Fethiye Likya Yolu
Likya Yolu

Likya Yolu Hakkında Bilgiler

0 Paylaşım
0
0
0

Likya yolu herkes duyduğu ve bildiği fakat nedir ne değildir anlamadığı bir yol aslında. 🙂 Kime sorsanız aa.. evet biliyorum diyeceği Likya Yolu hakkında sizler için hazırladığım kısa bilgiler vereceğim. Sizde bu şekilde kısaca Likya Yolu’nun tam olarak ne demek olduğunu ve nereden başlayıp nereye kadar uzandığı hakkında bilgi edinmiş olacaksınız. 

Likya Yolu İçin Kısa Bilgiler

Likya Yolu Nedir?

Likya Yolu; Fethiye‘den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan ve tarihte Likya olarak adlandırılan Teke yarımadasındaki patikalardan bir kısmının işaretlenip haritalanması ile oluşturulmuş bir yürüyüş rotasıdır.

Bir çok doğa severin ilgisini çeken bu yürüyüş rotası özellikle yazın yabancı turistlerin de katıldığı uzun yürüyüşlere ev sahipliği yapıyor. Yazın yada kışın fark etmez derseniz de yine zorlu bir doğada güzel ama bir o kadar da yorucu yürüyüş yapabilirsiniz.

Likya Yolu Nerede?

Likya Yolu Başlangıç Noktası

Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar giden uzun bir patika yol. Başlangıcının Fethiye’de olması ve bitiş noktasının Antalya’ya kadar gitmesi yazın yazlıkçılar için veya tatilciler için oldukça tercih edilebilir bir etkinlik oluyor. 

Yürümeyi seven herkesin katılıp kısım kısım yürüyeceği parkurları bulunan Likya Yolu hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin. 🙂

Likya Yolu Uzunluğu

blank
Likya Yolu Haritası

Çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterililen Likya Yolu uzunluğu baştan sona tüm parkurlar için toplamda 535km.lik bir patika yoldur. Çeşitli parkurlara sahip olan Likya Yolu’nda istediğiniz parkuru seçerek yürüyüş yapabilirsiniz.

Tüm parkuru bitirmek için yol üzerinde bulunan konaklamalardan yararlanabilirsiniz. 🙂

Likya Yolu Kaç Parkur?

Toplamda 535km. olan Likya Yolu içinde toplamda 5 parkur bulunmaktadır. Likya Yolu’nun birinci bölümünde Uzunyurt (Faralya) Köyü, Dodurga Köyü, Sdyma, Pınara – Letoon – Xanthos kentleri ve incecik kumlarıyla eski bir liman bölgesi olan Patara yer alır. İkinci bölümünde Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Rhodiapolis, Gagai, Melanippe, Gelidonia, Edrassa, Olympos, Chimaera ve Phaselis bulunur.

Olympos-Musa Dağı-Lost City Parkuru

Olympos’tan başlayıp Musa Dağı’nın zirvesinde(780m) son bulan gidiş-dönüş 5 saatlik parkurdur. Musa Dağı’nın zirvesinde Likyalılar’ın ilk yerleşim yerlerinden olan Olympos tarihi şehrinin tamamiyle bozulmamış kalıntılarını göreceksiniz ve ardından Adrasan manzarasında mola verilebilirsiniz. 

Belki biraz mola verip Olympos’ta kalabilir küçük bir gezinti de Olympos’ta yapabilirsiniz. 

Olympos-Çıralı-Ulupınar Parkuru

Olympos’tan devam ederek Çıralı’dan geçen ve çınar ağaçları, dereleri ve alabalık lokantaları ile meşhur Ulupınar’da son bulan zevkli bir parkur. olan bu parkur 5 saatlik bir parkurdur ve diğerlerine göre daha eğlencelidir. Kısa olmasından da kaynaklı olarak zevkli ve pek yorucu olmayışı tercih edilme sebebplerinden biri oluyor tabi. 🙂

Olympos-Adrasan Parkuru

Likya Yolu’nun bu parkurunda Musa Dağı’nın zirvesine çıkıp, Kayıp Şehir’i ziyaret edilir ve Adrasan sahilinde yürüyüş yapabilirsiniz. Diğerlerine göre daha uzun olan bu parkur toplamda 7 saat sürüyor.

Olympos-Cennet Parkuru

Olympos’un gizli kalmış tarihi yapıları arasından geçip sahilden devam eden, birbirinden ilginç manzaralara sahip kısa bir parkurdur. Yürüyüş ve kaya tırmanıcılarının keşfettiği ve tırmandıkları dümdüz duvarların yanından geçiyor ve Ceneviz Koyu’nu gören ormanda son buluyor.

Karaöz-Adrasan Parkuru

Bu parkurda toplamda 7 saat sürüyor ve Meşhur Gelidonya Feneri’nden geçiyor. Birbirinden güzel 5 Adalar ve deniz manzarası eşliğinde en güzel parkurlardan biri. Uzun ama harika manzaralar göreceğiniz kesin. 🙂

Bakınız;

0 Paylaşım
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You May Also Like