Bulgaristan D Vizesi Nasıl Alınır?

0 Paylaşım
0
0
0

Bulgaristan’da oturum izni alan bir çok kişi bilir ne kadar zahmetli bir iş olduğunu. Yine benimde eşiminde tecrübe ettiğimiz bir konu Bulgaristan D Vizesi (Oturum izni) almak. Oldukça uzun bir süreç olmasından dolayı sizi biraz gelgitlerle uğraştıran bir durum bu oturum izni. Bundan önce Bulgaristan‘dan alabileceğiniz Bulgaristan turist vizesi ve Bulgaristan Aile/Arkadaş vizesi hakkında ayrıntılı olarak belirttiğim gibi yine burada da adım adım ne yapmanız gerektiği konusunda bilgiler vereceğim. Öğrenci olarak gelecekseniz eğer belgeleriniz farklı benim gibi Bulgaristan vatandaşı olmayan eşiniz üzerinden oturum alacaksanız yani sadece evlilik üzerinden vereceğiniz evraklar farklı olacak.

Bulgaristan D Vizesi Nedir?

Bulgaristan D Vizesi Nedir
Bulgaristan D Vizesi

Özel vizeler kapsamında değerlendirilen D vize, bir ülkede uzun süreli, yani 90 günden fazla bir süre ikamet edilmesini sağlıyor. Uzun dönem D tipi vizeler çeşitli sebeplerden dolayı alınabilir. Ancak başvuruyu yapacak kişiler durumlarını girdikleri kategoriye uygun olarak sunacakları belgelerle ayrıntılı bir şekilde konsolosluklara sunmaları gerekiyor. Türkiye’deki Bulgaristan resmi konsolosluk veya Büyükelçilik temsilciliğine kişisel başvuru yapılarak alınabilen (ki biz her zaman bunu tercih ediyoruz) D vize türleri arasında eğitim amaçlı, çalışan olarak, şirket kurmak veya temsilciliği yapmak, emeklilik hakları dolayısıyla, akrabalık nedeniyle ve evlendiği yabancı ülkenin vatandaşıyla birlikte yaşama talepleri bulunuyor. Biz bu taleplerin içinden Eğitim amaçlı ve Evlilik dolayısıyla alınacak D Vize ve oturum izninden bahsedeceğiz.

Bulgaristan D Vizesi İçin Gerekli Evraklar (Öğrenciler)

 1.  Vize Başvuru Belgesi
 2. Adliyeden alınmış Adli Sicil Kaydı ( Apostilli- Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’ndan onaylı, yeminli tercüman tarafından tercüme edilmiş olmalı)
 3.  2 adet biometrik fotoğraf (35×45 mm ebatlarında, güncel, beyaz fon üzeri)
 4. Bulgaristan’da kabul aldığı okuldan alınmış kaşeli imzalı ‘Okul Kaydı Belgesi’ ( Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınmalı) (Udostovorenie)
 5. Öğrenci Belgesi (Kabul eden okuldan alınmalı)
 6.  Bulgaristan Yurt Kabul Belgesi (Evde kalınacak olması halinde Bulgaristan noterinden onaylı kontrat)
 7.  Muvafakatname (Kişi 18 yaşından küçük ise, anne ve baba onaylı, orijinal belge sunulmalıdır)
 8.  Taahhütname, noter onaylı (Aile bireyi masrafları karşılayacağını belirtmelidir)
 9.  Pasaport (Geçerlilik süresi en az 2 yıllık olmalıdır)
 10.  Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile bilgilerini içerir, kaşe ve imzalı)
 11. Ülkede kalacağı süre içinde konaklama ve geçim masraflarını karşılayabileceğini kanıtlayan Mali Belgeler
 12. Ailenin gelir beyanı. (Banka hesap dökümleri vb.)
 13. Seyahat Sağlık Sigortası.
 14. Nüfus cüzdanı fotokopisi.

Bulgaristan Öğrenci Oturum İzni Vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için Bulgaristan’da okula kayıt olduğunuzu ispatlamanız gereklidir. Bulgaristan Öğrenci Oturum İzni Vizesi başvurusunda bulunabilmeniz için evrakların orijinalleri ve aslı gibi Noter’den tasdiklenmiş şekilde iki nüsha şeklinde teslim edilmelidir.

Bulgaristan D Vizesi Nasıl Alınır? (Öğrenciler için)

Bulgaristan’da eğitim görmek için gelecek öğrencilerin burada uzun süreli olarak kalabilmeleri için 90 günden fazla vizeye ihtiyaç duyuyorlar. Bu vize ihtiyaçlarını da “D Tipi” vize olarak almaları gerekiyor. D vize olmadan öğrenciler maalesef Bulgaristan’da eğitim göremiyorlar. Özel statülü bir vize türü olan “D” vize, ülkede oturum almak için atılması gereken ilk adımdır. Bulgaristan Öğrenci Oturum Vizesi alabilmek için bazı özel belgelerin hazırlanması gerekiyor. Bunların arasında öğrenci olduğunuzu kanıtlayan belgeler mutlaka olmak zorundadır. Çünkü yapılacak olan vize başvurusu Bulgaristan’a gitme sebebinize göre talep edilmeli. Bu talep üzerine alınacak olan “D” vize ile birlikte Bulgaristan’da eğitim görmek için hak kazanmış olacaksınız.

Bulgaristan’a eğitim amaçlı gidileceği için başvurulması gereken uzun süreli Bulgaristan “D” vizesinin talep dilekçesinde bu nedeni özellikle belirtmelisiniz. Bu vize için hazırlanması istenen belgeler arasında Adliyeden alınmış Adli Sicil Kaydı Sorgulaması Sonucu ve Nüfus Müdürlüğü’nden alınması gereken Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği gibi standart belgeler bulunuyor. Her iki belge, aynı diğerleri gibi yetkili kurumlar tarafından imza, kaşe veya apostilli olarak onaylanması gerekir.

Apostil Nedir? yazımızı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Elbette vize başvurusu yapabilmek için pasaport sahibi de olmak gerekir bunun içinde Pasaport Hakkında Her Şey 2018 yazımızı okuyabilirsiniz.

Başvuru Adımları:

 • Bulgaristan D vize için Vize Başvuru Formuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • Sabıka kaydınız E devletten de alabiliyorsunuz evet ama kabul etmeyecekleri için Adliyeden Apostilli olarak almanız şart! Ayrıca bu evrağı yeminli tercüman ile tercüme ettirmelisiniz.
 • Biyometrik fotoğraflarınız güncel son 3 ay içinde çekilmiş olması önemlidir.
 • Okul Kabul Belgesi için Bulgaristan’da ki M.E.B’ndan alınmış olması gereklidir ve bunu almanız için en az 2 ay bekleyebiliyorsunuz.
 • Okuldan alacağınız öğrenci belgesi olmalıdır. Kayıt olduğunuz Bulgaristan’daki okulunuzdan alınacak.
 • Bulgaristan yurt kabul belgesi yurtta kalacaksanız yurdun sizi kabul ettiğine dair belge sunmanız gerekmektedir. Eğer ev tutacaksanız kira kontratı aslı yanınızda olacak ve noterden onaylı fotokopisi gerekli olacaktır.
 • Taahhütname annenizden ve babanızdan onaylı olarak tüm masraflarınızı onların karşılayacağına dair bir belge olmalıdır.
 • Pasaportunuzun aslı en az 2 yıl geçerliliği bulunması şartı ile.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği yine Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış ıslak imzalı ve kaşeli olmak zorundadır.
 • Ülkede kalırken masraflarınızı karşılamak için gösterebileceğiniz mali belgeler banka hesap cüzdanı, hesap hareket dökümü vb.
 • Ailenize ait banka hesap cüzdanı veya hesap hareketlerini gösterir bankadan onaylı kaşeli belgeler.
 • Teminatı 30.000 euro olacak şekilde Avrupa birliği ülkelerinde geçerlidir ibaresi olarak alınmalıdır.
 • Vize ücreti olan 100 Euro’yu da Garanti Bankasına yatırdıktan sonra dekontu evraklar arasına ekleyin.
 • Son olarakta kendinize ait nufüs cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı fotokopisi önlü arkalı gerekmektedir.

Bu belgelerin hepsini toplayıp bizzat Konsolosluklara kendiniz başvuru yapmanız gerekmektedir. Toplamda D vizesi almak süresi 45 gündür. Fakat bu süre kısalabilir veya uzayabilir. Dış İşleri Bakanlığı’ndan onaylı belgelerin geliş süresi en az 1-2 ayı sürdüğü düşünülürse toplamda beklemeniz gereken süre 4 ay civarı olacaktır.

Bulgaristan D Vizesi İçin Gerekli Evraklar (Evlilikten)

 1.  Vize Başvuru Belgesi
 2. Pasaport (En az 2 yıl geçerli)
 3. 2 adet biometrik fotoğraf (35×45 mm ebatlarında, güncel, beyaz fon üzeri)
 4. Tam Vukuatlı Nüfus kayıt örneği (Aile bilgilerini içerir, kaşe ve imzalı)
 5. Apostilli Sabıka kaydı bulgaristan dış işleri bakanlığından tastik ettirilerek bulgar yeminli tercuman tarafından tercüme edilecek.
 6. Eşinizin/çocuğunuzun Apostilli sabıka kaydı (Adliyelerden alınır)
 7. Oturum İzni fotokopisi
 8. Bulgaristan kira kontratı (Bulgaristan noter onaylı)
 9. Bulgaristan banka hesap fotokopisi (En az 4600 Leva ya da 2400 € bakiyesi olan)
 10. Sizin tarafınızdan yapılmış, Bulgaristan‘da tam adresi belirtilmiş evde aile ferdinizin sizinle oturacağına ve orada tüm masraflarının sizin tarafınızdan karşılanacağına dair Bulgar noterinden tasdikli taahhütname (Deklaratsiya)
 11. Eşinize oturum almak istiyorsanız Nüfus Müdürlüğü’nden Evlilik Kayıt Örneği (Form B) almanız gerekmektedir. Bunu Valilikten ya da Kaymakamlıktan Apostilletip, Bulgaristan‘da Bulgarca’ya tercüme edilip Sofia Dış İşleri Bakanlığı’na gidecek ve onaylanacak. Noterden tasdikli olup Apostillenecek.
 12. Çocuğunuza oturum almak istiyorsanız Doğum Kayıt Örneği (Form A) almanız gerekmektedir. Bunu Valilikten ya da Kaymakamlıktan Apostilletip, Bulgaristan‘da Bulgarca’ya tercüme edilip Sofia Dış İşleri Bakanlığı’na gidecek ve onaylanacak. Noterden tasdikli olup Apostillenecek.
 13. Eşinize/çocuğunuza oturum vize başvurusunda bulunabilmeniz için önce 4. 5. 8. 9. ve 14. maddellerdeki evraklar Bulgaristan Yabancılar Şubesi’ne giderek başvuruda bulunmalısınız. Başvurunuz gerçekleştikten sonra başvurunuzunu onaylandığına dair almış olduğunuz yazıyı vize başvuru evraklarınıza eklemelisiniz. (Not: Bu yazı aynı zamanda Yabancı Şube birimi tarafından ilgili konsolosluklara gönderilmektedir.)
 14. Seyahat Sağlık Sigortası

Bulgaristan D Vizesi Nasıl Alınır? (Evlilikten)

Farklı bir ülkede yaşamak istememizin sebebi aslında Cihan’nın zaten 6 yıldır Bulgaristan’da kalıyor olmasıydı. Okul dönemi boyunca burada yaşamış olması ve buranın yaşam tarzını sevmiş olması yanına gelip giderken beni de etkilemiş ve bende de Bulgaristan’da yaşama isteği uyandırmıştı. Bizde bir gün elimize kağıt kalem aldık ve Türkiye’de mi Bulgaristan’da mı yaşarsak bizim için maddi manevi daha iyi olur dedik ve Bulgaristan açık ara önde gelerek orada yaşama fikrimizi adete destekledi. Tüm bunlardan sonra Cihan’nın öğrencilikten devam eden oturum iznini değiştirerek Ticari vize oturum izni yaptık ve evlendikten sonrada benim için Cihan’nın vizesi üzerinden önce D vize sonra da Bulgaristan kimlik kartı yani Lishna kart başvurusu gerçekleştirdik. Yukarıda sıraladığım belgeleri evlenen her iki kişi de Türk ise kullanabiliyor.

Gelelim evrakların açıklamalarına; ilk önce yapmanız gereken şey 13. madde!!! Kesinlikle bunu atlamayın listenin başına yazılması gereken bir bilgi aslında bu ama yasal olarak makamların verdiği evrak listesi bu şekilde oluyor.

Başvuru Adımları:

 • 13. madde de belirtilen 4,5,8 9. ve 14. maddelerdeki belgeleri ister Türkiye’de isterseniz Bulgarsitan’da olun her türlü alabiliyorsunuz. Ben Bulgaristan’da aldım bütün evraklarımı o yüzden bu konuda bana Türk Konsolosluğu yardımcı oldu. Gerekli tüm belgeleri topladıktan sonra bu belgeler ile Bulgaristan’da bulunan MVR yani Yabancılar Şubesi’ne gidip başvuruda bulunuyorsunuz. Size verecekleri evrak tam olarak bir A4 ve gelmesi için beklediğimiz süre 1,5 aydan fazlaydı. Bu belgeyi D vizesi başvurusuna eklemezseniz sizi olduğu gibi geri gönderiyorlar. Bu evrak olmadan vize başvurunuzu bile almıyorlar. Bunu da bizzat yaşamıştık. Sonra tekrar Sofya’ya dönerek bu belge için bekleyip evrakların süreleri geçtiği için tekrardan yaptırıp bir başvuru daha yapmak için Türkiye’ye gitmiştik.
 • Yukarıdaki maddede belirttiğim belgeyi aldığınızda artık diğer evraklar için hazırsınız demektir. Vize başvuru belgenizi kendiniz doldurup imzalamalısınız.
 • Pasaportunuzun geçerlilik süresi en az 2 yıl daha kullanılır olmalı.
 • 2 adet son zamanlarda çekildiğiniz biyometrik fotoğraf
 • Tam Vukuatlı Nüfus kayıt örneği Evlilik için MVR’den aldığınız belge için kullandığınız için gerekli değil artık
 • Apostilli Sabıka kaydı yine MVR’de kullanıldığı için tekrar gerekli değil.
 • Eşinizin/çocuğunuzun Apostilli sabıka kaydı bu eşinizin de sabıka kaydının apostillerek konsoloslukta başvuruda vermeniz gereklidir.
 • Oturum izni kimde varsa onun fotokopisini evraklarınıza ekliyorsunuz.
 • Bulgaristan’da nerede kaldığınıza dair bir kira kontratı noterden onaylı olmalı. Bu belgeyi yine tekrardan istiyorlar.
 • Bulgaristan’da bankada gösterdiğiniz hesap belgesi yine MVR tarafından kullanıldı ve tekrar gerek görülmüyor.
 • Bir taahhütname isteniyor. Bunu bulgar noterlerinden yaptırmanız zorunlu, şart! Eğer bulgarca bilmiyorsanız yanınızda eşinizin dışında kağıtta yazanları size tercüme edip anlatan ve buna şahit olduğuna dair imza atabilecek bir kişi götürmeniz gereklidir.
 • Eş durumundan oturum alınacağı için yapmanız gereken madde 11. madde oluyor. Yani Form B dedikleri formu Türkiye’de yada Bulgaristan’da Türk Konsolosluğu’ndan temin edebilirsiniz. Yine bunu apostilletip Bulgaristan’da Bulgarca’ya tercüme edilip Sofia Dış İşleri Bakanlığı’na gidecek ve onaylanacak. Noterden tasdikli olup Apostillenecek.
 • Seyahat Sağlık Sigortanız mutlaka yaptırmayı unutmayın!

Bulgaristan D Vizesi Teslim Almaya Gitmek

Uzun süreli D vizesi başvurusunu Konsolosluklarda bizzat kendiniz yapıyorsunuz ve 45 gün süreli bir beklemeye giriyorsunuz. Ben 20 gün bekleyerek almıştım vizemi. Bunu takip etmeniz için size bir takip kağıdı veriyorlar ve sürekli vizenizin hazır olup olmadığını kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca talep etmeniz durumunda pasaportunuzu size geri veriyorlar sizde vizeniz çıktığında pasaportunuz ile gidip alabiliyorsunuz.

Not: İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu D vize başvurularını hafta içi her gün sabah 9 ile öğlen 12 arası almaktadır. 

Bulgaristan D vizesi hakkında sorularınızı ve tecrübelerinizi bize yorum kısmından iletebilirsiniz.

0 Paylaşım
59 yorum
 1. Slm BUKET hanım. Eşim BG vatandaşı ben de oturum almak istiyorum ama ilginç bir durumum var. Orada kendime ait evim var bu durumda kiminle kira kontratı yapacağım. Ev benim üzerime tapulu. Bu durumda tapumu versem yetecek mi acaba?

 2. Merhaba,
  D vizesi için gereken evrakları yatırmam için Konsolosluktan randevu nasıl alınır?Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?
  Tüm evrakları hazırlamış durumundayım.
  Selamlar
  Günal Önder

 3. Merhaba Buket hanım,verdikleri takip no ile sürekli takip edebiliyorsunuz vize başvurunuzu yazmışsınız.fakat ben bunu nerden takip edebilirim kendim bulgaristandayım.internet de bir sayfa buldum ama 2017 den beri kimse yorum yapmamış yapanlarda güvenmeyin bu sayfaya diyor.

 4. Ve bir sorum daha olacak Bulgar vatandaşı eşim evde yokken gelseler ben dil anlamıyorum bu bir sorun olurmu.

 5. Hızlı cevabınız için çok teşekkürler,Buket hanım bana 39 gün sonraya Türkiye’de teslimde bu ayın 16 sı na tarih verdiler, eşimi migrazia ya çağırdılar mülakata eve bakmaya geleceğiz dediler daha kimse gelmedi bi yarin kaldı bide son öbür hafta sonrası zaten 16 sı oluyor.peki hiç gelmeyebilirlermi.

 6. Buket Hn merhaba, bloga üye olamadım, sistem hata veriyor. O yüzden sorumu burdan iletiyorum. Eşim ve kızım Bulgaristan vatandaşı oldular, eşimin babası bulgar göçmeni ve vatandaşı zaten. Ben de eşim üzerinden D vizesine başvurdum (C vizem yok), 10 yıllık evliyiz ve 1 kızımız var, o da BG vatandaşı. Ben haftaya D vizesi mülakatına gideceğim. Ne sorarlar acaba? Ret olma olasılığı var mıdır? bilgi paylaşabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

 7. Buket Hn merhaba, bloga üye olamadım, sistem hata veriyor. O yüzden sorumu burdan iletiyorum. Eşim ve kızım Bulgaristan vatandaşı oldular, eşimin babası bulgar göçmeni ve vatandaşı zaten. Ben de eşim üzerinden D vizesine başvurdum (C vizem yok), 10 yıllık evliyiz ve 1 kızımız var, o da BG vatandaşı. Ben haftaya D vizesi mülakatına gideceğim. Ne sorarlar acaba? Ret olma olasılığı var mıdır? bilgi paylaşabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler..

 8. Merhaba,
  SonradAn vatandaşlık alanlara evlilik cüzdanı verilmiyormuş diye bir yaZı gördüm. Ne kadar doğru bir bilginiz var mı? 93 doğumluyum ve ailem uzun uğraşlar sonucu beni 2000 senesinde vatandaş yapabildi. Şimdi bende evlilik yoluyla avrupaya çıkmak için bu dikenli yolu yürüycem. Evlilik cüzdanı başvurusu ve tanımlanmasının ardından d vize için eşim hiç bg ye gitmeden türkiyeden vizeyi çıkartabilir mi? Vize çıktıktan sonrada amacımız bg değil almanyaya gitmek? Sizce nasıl bir yol izlemek daha mantıklı olur? Yaşadıklarınızı paylaştığınız için çok teşekkür ederim bu şekilde doğru bilgiye internetten ulaşmak Zor oluyor. Yaşamış birisinin anlattıkları herzaman daha iyi ??

  1. Merhaba Aysun hanım, daha önce söylediğiniz gibi bir şey ne duydum ne gördüm. 🙂 Sizin vatandaşlığınız üzerinden eşiniz de vatandaşlık alabilir. Fakat bunu birlikte Bulgaristan ve Türkiye arasında mekik dokuyarak yapabilirsiniz. Öncelikle evliliğinizin Bulgaristan tarafından da onaylı olması gerekir. Sonra eşiniz uzun oturum yani D vize başvurusu yapabilir. Daha sonra kimlik kartı alıp birlikte yaşadığınızı belirtmelisiniz. Oldukça meşakkatli bir yolculuk sizi bekliyor diyebilirim. 🙂 Kolay gelsin

   1. Ve bir sorum daha olacak Bulgar vatandaşı eşim evde yokken gelseler ben dil anlamıyorum bu bir sorun olurmu.

   2. Merhaba Buket hanım,verdikleri takip no ile sürekli takip edebiliyorsunuz vize başvurunuzu yazmışsınız.fakat ben bunu nerden takip edebilirim kendim bulgaristandayım.internet de bir sayfa buldum ama 2017 den beri kimse yorum yapmamış yapanlarda güvenmeyin bu sayfaya diyor.bu arada Buket hanım 39 gün oldu bugün

 9. Merhabalar Buket hanım benimde soyadım bulgaristan da farklı geldi biz d vize almak istiyoruz verilmiyo diye duyduk soyisminden dolayı biz bunu nasıl çözeriz yardımcı olursanız çok seviniriz ????

  1. Merhaba, konsoloslukların istedikleri belgeleri eksiksiz vermeniz durumunda çoğunlukla sorun çıkmıyor. Bu konuda evrak takibini çok dikkatli yapmanızı öneririm.

  2. Buket hanım merhaba, ben de haftaya d vizesi için mülakata gideceğim. Eşim ve kızım Bulgaristan vatandaşı oldular. Mülakatta bana neler sorabilirler? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

 10. Merhaba bir konuyu öğrenmek istiyorum ben 25 sene bg de eşimle evliligim var 2 cocugumda oranın vatandaşı nasıl oranın vatandaşı olabilirim ve nasıl bir purosudur izlemem gerkiyor bu konuyla ilgili bilgi alabilirmiyim tsk

 11. Merhabalar, Bulgaristandan 30 aralığa kadar C vizem var. C vizem var iken ayrıca D vizesine başvurabilir miyim?

 12. buket hanim cevaplariniz icin tesekkur ederim son bi sorum olcak acaba d vize basvuru yaptigimda bana bi tarih verdiler araliK 10 NUNDA BEN VIZE CIKTIMI CIKMADI O TARIHIMI BEKLEMEK ZORUNDAYIM YANI 35GUN OLDU KONSOLOSLUGA GIDUP SORABILIRMIYIM ACABA CVP VERIRLERMJ BANA YOKSA ILLA O VERDIGI TARIHIMI BEKLEMEK ZORUNDAYIM

    1. Cevabınız için teşekkürler ibrahim bey… 55 gün oldu hala cevap gelmedi deniliyor.. Nasıl öğrendiniz çıktığını.. Hangi konsolosluktan başvuru yaptınız…

     1. Ankara konsoloslugundan yaptim 35 gun de cikti konsoloslukdan aradilar vizeniz cikti gelin pasportunuzun alin dediler sizinkide cikar merak etmeyin uzun olunca genellikle cikiyo red olsa bu zamana kadr red gelirdi

 13. Merhaba buket hanim ben d vizesi basvurumu yaptim butun evraklari incelediler kira kontrati falan hersey var sonra dediki tapu belgesi yok dedi ama evraklarimi aldi tmm dedi bi sorun cikarmi acaba e

  1. Merhaba İbrahim bey, kira kontratı varken sizden neden tapu istemişler bana tuhaf geldi. Yine de sonuca göre bir yol izlemenizi tavsiye ederim.

   1. buket hanım benım 30 gun oldu hala beklıyorum konsolsulugu aradım bız sızı arıcaz dedıler cıkınca acaba sızıde aradılar yoksa nasıl ogrencez 45 gun sure ıcınde olur demıssınız acaba daha erken cıktıgını nasıl ogrenırız siz 20 gunde cıkınca nasıl ogrendınız

    1. Evet beklemekten başka çareniz yok. ben her hafta gidip sormuştum ama cevap alamadım. En son gittiğimde teslim etmişlerdi evrağı. Yani öğrenmenizin yolu beklemek.

 14. merhaba, bende yakın bir süre içinde Bulgaristan da nikah kıydım ve Türkiye ye döndüm evliliğimi bildirdim. Eşim çift vatandaş . 2 ülke de farklı soy isimleri var ama bunu üç isim denklik belgesi ile kanıtlaya biliyoruz. Ben konsolosluğa başvuru yaptığımda bulgasitanda ki soyismim ile pasaportumda ki soyismim uyuşmuyor diye evrakları kabul etmiyorlar . tam bir saçmalık .. acaba bizmi yanlış yapıyoruz. siz önce mvr ye kayıt olduk daha sonra d vize başvurusu yaptık demişsiniz. olması gereken yol bu mu .

  1. Merhaba Cansu hanım, söylediğiniz şey doğru evet isim denklik belgesi işinizi görüyor ama konsolosluk bu durumu kabul etmeyebilir ve haklılarda. Bende evlendikten sonra soyadım değiştiğinde bütün evraklarımın hepsini evlilik belgemle onaylatmak zorunda kalmıştım. En sonunda pasaportumu da güncel soyadımla değiştirip rahata kavuştum. MVR de ki kayıt için sizden evliliğinizi belirtmeniz istenecek bu durumdan kaynaklı soy adınızın farklılığını ispat etmeniz gerekecek bunu yaptığınızda sorun olmayacaktır. Yani önce MVR sonra konsolosluk yapabilirsiniz.

   1. Cevabınız için çok teşekkürler ama bizdeki durum evlenmeden önceki soyadı değil. Eşimin Bulgaristan’da farklı Türkiye’de farklı soyismi var. Doğal olarak bana iki ülkede de farklı soyismi verildi. Yani anlayacağınız Bulgaristan bana ya Türkiye’de soyadını değiştir yada Bulgaristan’da ki soyadını değiştir diyor fakat evlenme ve nüfus işlemlerinde çalışanlar böyle bir durumun mümkün olmadığını söylüyor. Yani Bulgaristan konsolosluğunun istedigini Bulgaristan yerine getiremeyecegini söylüyor… MVR den denemedik sadece en yakın zamanda oradanda bir şansımızı deneyeceğiz… Teşekkürler…

    1. Cansu hanım, ben ve eşim de sizinle aynı dertten muzdaribiz. Sizin durumunuzda yeni bir gelişme oldu mu? Araştırmalarımıza rağmen ne yapacağımızı bir türlü anlayamadık.

     1. Biz başka yollar izlemeye basladık Tolga bey fakat ise yarayacak mi pek emin değiliz şuan D vize sonucunu bekliyoruz. İsterseniz bize [email protected] mail adresinden ulaşabilirsiniz.

 15. Merhaba
  Peki d vize çıkıp ülkeye girdikten sonra oturuma müracaat etcez oturum kartı sizin ne kadar sürede çıkmıştı ne gibi süreçlerden geçtiniz.

 16. Merhaba 17 agustos d vize başvurusu yaptim bulgar vatandaşlığı olan eşim ile aile birlesimi 28 agustos mülakat için konsoloslugu cagirdilar mülakat ta ne gibi sorular sotulabilir birde size ne zmana d vize çıkmıştı 20 gün çok güzel bir süre vize başvurusunda bulunduğunda benden 2 ay sonra ülkeye giriş için bir tarih istediler buda 2 aydan önce ülkeye giremiyorummu demek acaba

  1. Merhaba,

   Biz hiç mülakata girmedik açıkcası ne sorarlar bir bilgim yok. 20 Gün de vizemi almıştım evet ama onun öncesinde 1,5 ay kadar sadece Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen bir belge beklemiştim. O belge ile konsoloslukta başvuru yaptıktan sonra 20 günde vizem çıkmıştı. Ayırca o sıra benim aktif olarak ülkeye girmem için 1 yıllık C vizem vardı. Pasaportumu da konsolosluğa teslim etmediğim için tekrar Bulgaristan’a dönüş yapmıştım. Vize çıkınca tekrar Türkiye’ye dönüp vizemi almıştım. Sizden istediği süre eğer pasaportunuzu aldıysalar ülkeye zaten giremezsiniz. Pasaport sizdeyse aktif vizeniz yoksa yine giremezsiniz. Bu durumda Konsolosluktan bilgi alırsanız daha doğru olur diye düşünüyorum. Sınıra gidip geri dönmektense bilgi almak daha iyi. 🙂

 17. D vizede alınan oturum kartı avrupa ülkelerine esin yanında oldugu sürece gidebiliyorsun ve calisabiliyorsun diye biliyorum hatta suan bende bu süreci yapiyorum

  1. Merhaba Barış bey,
   Eğer eşinizin vatandaşlığı varsa ve siz onun üzerinden D vizesi ve oturum kartı alıyorsanız dediğiniz doğru. Eşiniz yanınızda olduğu sürece sizde avrupa ülkesinde vizesiz seyahat edebilirsiniz. Fakat bazı durumlarda sizden giriş yapmak istediğiniz ülkeler evlilik cüzdanınızın o ülke diline ait çevirisini isteyebiliyor. Bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye edebilirim. Benim söylediğim her iki tarafta vatandaş değilse ve oturumları varsa bu oturum kartı ile vizesiz avrupa ülkelerini gezemez. Ben Bulgaristan’da eşimle birlikte yaşıyorum ve ikimizin de vatandaşlığı yok mesela ve gittiğimiz her avrupa ülkesi için vize alıyoruz gibi… 🙂

 18. Merhaba esime D vize basvurusunda bulunacagiz evlilikten dolayi… Once evraklari toparlayim TR de ki BG konsolosluguna basvuruda bulmamiz gerekiyormus daha sonra BG de bagli oldugum belediyeye muracat etmemiz gerekiyormus… Evrak listesinde kira kontrati isteniyor, fakat benim kalici adresim baska ilcede ikametim baska ilcede, ikametimi alirken ev sahibimiz kira kontrati yapmak istemedi misafir kaliyormus gibi gosterdi bizi oglumla esim yabanci oldugu icin onunki baska yerden baska turlu hallediliyormus.. kira kontrati yerine nasil bir evrak gosterebiliriz ?

  1. MErhaba,

   Kira kontratı kesinlikle gerekli bir durum ve bunun yerine farklı bir belge sunmanızı kabul edeceklerini düşünmüyorum. Çünkü ikametinizi net bir şekilde belirten tek belge sizin kira kontratınız olacaktır. O sebeple bu durumu gerçek bir kira sözleşmesi yaparak halletmeniz en doğrusu olacaktır.

 19. Merhabalar ben türkiyeden d vizesi alıp bulgaristan da eşim ile birlikte oturum kartı basvurusunda bulunduk ve bana 6 aylık oturum kartı verdiler ben eşimin de yanımda olması şartı ile başka avrupa ülkelerine bu oturum kartı ile seyahat yapabilirmiyim teşekküler şimdiden

   1. Buket hanım, oturum kartının ab ülkeleri için vize muafiyeti sağladığını eşle birlikte seyahatin problem almayacağını duymuştum. Verdiğiniz bilgiye göre oturum kartı vize muafiyeti sağlamayacak mı?

    1. Oturum kartının vize muafiyeti sağladığı durum eğer eşlerden biri Bulgar Vatandaşlığına sahipse evlilik cüzdanı ile birlikte gideceğiniz ülke dilinde çeviriyi yanınızda taşıyıp diğer avrupa ülkelerine giriş çıkış yapabilirsiniz. Ama ikinizin de ben ve eşim gibi türk vatandaşı olup bulgaristan da sadece oturum izniniz varsa bununla avrupa ülkelerinde giriş çıkış yapamazsınız vize almadan.

 20. merhabalar,

  Daha önce sizlere D vizesi için yazmıştım. Aklıma takılan bir sorum daha var, bilginizi paylaşabilir misiniz?
  Bayramdan önce D vizesi için konsolosluğa başvurdum ve pasaportumu teslim aldım (1 yıllık C vizem mevcut) D vizenin tek giriş çıkış hakkı verdiğiyle ilgili farklı sitelerde yorumlar gördüm. Fakat bildiğim kadarıyla; D vizesiyle BG’ye gidip yabancılar şubesinden oturum kartı başvurusu yapıyoruz ve süreç başlıyor. C vizesi iptal oluyor diye biliyorum ? oturum kartı takibi için, Tekrar bg’ye gitmem gerektiğinde D vizesiyle mi giriş çıkış yapacağım? yoksa yine bir C vizesi almamız gerekecek mi? (D vize=tek giriş çıkış durumu var mıdır?)
  Teşekkürler,

  1. Merhaba D vizesini aldıktan sonra 180 gün bulgaristan da giriş çıkış yapmadan kalabilirsiniz. Ayrıca D vizesi olan bir kişi bulgaristan a istediği kadar girip çıkabilir bunun haricinde bir C vize almanıza gerek yoktur. Oturum başvurusu için D vizenizin süresi içinde Mvr yani yabancılar şubesine gidip başvuru yapıyorsunuz ve D vizeniz oturum kartınız çıktığında iptal oluyor. Sizde daha sonra sadece oturum kartı yeniliyorsunuz.

 21. Merhabalar,

  Eşim BG vatandaşı, ondan faydalanarak D vizesi + Liçna Kart için koşturmaya başlıyoruz. 1 yıllık C vizesi aldım ve parçalı olarak D vize evraklarını toparlamaya başladım. yazınızda talep edildiğinde pasaportu konsolosluktan alabileceğimizi belirtmişsiniz. D vizemin sonuçlanmasını beklerken C vizemi kullanıp bg’ye gidebilir miyim? yoksa o süreçte vizesiz mi kalmış oluyorum? bu konuda bilginizi paylaşabilirseniz sevinirim. Çok teşekkürler

  1. Merhaba, D vizesi için konsolosluğa gittiğinizde sadece pasaportunuzu geri almak istediğinizi belirtin. Görevli bu şekilde not düşerek size pasaportunuzu geri verecek ve sizde elinizdeki vize ile giriş çıkış yapabilirsiniz.

 22. Merhabalar. Bulgaristan’da Erasmus kazandım. Fakat bordo pasaportum var ve Avrupa ülkelerini gezmek istiyorum. Bulgaristan vizesiyle de diğer ülkelere giriş yapamıyorum. Sizce ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba, buraya bordo pasaportunuza D vizesi alıp geleceksiniz. Bu vize size kısa süreli olduğu için oturumda sağlamayacak. Sadece Sırbistan ve Makedonya gibi vizesiz ülkelere gidebilirsiniz. Schengen vizesi almak için de Türkiye’ye dönmeniz gerekecek.

   1. Tekrardan merhaba. Bulgaristan vizem varken Schengen vizesi de aynı zamanda alınabilir mi? Bir arkadaşım orada öğrenci sayıldığım icin oradan Schengen vizesine başvurmam gerektiğini söyledi. Teşekkür ederim cevaplarınız için

    1. Bulgaristan vizesi varken schengen vizesi alabilirsiniz. Aynı anda birden fazla farklı ülke için vize alabilirsiniz. Bulgaristan’da oturumunuz yoksa D vizesi olsa dahi buradan vize başvuru yapamazsınız. Bizzat kendim denedim ve konsolosluk kabul etmedi Türkiye’ye gitmen gerek dedi. Oturum varsa sadece Bulgaristan da vize başvurusu yapabilirsiniz.

     1. Buket hanım merhaba size eve polis kontrolü geldiği ve ne kadar süre içinde geldi eve gelip ne soruyorlar mesela.

     2. Merhaba, daha vizemi almadan vize süreci içinde geldi ne zaman sonra geldi hatırlamıyorum. Pasaport istiyorlar kimlik kontrolü için bir de burada mı yaşıyorsunuz gibi adresi doğrular sorular soruyorlar o kadar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like