Avusturya Kayak Merkezleri

Avusturya Kayak Merkezleri

5. Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) Dünya Kupası 2017/2018 sezonunun açıldığı ülke olan Avusturya, şuan da hem Dünya hem de kayak sevenlerin gündeminde olan bir ülke
0 Paylaşım
0
0
0

5. Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) Dünya Kupası 2017/2018 sezonunun açıldığı ülke olan Avusturya, şuan da hem Dünya hem de kayak sevenlerin gündeminde olan bir ülke konumundadır. Dünya Kupası kayak sporlarının yapıldığı Hintertux Buzulu kayak merkezini de anlattığım bu yazımda Avusturya’daki en önemli 3 kayak merkezini bulabilirsiniz.

Avusturya Kayak Merkezleri Listesi

Kitzbühel Kayak Merkezi

Kitzbühel Kayak Merkezi

Avusturya’nın Kitzbühel bölgesinde Tirol şehrinde bulunan küçük bir Ortaçağ kasabasıdır.  Kitzbühel Alpleri’nde yer alan aynı zamanda adını da buradan alan Kitzbühel, Avusturya Kayak Merkezleri arasında ilk sıralarda yerini almaktadır. Kitzbuhel, Dünya kayak şampiyonalarının yapıldığı yer olarak bilinmektedir. 2015 Dünya Kayak Ödülleri’nde ‘En İyi Kayak Merkezi’ ödülünü alarak ününe ün katmış yurt dışı en iyi kayak merkezi olma yolunda ilerlemektedir. Kitzbuhel’de iki ana kayak bölgesi bulunmaktadır ve profesyonel kayakçılar bu iki pist arasında geçişler yapabilmektedirler. En büyüğü sayılan Hahnenkamn’a gondolla yada iki teleferikle ulaşılabiliyor.

Bir çok kayak okulu da barındıran Kitzbuhel sezon boyunca kış sporlarından özellikle kayak hakkında detaylı bir eğitim almak isterseniz bulunan okullardan birini seçebilirsiniz. Aynı zamanda 14. Yüzyıla kadar dayanan bölge mimarisi sayesinde tarihle buluşuyorsunuz. Şirin cafeler, alışveriş merkezleri ve büyülü bir atmosfer. Kayak yapmak dışında da birçok aktivite Kitzbühel kayak merkezinde bulunmaktadır. Balonla bölgeyi panaromik olarak görme imkanı, buz pateni, Aquarena da yüzme imkanı ve çamur banyosu (ücretli), sauna (ücretli), Fitness center, kızak turları, Kar motorsikleti, Squash, Parapenting, Curling ve daha birçok aktivite…

Peki Kitzbühel Kayak Merkezi’ne gitmek istersek nasıl gideriz?

Kitzbühel Kayak Merkezi’ne nasıl gidilir?

İstanbul’dan direkt Münich’e uçuşla hava alanına ulaşıyorsunuz. Münich hava alanına vardığınızda ise Kitzbühel Kayak Merkezi’ne gitmek için önceden ayarlayabileceğiniz transfer otobüslerini kullanabilirsiniz veya araba kiralayarak aynı yolu 1,5 saatte gezerekte gidebilirsiniz.

Hintertux Buzulu Kayak Merkezi

Hintertux Buzulu Kayak Merkezi

Yine Avusturalya’nın Tirol eyaletinde Zillertal bölgesinde bir yan vadi içinde bulunan Hintertux bir buzuldur. Hintertux Buzulu diye bilinir. Buzula gondol ve liftler ile erişilir ve dünyanın 365 günü kayak yapmak için sunulan iki kayak merkezinden biridir. Diğeri ise Zermatt Kayak Merkezi’dir. Hintertux Buzulu’nun buzu, en derin noktasında 120 metreye kadar (390 fit) kalınlığa sahiptir. Buzul, yıl boyunca kayak yapmaya izin verir.

Bölgede hem yeni başlayanlar hem de ileri kayakçılar için kayak okulu vardır. Kış sporları tesislerine ek olarak, dağcılık için de uygundur. Güncel bir bilgi olarakta 5. FIS SKI DÜNYA CUP 2017/18 01.12.2017 tarihinde başlamış olup 2018 Martı ayının sonuna kadar devam edecektir. 12 ülkeden yaklaşık 100 teleparkçı, sezonun ilk Dünya Kupası zaferleri için üç rekabet günü Cuma-Pazar mücadele edecek. EuroSport kanalından canlı olarak bu harika spor yarışmasını izlemenizi tavsiye ederim. 🙂

Hintertux Buzulu’na nasıl giderim?

Öncelikle ana hava alanı olan Milano, Münih veya Zürih hava alanlarından uçak ile Innsbruck hava alanına gelmek ve buradan yaklaşık 93 km uzaklıkla bulunan Hintertux’a ulaşım en kolay yoldur. Innsbruck hava alanına, anakara Avrupa, İskandinavya ve Birleşik Krallık’tan uçuşlar yapılır.

Hintertux Buzulu’na Tren ve Otobüs Taşımacılığı ayrıca yapılmaktadır fakat bu ulaşım yöntemi sadece çevre ülkelerin şehirlerarası yolculuğu içindir. Örneğin; Innsbruck HBF’den (merkez istasyon)’dan, trenler Jenbach’a yön Wörgl, Kufstein veya Salzburg‘tan her 15 ila 45 dakikada bir, saat 6:10 ile 7:20 arası kalkarlar. Yolculuk genellikle 26 dakika sürer.

Sankt Anton Am Arlberg Kayak Merkezi

Sankt Anton Am Arlberg Kayak Merkezi

Yaygın olarak Aziz Anton olarak anılır. Sankt Anton am Arlberg Kayak Merkezi Avusturya’nın Tirol şehrinde bir köy ve kayak merkezidir. St. Anton’da kayak uzun bir geçmişi vardır: 1930’lu yıllarda ABD’ye göç eden kayak öğretmenleri sporu popülerleştirmeye yardımcı olmak için bir kayak okulu açmıştır. Böylelikle ST. Anton’da kayak başlamıştır. St. Anton 2001 yılında Alp Dünya Kayak Şampiyonası’na ev sahipliği yapmıştır. St. Anton, hem mevcut kayak hem de après-ski eğlence açısından dünyanın en iyi kayak merkezlerinden biri olarak listelenmiştir.

Sankt Anton Am Arlberg Kayak Merkezi’ne nasıl gidilir?

St Anton and the Arlberg gitmek diğer kayak merkezleri gibi yine aynı yöntemi kullanarak ulaşmak mümkündür. Innsbruck hava alanından 1 saatten daha az bir zamanda, Friedrichshafen hava alanından 1 buçuk saatte ve Zurich hava alanından da 2 saat gibi bir zaman aralığında ulaşabilirsiniz.

Yolda Innsbruck ve Zürih hava alanlarından St Anton’a transfer saatleri 1 saat 15 dakika ve 2 saattir. İsviçre’deki Zürih hava limanın, günlük uçuş saatlerinde en büyük seçeneği karayolu ve demir yoluyla kolay transfer imkanı sunmasıdır.

Avusturya Kayak Merkezleri hakkında tecrübeleriniz olduysa eğer bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin. Bizi Facebook ve Instagram sayfamızdan takip etmeyi unutmayın.

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like