Üsküp Gezi Rehberi
Üsküp Gezi Rehberi
Üsküp Gezi Rehberi

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Üsküp ile ilgili bilgiler paylaşacağız. 🙂 Benim de memleketim olan Üsküp, Makedonya’nın en büyük şehridir. Ortasından Vardar Nehri’nin geçtiği Üsküp, Eski Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nden bağımsızlığını 1991 senesinde ilan edip Makedonya Cumhuriyeti’nin başkenti olmuştur. Komşu ülkeleri Kosova, Sırbistan, Bulgaristan, Yunanistan ve Arnavutluk‘tur. Üsküp gezi rehberi, Üsküp’e nasıl gidilir?, Nerede gezilir? ve de Üsküp’te neler yapabilirsiniz şimdi ona bakalım. 🙂

Makedonya Vizesi

Makedonya Türkiye’den vize istemeyen bir ülkedir. Pasaport süreniz en az 6 aylık ise ülkeye rahatça giriş yapabilirsiniz. Ülkeden çıkmadan önce harç pulunuzu almayı unutmayın.

# Yurtdışı Çıkış Harcı Nedir?

Üsküp’e Nasıl Gidilir?

Üsküp Balkanların ortası sayılabilecek bir konumdadır. Üsküp’e komşu olarak Belgrad ve Atina şehirleri vardır. Ayrıca Kosova‘ya da yakındır. Bu şehirlerden de Üsküp’e otobüs yolculuğu yaparak ulaşabilirsiniz. Türkiye’den otobüsle Üsküp’e gitmek istiyorsanız otobüs şirketleri Yunanistan üzerinden gittiği için transit vize almak zorunda kalacaksınız. Ama direk uçuş olarak Türkiye’den Üsküp Havalimanı’na vize almadan sadece geçerli pasaportunuzla ülkeye giriş yapabilirsiniz. İneceğiniz havalimanı Büyük İskender Havalimanı olacak. Havalimanı merkezden yaklaşık 20 dakika uzaklıktadır. İndiğiniz zaman kapıda bekleyen taksileri kullanabilir veya yine kapının önünde duran Vardar Ekspress otobüslerine binip daha uygun fiyatlı olarak merkeze ulaşabilirsiniz.

Daha ayrıntılı yol tarifi için Üsküp’e nasıl gidilir? yazımızı okuyabilirsiniz. Makedonya’ya ucuz uçak biletini sitemizdeki uçak bileti sitelerinden temin edebilirsiniz.

Üsküp’te Nerede Kalınır?

Üsküp’te ilk olarak Antigona Apartments da konaklamıştık bir daha ki gidişimde ise Hotel City International da kaldım. İkisi de oldukça iyi otellerdi fakat City Central merkezde bulunduğundan konum olarak ve sabah kahvaltı dahil olduğu için biraz daha iyiydi bize göre. 🙂 Otel seçenekleri fazla olan Üsküp’te sizde farklı bir yer arayışındaysanız buraya tıklayarak Üsküp gezi rehberi okurlarımıza tavsiye ettiğimiz erken rezervasyon otellerine göz atabilirsiniz.

Üsküp’te Gezilecek Yerler

Üsküp gezi rehberi yazımızın en heycanlı yeri. Memleketim diye demiyorum ama oldukça güzel bir şehirdir Üsküp. 🙂 Gezip göreceğiniz bir çok yer var. Merkezden başlayarak ilk önce Büyük İskender Heykeli ile karşılaşacaksınız.

Makedonya Üsküp Meydanı - 2 üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya sk p Meydan 2 696x392

Makedonya Üsküp Meydanı – 2

Büyük İskender Heykeli ve Şadırvanı

Makedonya Üsküp Büyük İskender Heykeli ve Şadırvanı üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya sk p B y k skender Heykeli ve ad rvan 150x150

Makedonya Üsküp Büyük İskender Heykeli ve Şadırvanı

Meydan da bulunan en dikkat çekici heykel Büyük İskender Heykeli’dir. Yunanistan ve Bulgaristan gibi ülkelerin bu heykel için rahatsızlık duymasına aldırmayan Makedonya Cumhuriyeti yaptığı büyük yatırımlarla Üsküp’ün merkezinde ki binaları restore ederek ve heykeller dikerek şehre yeni bir görünüm kazandırmaya devam ediyor. Bunların dışında görebileceğiniz başlıca heykeller şöyledir; Dame Gruev heykeli, I. Justinianos heykeli, Gotse Delçev heykeli, Samuil heykeli ve Metodija Andonov-Čento heykeli.

 

Taş Köprü ( Fatih Sultan Mehmet Köprüsü )

Makedonya Üsküp Meydanı üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya sk p Meydan 696x392

Makedonya Üsküp Meydanı

Vardar Nehri üzerinde olan bu köprü Üsküp’ün merkezinde olup kentin en ünlü simgelerinden biri halindedir. Nehrin bir tarafında türk diğer tarafında Hristiyan çoğunluklu yaşamaktadır. Köprünün ortasında bulunan kitabe kısmı Osmanlı dönemindeki orijinal hâlini kısmen korumaktadır.

Davut Paşa Hamamı

Taş Köprü’nün yanında bulunan çifte hamam. Günümüzde Makedonya Ulusal Galerisi adıyla sanat galerisi olarak hizmet veriyor.

Milenyum Haçı

Makedonya Üsküp Milenyum Haçı üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya sk p Milenyum Ha 696x392

Makedonya Üsküp Milenyum Haçı

2002 yılında Vodno Dağı’na Milenyum haçı inşa edilmiş, şehrin hemen hemen her yerinden görülebilen bu haç da yoğun eleştirilere maruz kalmış ama yinede görülmesi gereken bir yer. 🙂 Buraya şehir içi otobüslerle yada teleferikle çıkabilirsiniz ki benim tavsiyem kesinlikle teleferikle çıkmanız yönünde böylelikle ağaçlar arasında giderken uzaklaşan Üsküp manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. 🙂 Tüm Üsküp gezi rehberi okurlarına buraya çıkmalarını tavsiye ederiz.

Makedonya Zafer Kapısı ( Makedonya Takı )

Makedonya Takı üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya Tak 696x391

Makedonya Takı

Makedonya’nın bağımsızlık için verdiği mücadelenin sembolü olarak “Üsküp 2014” projesi kapsamında inşa edilmiş. Üst bölümü manzaranın izlenmesi için kullanılıyor, takın bu kısmına çıkmak için asansör ve merdivenler kullanılabilir.

Old Bazaar

Makedonya Üsküp Kapan Han üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya sk p Kapan Han 300x169

Makedonya Üsküp Kapan Han

Üsküp Eski Çarşısı, balkan ülkelerinde bulunan çarşılar içerisinde en büyük olanı bu nedenle de gelen bir çok turist için oldukça dikkat çekici oluyor. Çarşı 12. yüzyılda Osmanlı döneminde kurulduğu biliniyor. Çarşıda yer alan restoranlara girerek Makedonya’ya özgü olan köftesinin tadına bakabilirsiniz. Üsküp gezi rehberi okurlarımıza tavsiyemizdir. 🙂

Üsküp Kalesi

Makedonya Üsküp Kalesi üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya sk p Kalesi 696x392

Makedonya Üsküp Kalesi

Tarihi bir kale olan Üsküp kalesi MS 6. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor aynı zamanda Üsküp’ün arma ve bayrağında yer alan bir simge halindedir. Giriş için bir ücret ödemenize gerek yok. Yürüyerekte ulaşabileceğiniz kaleden Üsküp manzarası harika görünüyor.

Mustafa Paşa Camii

Makedonya Üsküp Mustafa Paşa Camii üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya sk p Mustafa Pa a Camii 300x169

Makedonya Üsküp Mustafa Paşa Camii

Mustafa Paşa Camii, Üsküp Kalesi ile Eski Çarşının arasında kalıyor. Şehirde bulunan camiler arasında en görkemli olanı diyebilirim. Yapıldığı tarihten itibaren günümüze kadar el değmeden gelen az camilerden biri burası. Bu cami 1963 yılında meydana gelen bir depremde hasar görmüş, 1968 yılında tekrar ibadete açılmıştır. 2006 yılından itibaren de 5 yıllık restorasyon çalışmaları bitirilmiştir.

Kahramanlar Anıtı

Makedonya Üsküp Kahramanlar Anıtı üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya sk p Kahramanlar An t 150x150

Makedonya Üsküp Kahramanlar Anıtı

Zafer takının yan tarafındaki geniş parkta bulunan Kahramanlar Anıtı, Makedonya ve Yunanistan tarihindeki önemli isimlerin heykellerinin bulunduğu bir anıt. En ön tarafta Prometheus heykeli bulunuyor. Arka tarafında ise sönmeyen ateş var. Tam karşısında ise belediye binası bulunuyor.

 

Makedonya Arkeoloji Müzesi

Makedonya Arkeoloji Müzesi üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya Arkeoloji M zesi 696x392

Makedonya Arkeoloji Müzesi

2014 yılında hizmete giren bu müze çok yeni olmasına karşılık oldukça fazla parçayı bünyesinde barındırıyor. Nehrin hemen kenarında bulunan görkemli binalardan biri olan müze görsel olarakta Üsküp’e ayrı bir görünüm kazandırıyor.

Makedonya Ulusal Müzesi

Yine bu müze de Arkeoloji müzesiyle yan yana olup nehrin kenarındaki şaşalı binalardan biri oluyor. Müze de Makedonya’nın 19. yüzyıla kadar olan süredeki tarihi anlatılıyor.

Üsküp gezi rehberi:Ayrıca bilgi olarak ; Müzelerde fotoğraf çekmek yasak.

Nehrin etrafında gece dolaşırsanız eğer etrafta bulunan hoparlörden klasik müziğin dinlendirici sesini duyup yürüyüşünüze keyifle devam edebilirsiniz. 🙂

Üsküp Hayvanat Bahçesi

Makedonya Üsküp'te Bulunan Kral Julien üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya sk pte Bulunan Kral Julien 696x392

Makedonya Üsküp’te Bulunan Kral Julien

Üsküp’e ziyaretlerini çocuklarıyla birlikte yapan aileler için gayet uygun bir yer olan Hayvanat bahçesinde bir çok hayvan görüp çocuklarınızla da güzel bir vakit geçirebilirsiniz. 🙂

Matka Kanyonu

Makedonya Üsküp Matka Kanyonu üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya sk p Matka Kanyonu 696x392

Makedonya Üsküp Matka Kanyonu

Kanyon; Üsküp’ün batısında bulunuyor ve Makedonya’nın en popüler açık hava istikametlerinden biri. Ayrıca içinde birkaç manastır var. Matka Kanyonu içindeki Matka Gölü de ülkedeki en eski yapay göl olarak bulunuyor. Kanyon içinde kano kiralayıp yeşil doğanın arasında keyif yapabilir Vrelo Mağarası‘na ulaşabilirsiniz.

Üsküp‘e gelmişken görmenizi tavsiye ettiğimiz bir göl kasabası olan Ohri’dir. Ohri gezi rehberi yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Ohri’ye nerede ve nasıl gidilir diye merak ediyorsanız bu yazımızıda sizler için yazdık. 🙂

Kosova Üsküp’e oldukça yakındır. 2 saatte Piştine’ye ulaşabilirsiniz. Eğer gitmek isterseniz Priştine gezi rehberi yazımız size faydalı olacaktır.

Üsküp gezi rehberi hakkında düşüncelerinizi ve sorularınızı yorumlarda bekliyoruz.

Mutlu ve Cesur Kalın. 🙂

Üsküp Fotoğraf Galerisi

Makedonya Arkeoloji Müzesi Yanında Bulunan Heykeller üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya Arkeoloji M zesi Yan nda Bulunan Heykeller 696x392

Makedonya Arkeoloji Müzesi Yanında Bulunan Heykeller

Makedonya Üsküp Atlı Karınca üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya sk p Atl Kar nca 696x392

Makedonya Üsküp Atlı Karınca

Makedonya Üsküp Hayvanat Bahçesi üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya sk p Hayvanat Bah esi 696x391

Makedonya Üsküp Hayvanat Bahçesi

Makedonya Üsküp II. Filip (Makedonya kralı) üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya sk p II

Makedonya Üsküp II. Filip (Makedonya kralı)

Makedonya Üsküp Şehir Parkı üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya sk p ehir Park 696x392

Makedonya Üsküp Şehir Parkı

Makedonya Üsküp Taş Köprü'den Meydan Görünüşü üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya sk p Ta K pr den Meydan G r n 696x392

Makedonya Üsküp Taş Köprü’den Meydan Görünüşü

Makedonya Üsküp Teleferik ile Milenyum Haçı'na Tırmanış üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya sk p Teleferik ile Milenyum Ha na T rman 696x392

Makedonya Üsküp Teleferik ile Milenyum Haçı’na Tırmanış

Makedonya Üsküp Vardar Nehri Kenarı Yürüyüş Yolu üsküp gezi rehberi Üsküp Gezi Rehberi Makedonya sk p Vardar Nehri Kenar Y r y Yolu 696x392

Makedonya Üsküp Vardar Nehri Kenarı Yürüyüş Yolu