Vanlife Nedir?

VanLife Nedir?

0 Paylaşım
0
0
0

VanLife mı? VanLife Nedir? Bir insan neden bir Van içinde yaşamak ister ki? Diye düşündük ve bunun bir çok nedeni olabilir dedik. Bizim için mesela, seyahat kolaylığı, bizi açık havaya daha fazla maruz bırakması, hayatı basitleştirmesi ve genç nesilde macera hissi uyandırması. Aslında bir Van içinde yaşamak herkes için değil de, bazı kişilerin hayatlarında bir sıçrayış yapıp basitleştirilmiş hayatta da mutlu olunabileceğini anlatmaya yardımcı olabilecek bazı yönleri vurgulanmak için seçilmiştir.

VanLife Nedir?

Hayatımızı 2+1 bir evde sıkıştırıp zamanımızı sadece yaşamak için harcamak bize mantıklı gelmiyor artık. Ne alacağını ve neyi bırakacağını öğrenmenin zorluklarına aniden karar vermen ve sonrasında bir avuç eşyaya sahip olman kendini özgür hissetmen de bir nebze yardımcı olabilir belki diye düşünüyoruz. Bizde azla yaşamanın da mutlu ve özgür hissettirebildiğini yaşayarak deneyimlemek istiyoruz. Elinizde daha az kaynak ile önceliklerinizin ne olduğunu anlamanız mutlaka daha kolay olacaktır. Günümüzde toplumumuz ekranlara giderek daha fazla bağlandığından, bir çok duyumuzla teması kaybetmek üzereyiz ve zihnimizi, bedenimizi ve ruhumuzu nasıl dinleyeceğimizi unutmak üzereyiz. Bunların önüne geçmek ve kendimizle baş başa kalarak gerçek ihtiyaçlarımızın ne olduğuna karar vermek istiyoruz. Biz bunun için de VanLife‘ı seçtik.

VanLife hayatı mutlaka daimi olması gerekmiyor. Bazen gittiğiniz yerde bir yılda kalabilirsiniz, 6 ayda, 3 ayda, ne olursa olsun, nasıl yaparsanız yapın… Ama bunu denemek ve yapmak gerçekten bizim için başarı demektir. Kendiniz temel ihtiyaçlarınız ve dış yaşam, doğa… Bunlarla birlikte her zaman tüm zamanınız çok iyi geçmeyebilir. Ters giden şeyler her zaman olur olacaktır da. Bunlarla tek başınıza baş etmeyi öğrenmek size lüks yaşam içinde aslında gerçekten neye ihtiyacınız olduğu konusunda düşünmenize fırsat yaratacak.

Kısacası VanLife hayat bir yaşam tarzı seçimidir. En düşük ve en az kaynakla kendinizle baş başa kalmaktır. Gittiğiniz yerde çalışmak, yaşamınızı devam ettirmek için önceliklerinize karar vermektir. Biz bu yaşamı kendimize pusula seçtik. Ve bu pusula ile tercihlerimiz konusunda artık bir kez daha düşünüyoruz.

Dikkat Etmemiz Gerekenler

VanLife İç Dizayn Vanlife Nedir
VanLife İç Dizaynı

Dikkat etmemiz ve mutlaka atlamamamız gereken bazı yaşamsal durumlar elbette var bunları da size ihtiyaçlar listemize göre aşağıda sıraladım. Herhangi biri için destek olmak isterseniz bize iletişim adresimizden ulaşabilirsiniz! Şimdiden teşekkürler.

 • Mini elektrikli buzdolabı: Bu bizim yiyeceklerimizi saklamamız ve taze kalmasını sağlamamız için çok önemli.
 • Basit bir duş ve tuvalet seti: Uzun yolculuklara Van ile çıkacağımızı söylüyoruz bu yüzden her zaman duş almak için kendimize bir yer bulamayabiliriz. Bunun için içeride basit ve küçük bir banyo köşesi yapmak zorundayız.
 • Bir iç ısıtıcı: Aracın motorundan bağımsız çalışan bir ısıtıcı gerçekten gerekli olacak. Her zaman yaz aylarında seyahat etmeyeceğiz.
 • Güneş panelleri: Bunlar içerideki buzdolabını çalıştırmak için yeterli elektriği üretecekler.
 • Rüzgar türbinleri: Güneş panellerinin yanı sıra araç durduğunda da bataryalarımızı dolduracak rüzgar türbinlerine ihtiyacımız olacak.
 • Mutfak için bir ocak: Ocak bizim için yemeklerimizi pişirmemiz konusunda tek seçeneğimiz olacak bu sebepten karavan tipi bir ocak setine ihtiyacımız olacak.
 • Isı yatılım malzemeleri: Isı yalıtım malzemeleri Van içini döşemeye başladığımızda bize oldukça fayda sağlayacaklar. Çünkü boş bir aracın içinde saatlerce kalmak hele ki motor çalışmıyorken oldukça soğuk hissettirecektir.

Bu ve bunlar gibi bir çok ihtiyacımız olacak en çokta araç içi için bir çok ahşap tahtaya… 🙂 Tüm bu malzemeler ve diğerleri ile birlikte alacağımız Mercedes Sprinter Ekstra Uzun aracın tüm sistemini biz kendimiz yapıp her şeyi ile biz ilgileniyor olacağız ve tüm bunları adım adım aşama aşama Youtube kanalımız ve sosyal medya hesaplarımızda paylaşacağız. Bu maceraya bizimle birlikte başlamak isteyen herkesi sitemize ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeye davet ediyoruz. 🙂

Vanlife nedir yazımız hakkında aklınıza takılan soruları bize yorum kısmından iletebilirsiniz. VanLife Projesi  3Boyutlu çizimlerimize bakmak için tıklayın!

Bize kolay gelsin gençler… :))))

0 Paylaşım
5 yorum
  1. 🙂 hayaller her zaman bizi hayatta tutmak için varlar. Umarım sizin hayalinizinde bir gün gerçek olması dileğiyle kendinize iyi bakın. 🙂

   1. Emekli olmadan da yapılabilir diye düşünüyorum, emeklilik artık 65 ve o yaştan sonra gezmek çok zor.. Örnek olarak Youtube da Öden TV kanalında bir çift hafta içi çalışıyor, sadece hafta sonları gezerek bu hayali gerçekleştiriyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like