ABD Vizesinin Kaldırılması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

0 Paylaşım
0
0
0

ABD Vizesinin Kaldırılmasından sonra ne yapmanız gerektiği ile ilgili tüm bilgiyi yazımızda okuyabilirsiniz.

ABD ile Türkiye arasında bu sıralar gündemde olan vize uygulamasının askıya alınması durumu çoğu ABD’ye seyahat edecek kişilerin kafasında soru işaretleri bıraktı. Konuya açıklık getirmesi açısından sizler için durumu çeşitli güvenilir kaynaklardan elde ettiğimiz bilgilerle paylaşıyoruz. Soru ve görüşleriniz için bize yorum olarak dönebilirsiniz.

1- Vizelerin kaldırılmasından siz etkilenecek misiniz?

Tarihi geçerli halihazırda ABD vizeniz varsa veya vizenin askıya alınması haberinden önce onay almış ama vizenizi henüz pasaportunuza yapıştırmadıysanız bu vize engeline takılmayacaksınız. Ama şu andan itibaren vize için başvuruya gittiğinizde başvurunuz alınmayacak. Randevunuzu da askıya alınma haberinden sonraki bir tarihe almış olmanız durumunda da randevunuza gitseniz dahi sizi randevunuzun iptal olması sebebiyle geri çevireceklerdir.

2- Vizenin kaldırılma kararı hangi pasaportlar için geçerli?

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Türk Vatandaşlarının Tabi Olduğu Vize Uygulamaları bölümü linkine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Burada Vatandaşlarımızın Seyahat Edecekleri Ülke Bakımından Vize Yükümlülükleri bölümünün altında Amerika Birleşik Devletleri hakkında bir açıklama mevcuttur. O açıklama şu şekilde olup; Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Bu durumda bahsi geçen tüm pasaport sahiplerinin vize ile seyahat etmeleri gerektiğine halihazırda ABD vizesi olmayan bu pasaport sahipleri şu an için vize başvurusu yapamayacaklarını belirtmektedir.

3- Vizeniz olmadığı halde uçak bileti aldıysanız ne olacak?

Bu konu havayolu şirketlerinin açıklamaları ile açıklığa kavuşacak. Şimdiye kadar THY bu konu için bir açıklama yapmış durumda. THY’nın açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

4- Türkiye dışında başka bir ülkeden ABD vizesi başvurusu yapılabilir mi?

Karşılıklı alınan bu karar sadece Türkiye Cumhuriyeti ikametli kişilerin yurt sınırları içerisinde ABD başvurusu yapılmayacağı yönünde görünse de, farklı bir ülkeden ABD vizesi için başvuru yapılabilir şeklinde net bir açıklama henüz yok. İlerleyen günlerde bunun da netliğe kavuşması durumunda daha anlaşılır bir dilde bizde sizlere konu hakkında yazıyı güncelleyerek bilgi veriyor olacağız.

Daha fazla güncel bilgi için Dışişleri Bakanlığı‘nın ve uçak firmanızın açıklamalarını takip edin.

Son Gelişmeler ! 06.11.2017

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği, ABD‘nin “Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerinde sınırlı ölçüde vize başvurularını yeniden kabul etmeye başladığını” açıklamasının  ardından vize konusuyla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Türkiye, ABD’deki diplomatik ve konsüler misyonlarından  ABD vatandaşlarının vize başvurularını sınırlı ölçüde almaya başlamaktadır.”  ifadesine yer verildi.

ABD Büyükelçiliği’nin Vize Bilgi Servisi’nden başvuru sahiplerine gönderilen mail şöyle: 

“Sayın Başvuru Sahibi, Türkiye’deki ABD misyonu, sınırlı ölçüde vize başvurularını kabul etmeye başlamıştır.  ABD’ye seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri artık yeniden randevu alabilirler. Ancak, sınırlı sayıda randevu verilebileceğinden normalden daha uzun bir bekleme süresi olabilir.  Bazı durumlarda acil randevu alınabilir.  Eğer acil bir seyahatiniz söz konusu ise ve istediğiniz tarihe randevu alamıyorsanız, lütfen boş olan en yakın tarihi seçiniz ve ardından acil başvuru için gereken adımları izleyiniz.  Acil başvuru talebinde bulunurken lütfen seyahatinizin neden acil olduğunu açıklayınız ve önceki randevunuzun iptal edildiğini belirtiniz. Teşekkür ederiz! ABD Vize Bilgi Servisi”

Kısaca;

Başvurular bir çok iş adamı ve diplomatları etkilemesinden sebep sınırlı ölçüde başvuru ve randevu alınmaya tekrar başlandı. Eğer geçerli bir sebebiniz varsa sizde bu maili dikkate alarak başvuru için bir deneme yapabilirsiniz.

ABD Vize Randevu Sistemi

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/turkiye-abd-lilerin-vize-gundem-2550478/

Vizesiz ülkelere gitmek istiyorsanız Vizesiz Ülkeler yazımızı okuyabilirsiniz.

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like