Örnek Hostel Odası

Hostel Nedir?

0 Paylaşım
0
0
0

Ucuz konaklama seçenekleri arasında gösteriler Hosteller konusuna açıklık getirelim. Hostel nedir sorusunun cevabı genellikle tek başına yada arkadaş grubu ile kalabalık seyahat edenler için uygun olan bir konaklama yöntemidir. Kalabalık olarak kalabileceğiniz en uygun maliyetli konaklama şekli olan hosteller çoğu kişinin tercih ettiği ve sıklıkla kullandığı yerlerdir. Bir çoğu hostelleri otellere kıyasla tercih edip daha sıcak ve samimi ortamdan yana oluyorlar. Bende bir çok kez hostelde kalmış biri olarak bu düşünceye katılmıyor değilim. Her zaman yapılan seyahatler hosteller için uygun olmasa da şu an evli olduğum için biraz daha otelleri ve kampları tercih ettiğimiz doğrudur. 🙂

Hostel Nedir?

Hostel odaları standart otel odalarından daha farklı olarak odanızı diğer misafirler ile paylaşırsınız. Bu tıpkı standart öğrenci yurtlarına benzer. Odanızı hiç tanımadığınız kişilerle paylaşma fikri kulağa pek hoş gelmiyor farkındayım fakat hostellerin gecelik fiyatları gerçekten çok ucuzdur. Genelde çoğu insanın hostelde konaklamayı tercih etmesinin sebebi de budur. Diğer otellerde sosyalleşemeyeceğiniz kadar sosyalleşebişirsiniz.

Hostel Odaları

Hostel Nedir Örnek Hostel Odası
Örnek Hostel Odası

Hostel odalarında her kişi için bir dolap bulunmaktadır. Bu dolaplar anahtarla, dijital şifreyle yada bildiğimiz asma kilitle korunuyor. Bu sayede eşyalarınızı güvenle saklayabilirsiniz. Gece uyurken anahtarınızı mutlaka cebinize koyarak uyuyun. Ben bugüne kadar kaldığım hostellerin hiç birinde eşya kaybetmedim ama her zaman tedbirli olmakta fayda var.

Hostellerde çarşaf değişikliği sadece misafirler çıkış yaptıktan sonra yapılmaktadır. Yani otellerdeki gibi her gün yeni çarşaf değişikliği yapılmamaktadır.

Hostel Mutfak Alanı

Örnek Hostel Mutfağı

Hostelde mutfak alanları da paylaşımlıdır. Burada yemek pişirebilmeniz için gerekli araç ve gereçler bulunmaktadır. Misafirler bu alanda kullandığı tüm araçları yıkayarak tekrar yerine koymalıdır. Maalesef her misafir bunu yapmayabiliyor yada özensiz şekilde yıkayabiliyorlar. Size tavsiyem kullanacağınız eşyaları yanınızda getirmeniz yada hostel mutfağında ki araçları kullanacaksanız; kullanmadan önce bir kere daha yıkamanız.

Hostel Banyoları

Örnek Hostel Banyosu

Hostel banyoları, aynı odalarda olduğu gibi paylaşımlıdır. Bu tabi ki banyo yapabilmek için saatlerce beklemek anlamına gelmiyor. Hemen hemen çoğu hostelde birden çok duş kabini bulunmaktadır. Bu sayede sıra beklemeden duş alabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir konu var. Hosteller otellerin aksine size havlu ve şampuan hizmeti sunmazlar. Eğer hostelde kalacaksanız havlu ve şampuanınızı mutlaka yanınızda getirmeyi unutmayın.

Hostel Tuvaletler

Örnek Hostel Tuvaleti

Banyolar gibi tuvaletlerde ortak kullanılmaktadır. Temizlik konusu ise kalacağınız hostele göre değişmektedir. Tuvaletleri çok temiz hostellerde var çok kötü olan hostellerde. Mutlaka ziyaretçi yorumlarını okuyup ona göre hostelde rezervasyon yapın.

Hostel Ortak Alan

Örnek Hostel Ortak Alanı

Hostellerin çoğunda diğer misafirlerin birbirleri ile sohbet ettikleri bir alan bulunmakadır. Bu alanı kitap okumak yada internete girmek içinde kullanabilirsiniz. Burada tanışacağınız insanlardan şehir hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Hostellerin bu gibi güzel yanlarını kullanmayı ihmal etmeyin. 🙂

Hostel Çamaşırhanesi

Örnek Hostel Çamaşırhanesi

Bazı hosteller misafirlerine çamaşırlarını yıkayabilmeleri için çamaşırhane hizmeti vermektedir. Çamaşır makinelerini hostelin belirlediği ücret karşılığında kullanabilirsiniz. Ayrıca tek kullanımlık deterjanlarda satılmaktadır. Bir makine çamaşır için 1 ile 3 Euro arasında bir ücret ödemeniz gerekli.

Hostel Resepsiyonları

Hostel Nedir Resepsiyon
Örnek Hostel Resepsiyonu

Hostel resepsiyonları oteldekiler gibidir. Check-in yaptıktan sonra size odanızın anahtarını yada elektronik giriş kartını ve birde kilit korumalı dolabınızın anahtarını verirler. Dolabınızın anahtarını kaybetmemenizde fayda var çünkü bunun için sizden ücret talep edebilirler. Bazı oteller dolap anahtarı için öncesinde ödeme yapmanızı isteyebilir. Hostelden çıkarken anahtarı teslim etmenizle birlikte bu parayı size geri verirler.

Hosteller Hakkında Sık Sorulan Sorular

Hosteller temiz midir?

Bu sorunun net bir cevabı yok maalesef. Rezervasyon yaptığınız her otelin de temiz olup olmayacağınız bilemezsiniz. Bu yüzden bir hostelde rezervasyon yapacaksınız; ziyaretçi yorumlarını okumakta fayda var.

Reservasyon yapmam gerekli mi?

Evet, hostellerde oteller gibi rezervasyonla çalışır özellikle şehir içindeki hosteller sezonuna göre yoğun olabilir. O yüzden her zaman rezervasyon yapıp gitmekte fayda var. Aşağıdaki arama kutusuna gitmek istediğiniz ülkeyi yazarak hostel fiyatlarını görüntüleyebilirsiniz.


Booking.com

Otellerdeki gibi giriş çıkış saati var mı?

Evet, her hostelin kendi belirlediği giriş(check-in) ve çıkış(check-out) saati vardır. Bunu rezervasyon yaparken hostelin bilgi sayfasından bakabilirsiniz.

Odamı değiştirmem mümkün mü?

Otelin yoğunluğuna bağlı olarak evet değiştirebilirsiniz. Eğer uygunluk varsa sizi kırmayacaklarından eminim.

Hosteller en az kaç kişilik odalardan oluşmaktadır?

Hosteller en az 3 kişilik odalardan oluşmaktadır. Fakat genellikle daha kalabalık odaya sahiptirler. Genelde en az 8 kişilik odalardan oluşur.

Hosteller yemek hizmeti veriyor mu?

Hostelde yemek yapabilmeniz için size ortak mutfak sunuyor ama sizin için yemek yapıp sunmuyor. Kendin pişir kendin ye mantığı daha çok. 🙂

Hostelde tek başıma kalabilir miyim?

Bazı hosteller tek kalmak isteyenler için private room dedikleri odalara sahipler. Fakat bu odaların ücretleri daha yüksek oluyor. Bu yüzden belki otelde kalmak isteyebilirsiniz. Otel Yıldızları ve Anlamları yazım sizin için uygun oteli bulmanızda yararlı olabilir.

Hostelde kalmanın avantajı nedir?

Hostelde belki herkesle bir arada kalıyorsunuz ama bunu avantajınıza çevirebilirsiniz. İnsanlarla arkadaş olabilirsiniz, onlarla sohbet edip gittiğiniz ülke hakkında bilgiler alabilirsiniz. Hatta sizin gitmek istediğiniz diğer ülkeler hakkında bilgiler alabilir, onların ülkelerine gittiğinizde onları ziyaret edebilirsiniz. 🙂 Bir diğer avantajı ise ücretleri. Hosteller gerçekten en ucuz konaklama seçeneklerinden biridir. Hostel fiyatları genellikle 3 EURO ile 15 EURO arasında değişmektedir. Özellikle uzun dönemli konaklamalarda baya tasarruf sağlamanıza sebep olabilir.

Eğer bir ülkeye gittiğinizde zaten bütün gün gezip, akşam uyumak için bir yer arıyorsanız; hosteller tam size göre demektir.

Odalarda kızlar ve erkekler birlikte mi kalıyor?

Karışık odalarda var sadece kızlar ve sadece erkekler için odalarda var. Bu seçeneklerin hepsini hostellerin tamamı sunmuyor olabilir o yüzden rezervasyon yapmadan önce bilgi kısmından yada oteli arayarak bunu öğrenebilirsiniz.

Hostel nedir, nasıl kullanılır hakkında başka sorunuz varsa; yorum bölümünü kullanarak bana iletebilirsiniz.

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Cruise (Gemi Turları) Nedir?

Yüzen bir otel hayal edin, her sabah otelinizin penceresinden dışarı baktığınızda farklı bir ülkede farklı bir şehirdesiniz. İşte…