Bali, Prinç Tarlası

Bali Adası Nerede?

0 Paylaşım
0
0
0

Asya kıtasında bulunan Endonezya‘nın Bali adasını duymayan yoktur herhalde. Bütün seyahat edenler en az 1-2 kere gitmişlerdir. Egzotik ortamı ile kendine aşık eden bir havası bulunan Bali adasına bizde gittik. Hem de balayı için. Çiftlerinde balayı tercihlerinin başında gelen bir yer olmasından sebep baya dikkatimizi çekmişti. Bir arkadaşım da gidip bana çok enfes bir gün batımı resmi gönderince dedim ki burayı ben de görmeliyim. Sonuç olarak her şeyi ayarladık ve bu güzel Bali adasına gittik. Bilmeyen duymayan kalmasın diye de Bali hakkında bir çok yazı yazdık. Bir tane de Endonezya’nın adalarından Bali nerede? diye aratan okuyucularımıza yardımcı olması açısından aşağıda gördüğünüz yazıyı yazdık. Siz Bali nerede olduğunu biliyorsanız Bali için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bali Nerede?

Bali Nerede Ubud
Bali, Tjampuhan Spa Hotel

Asya ülkesi olan Endonezya’nın en turistik adası olan Bali adası, 3 milyon nüfusa sahiptir. Bali, Avustralya’nın kuzeyinde ve Malay takımadalarının güneyinde kalan,  Küçük Sunda Adaları dedikleri adalar topluluğunun en batısında yer almaktadır. Bali, Türkiye’den 14 saatlik uçuş mesafesindedir. Tabi bu süre aktarmasız uçuş için. Türkiye’den Bali’ye aktarmasız uçuş olmadığını da belirtmek isterim.

Bali Adasına Nasıl Gidilir?

Yukarıda da belirttiğim gibi Türkiye’den Bali’ye direk uçuş bulunmuyor. Aktarma süreleri ise biraz yüksek. Ortalama 15 saat kadar aktarma süreleri var. Biz Bali’ye gitmek için Emirates havayollarını kullanmıştık. Emirates havayolunun aktarma yeri Dubai. Burda yaklaşık 15 saat beklemiştik. Bu süre biraz uzun ama maalesef başka seçeneğimiz yoktu. Türkiye’den Bali’ye giden diğer havayolu şirketleri ise şu şekilde:

Qatar: Qatar havayolunun da Bali uçuşu bulunmaktadır. Aktarma yeri Katar’dır. Yaklaşık aktarma süresi 17 saattir.

THY:  TYH tek başına Bali’ye kadar uçuş sağlamıyor. Anlaşmalı olduğu Philippine ve Malindo havayolları ile sizi Bali’ye götürüp getiriyor. Aktarma yeriniz alacağınız tarihe göre değişebilir. 2 ihtimal var; Filipinler yada Malezya. THY buraya kadar sizi getirip burdan sonrasını Philippine ya da Malindo havayolları ile Bali’ye devam ediyorsunuz.

Uçak biletleri sezonuna göre değişmektedir. Ortalama bir fiyat verecek olursam tek kişi gidiş dönüş Bali uçak bileti 800 ile 900 dolar arasında değişmektedir. Güncel uçak bileti fiyatlarına sitemizdeki uçak bileti sitelerinden bakabilirsiniz.

Bali Adası Nasıl Bir Yer?

Bali adası nasıl bir yer diye merak eden herkese söylüyorum. Harika bir yer! 🙂 Mutlaka gidin görün derim! Her yer yeşil, her yer su, her yer tarih gibi tapınak, etrafta maymunlar, ilginç yemekler ve çokça motosiklet. 🙂 Gittiğinizde göreceğiniz en çok şey her adım başına küçük küçük insanların inançlarına göre oluşturulmuş tapınalar ve bir o kadar da motosiklet. Ada hayatı genel olarak küçük olarak bilinir fakat Bali adası oldukça büyük bir yer. Tamamını gezmeniz için en az 1-2 ay ayırmalısınız sanırım. Hava olarak da yılın her mevsimi sıcak olması ile birlikte çokça da yağmur alan bir ada. Ayrıca farklı yemek kültürlerine alışık değilseniz biraz zorlanabilirsiniz. Fakat yeni tatları denemek isteyenler için yine harika bir mutfakları var. 🙂

İnsanlarının çok sıcakkanlı ve sempatik olduklarını da söylemeden geçemeyeceğim. Bizi etrafı gezdirmesi için bir taksici abi ile anlaşmıştık adam hem çok konuşkan hem çok sempatik hem de bir o kadar kibardı. Para birimi genel olarak Endonezya Rupisi kullanılan ada da dolarda pek alâ işe yarıyor diyebilirim. Paranızı change edebileceğiniz bir çok ofis bulabilirsiniz ki benim önerim yanınızda Rupi taşımanız. Alışveriş için kimseyle pazarlık etmeden bir şey almayın. Yabancı olduğunuzu gören herkes her yerde olduğu gibi önce sizi para konusunda deniyor sonra da en olmayacak fiyattan bir şey satmaya çalışıyorlar. Küçük bir pazarlıktan sonra insafa gelip sizi mutlu gönderiyorlar ama merak etmeyin. 🙂

Bali Adasında Nerede Kalınır?

Bali adasına seyahat etmek isteyen kişi zaten doğayı seviyor olmalıdır. Çünkü doğa ile iç içe bir tatil geçireceğiniz bariz. Bizde bu sebepten Bali’ye gelenlere Bali’nin Ubud şehrinde kalmalarını tavsiye ediyoruz. Buradaki oteller doğanın içinde size muhteşem bir Bali deneyimi yaşatacak. Kim ormanın içinde havuza girmek istemez ki? 🙂 Tercihleriniz arasında Ubud varsa Ubud otellerine buradan bakabilirsiniz.

Bali Adasına Ne Zaman Gidilir?

Bali adasına her mevsim gidebilirsiniz. Bali, Türkiye‘deki gibi 4 mevsim bir iklime sahip değil. Ekvatora yakın olması nedeniyle her mevsim sıcak geçiyor. Aklınızda bulundurmanız gereken tek şey biz kışı yaşarken Bali yağmur sezonunu yaşıyor. Yani kışın Bali’ye giderseniz yağmurlu olma ihtimali yüksek. Biz Şubat ayında gitmiştik. Bali’de 7 gün geçirmemize rağmen hiç yağmur görmedik. Üzerine bir güzel yanmıştık, biraz da güneş çarpması oldu. 🙂

Bali Adasında Mutlaka Yapılması Gerekenler

Pirinç tarlaları: Bali prinç tarlaları ile ünlü bir yerdir. Bali’ye gelip buraya görmemek olmaz tabi ki. 🙂

Fil turu: Bali de fillere dokunup onlara binmek istemez misiniz? Bu eğlenceli parkı mutlaka görmenizi istiyoruz.

Profesyonel fotoğraf çekimi: Bali adası o kadar çok doğal güzelliğe sahip ki, etkilenmemek mümkün değil. Burada ki anlarınız profesyonel fotoğrafçılardan destek alarak ölümsüzleştirmek isteyebilirsiniz. Bunun için Bali fotoğraf çekimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Bali turu: Bali turu deyince akılınıza hemen bir tur şirketi gelmesin. Bali’de motor kiralayarak her yeri kendi başınıza gezebilirsiniz. Bunun için Bali gezi rehberi yazımızı bir göz atabilirsiniz.


Bali nerede, Bali’ye nasıl gidilir ile ilgili yada diğer sorularınızı bize yorum bölümünden iletebilirsiniz.

0 Paylaşım
4 yorum
  1. büyüleyici yer görmek gerek böyle bloklar olmassaydı gercekten gezilecek yerleri keşfedemiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Bali Gezi Rehberi

Bali, Küçük Sunda Adalarının en batısında yer alan Endonezya'ya bağlı bir adadır. Adanın başkenti Denpasar'dır. 2009 yılı sayımlarına göre 3,551,000 nüfusa sahip olan adanın...