Robben Adası, Güney Afrika
Robben Adası, Güney Afrika

Ziyaretçilere Açık 7 Eski Hapishane

0 Paylaşım
0
0
0

Ziyaretçilere Açık Hapishaneler

1. Robben Adası, Güney Afrika

Robben Adası, Güney Afrika
Robben Adası, Güney Afrika

Cape Town’ın açıklarında yer alan adada Gün Afrika’nın ilk siyahî başkanı Nelson Mandela 27 yıl bu hapishanede tutuklu tutulmuştur. Mandela, dünyanın en ünlü mahkûmu olarak anılmıştır.

2. Old Melbourne Gaol Hapishanesi, Avustralya

Old Melbourne Gaol, Avustralya
Old Melbourne Gaol, Avustralya

Old Melbourne Gaol hapishanesi 1842 – 1929 yılları arasında Ned Kelly ve Frederick Bailey Deeming gibi Avustralya’nın en ünlü suçlularını barındırıyordu. Hapishane de görev süresi boyunca, 133 mahkum idam edilmiştir.

3. Alcatraz Adası, Kaliforniya, ABD

Alcatraz Adası, Kaliforniya, ABD
Alcatraz Adası, Kaliforniya, ABD

Alcatraz Amerika’nın en çok bilinen hapishanelerinden biridir. Hapishane de Al Capone ve Makinalı Tüfek Kelly gibi ünlü gangterler tututklu tutulmuştur. 1979’da Alcatraz’dan Kaçış adında Hollywood filmi çekilmiştir.

4. Elmina Kalesi, Gana

Elmina Kalesi, Gana
Elmina Kalesi, Gana

Potekizler tarafından inşa edilen yüzyıllarca birçok güç tarafından işgal edilen bu ticaret yeri, transatlantik köle ticaretinde önemli bir yer oldu. On binlerce Afrikalı yakalandı ve gözaltına alındı ve sonunda Elmina’nın köle gemilerine yüklenmek üzere Avrupa’da kolonilerinde satıldı.

5. Tuol Sleng Hapishanesi, Kamboçya

Tuol Sleng, Kamboçya
Tuol Sleng, Kamboçya

Kamboçya’da 1975’te iktidara gelen Khmer Rouge, bu eski lisede binlerce kişinin işkence ve cinayetini kolaylaştıran bir hapishaneye dönüştürüldü. Hapishanenin otuz dakika güneyinde, sakat bırakılan erkeklerin, kadınların ve çocukların cesetlerinin toplu mezarları yer alıyor. 1979’da rejimin yıkılmasından sonra Tuol Sleng soykırım kurbanlarını ve hüküm süresince yaklaşık 1,7 milyon insanın ölümünden sorumlu Khmer Rouge tarafından verilen dehşeti hatırlamak için bir müzeye dönüştürüldü.

6. Şeytan Adası, Fransız Guyanası

Şeytan Adası, Fransız Guyanası
Şeytan Adası, Fransız Guyanası

Şeytan Adası 1852 – 1946 yılları arasında Fransız mahkümları tutsak etme için kullanıldı. 1952 yılında kapatılıp turistlerin ziyaretine açıldı.

7. Château d’If Adası, Fransa

Château d'If, Fransa
Château d’If, Fransa

Fransa’nın bu ünlü hapishanesi kale şeklinde If adasının üzerine inşa edilmiştir. 19’uncu yüzyıla kadar içerisinde dini ve siyasi suçluları barındırmıştır. Ayrıca ada Alexandre Dumas‘ın The Count of Monte Cristo macera romanında yer aldığı için oldukça ünlüdür.

Ziyaretçilere açık 7 eski hapishane yazımızı beğendiyseniz aşağıda yer alan paylaş butonlarını kullanarak paylaşabilirsiniz. Bizi Facebook‘tan takip etmeyi unutmayın.

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like