Ülkelere Göre Vize Ücretleri

0 Paylaşım
0
0
0

Bir çok ülkenin uyguladığı vize uygulamasının tam olarak anlamı yabancı bir ülkeye girebilmek için o ülke makamlarından alınan resmi izindir. Genellikle vize ücretleri ülkelerin evrak sıralamalarında ki ilk maddedir.

Ülkelere göre vize ücretleri yazısında vize almadan önce ne kadar ödeme yapmanız gerektiği konusunda bilgi alabilirsiniz. 

Hangi Vize Ne Kadar 2024

2024 yılı için her ülkenin kendine ait bir vize uygulaması ve bunun için talep ettiği ücretler mevcut. Bazı ülkeler alacağınız vizenin uzunluğuna ve giriş çıkış sayısına kadar dikkat edip bir vize ücreti uygularken, Schengen bölgesindeki ülkeler fix olarak tek bir rakam belirlemişlerdir. Tüm bu bilgileri aşağıdaki açıklamalar ve yardımcı tablo ile öğrenebilirsiniz.

Schengen Vizesi

Schengen bölgesindeki tüm ülkeleri kapsayan Schengen vizesi ülkeleri arasında tek vize ile giriş çıkış yapmanızı sağlıyor. Vizesinizin tek giriş yada multi giriş olması elbette önemli. Tek girişli vize sadece bir kez vizeyi aldığınız ülkeye gitmenizi sağlıyor, eğer vizeniz multi giriş ise vizeniz süresince istediğiniz avrupa ülkesine schengen vizesi ile girebilirsiniz.

Schengen Vize Ücreti 80 Euro’dur.  (Bu fiyata ek ücretler dahil değildir.)

İngiltere Vize Ücreti

Londra

İngiltere vizesi alırken vizenizin geçerli olacağı süre kadar ücret ödemeniz gerekiyor. Bu durumda; kısa süreli 6 aylık vize 113 dolar, 2 yıllık 439 dolar, 5 yıllık 780 dolar, 10 yıllık 978 dolar olarak belirlenmiştir.

Kanada Vize Ücreti

Kanada

Kanada Türkiye‘den vize talep eden bir ülkedir ve turistler için farklı öğrenciler için ayrı vize ücreti uygulanmaktadır.

Turistler için kanada vizesi ücreti; Kanada’ya 6 aydan daha kısa süreli ziyaretlerde alınabilecek bir vizedir. Turistler için Kanada Vizesi ücreti 100 CAD (Kanada Doları).

Öğrenciler İçin Kanada Vizesi Ücreti;  Öğrencilerin okumak amaçlı yada öğrenciyken gezmek amaçlı giderken almak durumunda oldukları vize ücretidir. Öğrenciler için Kanada Vizesi ücreti 150  CAD (Kanada Doları.)

Çin Vizesi Ücreti

Çin

Şimdiye kadar duyduğum ve gördüğüm kadarıyla en zor alınan vizelerden bir tanesi de Çin Vizesi’dir. Daha önce ben gitmedim ama iş dolayısıyla bir arkadaşımın gitme şansı olmuştu ve vize süreci oldukça meşakkatli. Bu kadar meşakkatli olunca da sanırım bu durum çin vizesi ücretine de yansımış. Vize ücreti ödeyip dekontunu saklamayı unutmayın.

Çin vizesi 2018 yılı ücreti her yaş grubundaki birey için 270 Dolardır.

ABD vize Ücreti

ABD

Yine vizenin oldukça zor alındığı ülkelerden biri olan ABD içinde fiyatlandırma çeşitliliği mevcut. ABD vizelerinin oldukça uzun uğraşlar ve oldukça iyi bir maddi gösterge olmadan alma şansınız hemen hemen yok gibi bir şey. Daha önce AB ülkelerinden herhangi birine gitmediği için vize alamayan arkadaşlarım olduğunu söyleyebilirim. Hal böyle olunca ABD vizesi ücretleri de haliyle yüksek oluyorlar. ABD vize türlerinin çeşitliliğinden dolayı aşağıdaki tabloyu hazırladım. Bu şekilde daha kolay ve anlaşılır olacaktır.

ABD Vize TürüBaşvuru Ücreti
Amerika Vize Başvuruları ve amerika vize ücreti 2016 (B1/B2, C/D, F1/F2, M1/M2, I, J1/J2), Turizm ve iş amaçlı ziyaretçiler, transit yolcular, mürettebat, öğrenciler, basın mensupları, değişim programı kapsamındaki ziyaretçiler160 USD
Göçmen Olmayan ve I-797 “Notice of Action” başlıklı çalışma onayı ile yapılan başvurular (H, L, O, P, Q, R)190 USD
E Vizeleri, Ticari/Yatırımcı Amerika Vize ücreti270 USD
Nişanlılık Amerika Vize Ücreti (K)240 USD

Mısır Vize Ücreti

Mısır – Kahire

Mısır vize konusunda oldukça değişiklik yapan bir ülke. Vize talebinin tek veya çok girişli olmasına ve belirli durumlarda seyahat amacına göre değişiklik gösterebiliyor. Planlanan seyahatin içeriği ve tarih aralığı Mısır vize ücretlerini belirlemesinin yanında zaman da vize ücretlerini etkilemekte. Mısır vize ücretleri her zaman aynı kalmayıp belirli zamanlarda güncellenebilmekte. Ayrıca Avrupa ülkelerindeki gibi vize ücreti başvuruyu yaparken ödenmiyor. Vize ücreti vizeniz onaylandıktan sonra pasaportunuzu teslim ederken nakit ve yalnızca Türk Lirası olarak alınıyor.

Mısır Vizesi Ücreti 2018 Eylül fiyatlarına göre 170 TL’dir.

Bulgaristan Vizesi Ücreti

Bulgaristan

Bulgaristan her ne kadar AB ülkesi olsada. Schgengen bölgesinde değil ve schgengen vizesi henüz vermiyor. Bu sebeplede direk Bulgaristan’a gelmek istiyorsanız Bulgaristan Vizesi almak zorundasınız. Hali hazırla hala kullanabileceğiniz bir Schengen vizeniz varsa buda geçerlidir. Fakat, elinizde hiç vize yokken bir Bulgaristan seyahati planlıyorsanız öncelikle Bulgaristan vizesi almanız gerekiyor.

Vize Ücreti önemli ve vizeyi almak için öncelikli olarak ödemeniz gereken bir ücret. Bu miktarı ödeyemiyorsanız maalesef vize başvurusu dahi yapamazsınız. Ödemiş olduğunuz miktar almış olduğunuz vize üzerinde de yazmakta olacaktır. 

Bulgaristan Vizesi Ücreti: 60 Euro

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Cruise (Gemi Turları) Nedir?

Yüzen bir otel hayal edin, her sabah otelinizin penceresinden dışarı baktığınızda farklı bir ülkede farklı bir şehirdesiniz. İşte…