Bosna Hersek Mostar Köprüsü

Vizesiz Gidilen Balkan Ülkeleri

0 Paylaşım
0
0
0

Yurtdışı seyahatleri için uğraştırıcı tek engel vize konusudur. Bence çokta dert etmek gerekmiyor. Vizesiz de gidebileceğiniz çok güzel yerler bulunmaktadır. Balkan ülkelerinin çoğuna vizesiz gidebilirsiniz. Vizesiz Balkan turu yapabilir, yada bu vizesiz Balkan ülkelerine tek tek gidebilirsiniz. Sizin için güzel bir Balkan turu rotası hazırladım. Eğer bu rotayı takip ederseniz vizesiz gidebileceğiniz balkan ülkelerini tek seferde gezmiş olabilirsiniz. Bu tur için tavsiye ettiğim gün sayısı 10 ile 15 gün arasındadır. Balkan turu için başlangıç ülkeniz Makedonya yada Sırbistan olabilir. Bunu o anki uçak bileti fiyatlarına göre kendiniz karar verebilirsiniz.

Makedonya’dan başlayacağınız Balkan turu şu şekilde devam edecek.

Türkiye > Makedonya > ArnavutlukKosova > Karadağ > Bosna Hersek > Sırbistan > Türkiye

Eğer Balkan turuna Sırbistan’dan başlamak isterseniz bu planın tam tersi istikametinde rotayı takip etmeniz gerekli. Şimdi ilk rotamız olan Makedonya’dan başlayalım.

Makedonya

Üsküp Balkan turunuza başlamak için çok ideal bir yerde. Üsküp’te uçakla ineceğiniz havalimanı Büyük İskender Havalimanı olacak. Havalimanı merkezden yaklaşık 20 dakika uzaklıktadır. İndiğiniz zaman kapıda bekleyen taksileri kullanabilir veya yine kapının önünde duran Vardar Ekspress otobüslerine binip daha uygun fiyatlı olarak merkeze ulaşabilirsiniz.

Üsküp’ü gezmek için 2 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Eğer süre konusunda bir kısıtlamanız yoksa 3 günde kalabilirsiniz. Üsküp’te nerede kalınır?, nerelere gidilir? Bunun için Üsküp gezi rehberi yazımızı okuyabilirsiniz. Üsküp’e nasıl gidilir? için bağlantıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Üsküp’ten sonra gitmeniz gereken yer Makedonya’nın göl kenarındaki sevimli kasabası Ohri’dir. Üsküp’ten Ohri’ye otobüsle kolayca ulaşabilirsiniz. Otobüs saatleri için Ohri’ye nasıl gidilir yazımızı, Ohri’de gezilecek yerler için Ohri gezi rehberi yazımızı okuyabilirsiniz. Ohri ufak ama çok güzel bir yerdir. Burası için 1 yada 2 gün ayırabilirsiniz.

Ohri’den Arnavutluk’un başkenti olan Tiran’a geçicez. Ohri’den Tiran’a giden otobüs olmadığı için Ohri’ye çok yakın olan Struga ilçesine gitmeniz lazım. Buraya taksiyle 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Buradan bineceğiniz otobüsle Tiran’a ulaşabilirsiniz.

Arnavutluk

Arnavutluk Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu

Balkan turumuzun 2’inci durağı olan Arnavutluk’tayız. Arnavutluk henüz yeni yeni gelişen ülke olduğu için turisler için gezilecek fazla yeri bulunmuyor. Dilerseniz buraya gelmeyip Makedonya’dan doğru Kosova’yada gidebilirsiniz.

Arnavutluk’a gelmeyi tercih ederseniz burası için ayırmanız gereken süre 1 yada 2 gündür. Tiran’da kalınacak yer ve gezilecek yer tavsiyeleri için Tiran gezi rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

Tiran gezinizi tamamladıktan sonra buradan Kosava’nın Prizren şehrine geçebiliriz. Tiran’dan Prizren’e direk giden otobüs seferleri mevcuttur. Bunlardan birini kullanarak Prizren’e ulaşabilirsiniz.

Kosova

Prizren görmenizi istediğim Kosova’nın güzel bir şehri ama itiraf etmeliyim ki ben Prizren’e gitme fırsatı bulamadım. Benim gidemem sizlerin bu güzel yeri görmesine engel olsun istemem. Eğer buraya gittiyseniz yorum kısmından bize bu yer hakkında düşüncülerinizi paylaşabilirsiniz.

Prizren ufak bir yer olduğu için burada 1 gün kalmanızın yeterli olacağını düşünüyorum. Prizren’den otobüsle Kosovanın başkenti Priştine’ye gidebilirsiniz. Priştine’de kalınacak yer ve gezilecek yer tavsiyeleri için Priştine gezi rehberi yazıma bakabilirsiniz. Kosova’da Arnavutluk gibi gelişen bir ülke olduğu için Priştine için 1 gün ayırmak burayı gezmek için fazlasıyla yeterli olur.

Priştine’den otobüsle Karadağ’ın başkekenti Podgorica’ya geçebilirsiniz.

Karadağ

Priştine’den Podgorica’ya geçmek dağlardan dolayı biraz sarsıcı olabilir. Bu yüzden miğde haplarınızı hazır edin. 🙂 Podgorica gerçekten düzenli ve çok temiz bir şehir. Burada nerede kalınır, nereler gezilir, nasıl gidilir? gibi tavsiyeler için Podgorica gezi rehberi yazımı okuyabilirsiniz. Podgorica için 2 gün ayırmanız yeterli olabilir.

Balkan turumuzun devamında Karadağ’ın körfez şehri olan Kotor var. Burası mutlaka görmenizi istediğim yer arasında. Kotor gezi rehberi yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Kotor için 2 gün ayırın dicem ama 2 gün sonunda buradan ayrılmak istemeyebilirsiniz. 🙂

Eğer olurda Kotor’dan ayrılabilirseniz sıradaki yerimiz Mostar. 🙂

Bosna Hersek

Kotor’dan Mostar’a nasıl gidilir? yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz. Mostar gezi rehberi yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz. Mostar yazımızı okumanız belki Kotor’u bırakabilmenize yardımcı olabilir. 🙂 Mostar ufak bir kasaba olduğu için burada 1 gün geçirmeniz yeterli olur diye düşünüyorum.

Mostar’dan otobüsle Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya geçebilirsiniz. Saraybosna’ya nasıl gidilir?, Saraybsona’da nerede kalınır, nereler gezilir Saraybosna gezi rehberi yazımızda. Saraybosna için 2 yada 3 gün ayırmanız yeterli olur.

Saraybosna’dan otobüsle Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a geçebilirsiniz.

Sırbistan

Sırbistan Belgrad Victor Heykeli

Balkan turumuzun son rotası olan Sırbistan’dayız. Belgrad’da nerede kalınır? Nerelere gidilir? Belgrad gezi rehberi yazımızda. Belgrad’a nasıl gidilir? öğrenmek içinde linkteki yazımızı okuyabilirsiniz. Belgrad için 2 yada 3 gününüzü ayırabilirsiniz.

Balkan turumuzu tamamladık. Belgrad’da havalimanı şehir merkezinden uzakta. Havalimanına taksiyle yada Slavija meydanında kalkan A1 numaralı otobüslere binerek gidebilirsiniz. Otobüs tren garının ordaki istasyonda da durmaktadır. Buradan da havalimanı otobüsüne binebilirsiniz.

En başta da dediğim gibi bu turu 2 şekilde tamamlayabilirsiniz. Ben Makedonya başlangıçlı olacak şekilde sizlere anlattım. Siz isterseniz Sırbistan’da başlayıp Balkan turunu Makedonya’da bitirip ordan Türkiye’ye dönebilirsiniz.

Vizesiz Balkan turu hakkında aklınıza takılan soruları yorum bölümünü kullanarak bize iletebilirsiniz.

Bizi FacebookInstagramYoutube sayfalarımızdan takip etmeyi unutmayın.

0 Paylaşım
2 yorum
  1. Merhabalar
    Uzun uğraş sonucu eşimle Balkanlar turu yapmaya karar verdik. Uygun bi tatil olmasını amaçladığımız için en uygun giriş çıkış biletini Saraybosnadan bulabildik. Fakat nasıl bi rota izleyebiliriz karar veremedik. Saraybosna giriş çıkışlı 10 11 günlük bi rota tavsiye edebilir misiniz lütfen. İikinci sorum ise araba kiralayıp çadır kurarak mı ilerlemeliyiz yoksa otobüsle geçişler yapıp hostellerde mi kalmalıyız. hangisi daha mantıklı olur? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler…

    1. Merhaba, dönüş için tekrar Saraybosna’ya dönecekseniz; Saraybosna > Mostar > Herceg Novi > Kotor > Budva > Podgorica > Novi Pazar > Belgrad > Saraybosna rotasını takip edebilirsiniz. Bu yolculuğu araba kiralayarak daha rahat yapabilirsiniz. Araç kiralarken aracı yurtdışına çıkarmak istediğinizi mutlaka belirtin. Bunun için sizden ekstra bir ücret yada daha fazla deposito alabilirler. Birde size aracın yurtdışı sigortası olan yeşil renk bir evrak vermeleri gerekli. Bunu almayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Cruise (Gemi Turları) Nedir?

Yüzen bir otel hayal edin, her sabah otelinizin penceresinden dışarı baktığınızda farklı bir ülkede farklı bir şehirdesiniz. İşte…