano
Makedonya Üsküp Matka Kanyonu

Kanyon; Üsküp’ün batısında bulunuyor ve Makedonya’nın en popüler açık hava istikametlerinden biri. Ayrıca içinde birkaç manastır var. Matka Kanyonu içindeki Matka Gölü de ülkedeki en eski yapay göl olarak bulunuyor. Kanyon içinde kano kiralayıp yeşil doğanın arasında keyif yapabilir Vrelo Mağarası‘na ulaşabilirsiniz.

Üsküp‘e gelmişken görmenizi tavsiye ettiğimiz bir göl kasabası olan Ohri’dir. Ohri gezi rehberi yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Ohri’ye nerede ve nasıl gidilir diye merak ediyorsanız bu yazımızıda sizler için yazdık. 🙂

Kosova Üsküp’e oldukça yakındır. 2 saatte Piştine’ye ulaşabilirsiniz. Eğer gitmek isterseniz Priştine gezi rehberi yazımız size faydalı olacaktır.

Üsküp gezi rehberi hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yorumlarda bekliyoruz.

Mutlu ve Cesur Kalın. 🙂

Üsküp Fotoğraf Galerisi

0 Paylaşım
9 yorum
 1. MRH, Ohrid de ailemle tatil yapmayi düsünüyoruz. Fazla bilgim olmadigindan yardimci olursaniz sevinirim. Tavsiye edebileceginiz hersey dahil otel varmi? Ve turkiyeden arayip reservasjon yapabilecrgim oteller?

  1. Merhaba Coşkun bey, Ohri güzel bir tercih olmuş benimde çok sevdiğim bir yer. Burada otellerin çoğu sadece kahvaltı vermektedir. Size tavsiye edebileceğim Hotel Bellevue kahvaltı ve akşam yemeği vermektedir. Ayrıca Ohri gezi rehberi yazımızı da okumanızı tavsiye ederim. Umarım Ohri’de aileniz ile birlikte keyifli bir tatil geçirirsiniz.

   1. Serdar bey, verdiginiz bilgiler icin cok Tesekkur ederim, Evet yazinizi okudum inceledik gerekli butun bilgileri iletmissiniz. Umuyorum cok iyi bir tatil Olacak.

 2. İnanılmaz ya. daha önce giden arkadaşlarımın anlattıkları verdiğiniz detayların yanında bir hiç kalır. paylaştığınız fotoğraflar ve detaylar çok etkileyici gerçekten. İnşallah en kısa zamanda bende gideceğim

  1. Evet gerçekten güzel bir şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Görmenizi tavsiye ederim. 🙂

   1. Ben 2013 yılında turla gitmiştim nehrin içine gemi gibi birşey inşa ediyorlardı restoranda sanırım bitirdiler mi onu? Tekrar gitmeyi düşünüyorum duzenleremeler bittiğinde.

    1. Evet nehir içinde ki o gemi şu an bir Otel 🙂 ve gayette güzel durumda. Alt tarafında bir yenisini daha yapıyorlar hatta. 🙂 Gidip görmenizi tavsiye ederim.

 3. Harika anlattım, detaylar, Çekilen fotoğraflar. Bu kadar güzel yerler olduğunu sizin sayenizde öğreniyoruz teşekkür ederiz tatilde gidilecek liste hazır ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Pamukkale Gezi Rehberi

Alanya‘dan İstanbul‘a dönüşümde son yolculuğum Denizli’de ki Pamukkale Travertenleri olmuştu. Tamamen doğa harikası olan bu Travertenleri kaynaktan çıkan 35 derece…

Sofya Gezi Rehberi

Bilindiği gibi Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesi olduğundan ya Schengen Vizeniz varsa onunla yada Bulgaristan Vizesi alarak ülkeye giriş yapabilirsiniz. Otobüsle gidecekseniz eğer...

Burgaz Gezi Rehberi

Bulgaristan‘ın Karadeniz kıyı şeridinin güneyinde yer alan ve Türkiye sınırında Kırklareli ile komşu olan Burgaz ilinin idari merkezi olan şehirdir. Burgaz gezi rehberi başlayarak ilk olarak Burgaz’a…

Atina Gezi Rehberi

Yunanistan Balkanlar’ın güneyinde yer alan bir ülke. Avrupa Birliği üyesi Yunanistan, Türkiye, Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya ile sınır paylaşmaktadır.…