Burning Man Festivali

Dünyadaki En Büyük Festivaller

0 Paylaşım
0
0
0

Festival denilince akla her zaman kendi güzelliklerinin yanında giydikleri kıyafetlerle göz kamaştıran bayanlar, en yakışıklı hallerini takınıp gelen baylar topluluğu oluyor değil mi ? 🙂 Evet benimde aklıma ilk gelenler arasında bunlar oluyor. Bu gösterişli festivallere katılanların hepsi en ünlü film yıldızları, yönetmenler, dünyada ve ülkesinde en meşhur, tanınmış kişi ve kişiler artı olarak bu güzel şöleni kaçırmak istemeyen bizler katılmaktayız. Dünyadaki en büyük festivaller film festivalleri, yaza giriş festivalleri, ülkelerinde inandıkları şeyleri eğlenceli bir şekilde bir şölen haline getirerek kutlayanların yaptıkları kalabalık organizasyonlardır.

Cannes Film Festivali

Cannes Film Festivali

1930’lu yılların sonlarından beridir her yıl Mayıs ayında Fransa’nın Cannes şehrinde kutlanan en büyük film festivallerinden biridir. Cannes Film Festivalinde her yıl ortalama 20 film yarışmaktadır. Bu filmleri juri başkanı ve juri üyeleri tarafından ödüllendirilir. Cannes Film Festivalinde verilen ödüller Altın palmiye, Büyük jüri, En iyi yönetmen, En iyi Kadın oyuncu, En iyi Erkek oyuncu, En iyi Senaryo, En iyi Kısa film, Altın Kamera, juri ödülü’dür.

Medyanın yoğun ilgisinden dolayı bir çok ünlününde katılmak için yarıştığı aynı zaman da bir çok yapımcı, senarist, yönetmen gibi değerli kişilerin yaptıkları işleri tanıtmanın ve en iyi reklamın Altın Palmiye ödülünü almak olduğunu fark etmesi üzerine kalabalık her yıl artmaktadır. 

Cannes Film Festivali’nde Türkiye‘yi bu yıl temsil eden kişi Nuri Bilge Ceylan‘ın son filmi “Ahlat Ağacı (The Wild Pear Tree)” olmuştu.

Oktoberfest

Oktoberfest

Dünyanın en büyük lunapark ve bira festivali. Her yıl Almanya’nın Münih şehrinde eylül ayında başlayıp ekim ayının ilk haftasına kadar süren kocaman bir folklor festivali aslında. 🙂 Her yıl sadece bu festival için dünyanın her yerinden yaklaşık altı milyon insan toplanıyor. 

Bir çok yerel yiyeceğin ve geleneksel Oktoberfest biralarının hat safhada tüketildiği bu festivalde 2013 yılında 16 günlük festivalde, 7,7 milyon litre (66,000  US bbl ) servis edilmiş. İnsanların deli gibi yiyip içtikleri bir festival olup üstüne de harika müzikler eşliğinde dans eden bir sürü insan olunca eğlence kaçınılmaz olsa gerek. 🙂

Rio de Janeiro Karnavalı

Rio de Janeiro Karnavalı

İşte Karnaval, işte festival dediğinizi duyar gibiyim. :)) Eğlencenin hasını yaşayan Brezilya’lılar yine yapmışlar yapacaklarını ve Rio De Janeiro Karnavalı’nı yapmışlar dimi? Her ne kadar renkli de gözükse asıl amacının kültürel ve dini anlam taşıdığını eminim bilmiyordunuz.

1723 senesine kadar dayanan bu karnaval için dünyanın her yerinden bu renkli gösteriyi izlemek için sokaklarda iki milyon kişi ile dünyanın en kalabalık karnavalı olarakta biliniyor. Gördüğünüz tüm gösteri aslında bir okulun gösteri takımı. 🙂 İçinizden “ne okul ama” diyorsunuz duyuyorummm.. 😀 Bu arkadaşların eğlenceli olan işlerinin arka tarafında aslında çok sağlam bir düzen bulunuyor.

Her okuldan ilk önce bir grup insan gelir ve yürüyüş yaparlar. On yada Onbeş kişiden oluşan bu grup okulu tanıtır ve sunumlarını ruh hallerini belirlerler. Tüm bu kişiler aslında bir hikayeyi anlatan kostümler giyerek dans ediyorlar. Devamında samba okulunun dansçıları gelir ve onların arkasında da bateri, gitar gibi enstrümanlar bulunur ve o grup için sıralama tamamlanmış olur. 

Olurda bir gün bu muhteşem karnavalı görmek için Brezilya’ya giderseniz karnaval hakkında küçük bir bilgi edinmeden gitmeyin derim. 😉

Tomorrowland

Tomorrowland

Dünyadaki en büyük festivaller ayağımızda sırada Tomorrowland var. Harika bir müzik festivali olurlar kendileri. Temmuz ayının son iki haftası düzenlenen Tomorrowland temelindeki müzik elektronik dans müziğidir. Aslında tam olarak elektronik dans müziği festivali de denebilir. Çok yeni olan bu festival 2005 senesinden beridir yapılmakta. O zamandan bu zamana çok kısa bir süre de en önemli müzik festivalleri arasında yer almayı da başarmış oldu. Tomorrowland için Belçika’ya mutlaka uğramanızı tavsiye ederim.

Burning Man Festivali

Burning Man Festivali

Herkesin bildiği o meşhur Burning Man Festivali. Şeyma Subaşı’nın asla kaçırmadığı bir festival olarakta bilinir. 🙂 Türkiye’ye yada belki de bana Burning Man’ı tanıtan ve yaşatan biridir kendileri. 🙂 Bu anlamda Şeyma Subaşı’ya çok teşekkür ederim. 🙂 

Amerika’da Nevada çölünde 1986 yılından beri gerçekleşen festivalde bir çok ünlü ismi bir arada çok farklı ve değişik kıyafetler içinde görebilirsiniz. Victoria Secret mankenlerinden tutun da en ünlü sanatçılara kadar herkesin katıldığı bu değişik festivalin amacı aslında eski bir aşk hikayesini anlatması. Festivalin sonunda tahtadan bir heykelin yakılması da bu aşk hikayesinin bir parçası.

Hikaye; zamanında bir kıza aşık olan bir adam ki bu adam “Larry Harvey” ve yaşadığı aşk acısından sonra aşkını bitirdiğini sembolik olarak belirtmek içinde tahta bir heykel yaktı. Bunu zaman içinde festival haline getirip günümüze kadar taşıyan bizlerde Nevada’da bulunan Black Rock Çölü’nde kutlamaya devam ediyoruz. 

Festival dünyanın en büyük festivalleri arasına girmeyi tabi ki başarıyor ama 3 hafta süren festivalde sonuna kadar kalmak biraz zahmetli. Duş, tuvalet, yemek gibi temel ihtiyaçların karavanlarda oldukça zor bir şekilde tedarik edildiğini ve hava şartlarının da çöl ile aynı olduğunu düşünürsek festivalin zorluğunu anlatmış olurum herhalde. 

Holi Festivali

Holi Festivali

Sevgili Hindistan’lıların festivali olan bu Hali Festivali batı da aşk festivali, bahar festivali olarakta biliniyor. Ama renklerin festivali yani Holi festivali baharın gelişini, kötülüğün, iyiliğin, kışın sona ermesinin, diğer insanlarla tanışmanın, eğlenmenin, gülmenin, affetmenin, küslüklerin bitmesinin, kırgınların barışmasının, tüm kötü olan şeyleri düzeltmek için yapılmış bir şenlik gününü simgeliyor. 

Güney Asya’nında bir çok yerinde Hindu olmayanların bile kutladığı Hindu dinine ait bir festival olan Holi Festivali renkli görüntüler sunarak hem eğlenmenizi hemde gülüp, küsleri barıştırmanızı kutlamanız için size bir nevi fırsat sunuyor diyebilirim. 

Summerfest

Summerfest

İşte dünyanın en büyük festivali. Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmış bir festival. Summerfest, çeşitli müzik dallarından bir çok kişinin 11 gün boyunca müzik, dans ve eğlence içinde bir çok yerel yiyeceği tatma fırsatını kullanarak yaptığı en büyük festival. 

Her yıl haziran ayında Amerika Birleşik Devletleri‘nde kutlanan bu festival toplamda 11 gün sürüyor. Festivali bir çok sponsor desteklerken kar amacı güdmeyen bir şirket organize ediyor.

Almanya’da ki Oktoberfest’ten ilham alınarak yapılan bu festival boynuz kulağı geçer misali dünyanın en büyük festivalleri arasında ilk sırayı almayı başarmış. 2007 yılında 40. yılını kutlayan Summerfest hala en iyi müzik ve eğlence festivalleri arasında ilk sırasını korumakta.

Coachella Festivali

Coachella Festivali

Coachella Festivali müzik ve sanat festivali olarak herkes tarafından oldukça iyi biliniyor. 1999 yılından beridir düzenlenen bu müzik festivali Türkiye’den de bir çok ünlünün katılıp sosyal medya hesaplarında paylaşmalarıyla oldukça duyulmuş ve dikkat çekmişti. Bu festivali de yine değişik tarzda giyinen kızlar ve erkekler eğlenceli hala getirmesini biliyorlar.

Nisan ayında başlayıp 3 günlük bir festival olarak herhalde en kısa festivaller arasına falan giriyordur. 🙂 Dünyanın her yerinden bir çok kişi bu üç günü değerlendirmek ve bu harika festivali görmek için Amerika’ya geliyor. California yine her anlamda insanları kendine çekmeyi başarıyor. 🙂

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like