Ohri Kalesi

Ohri Gezi Rehberi

0 Paylaşım
0
0
0

Üsküp‘e gelipte Ohri şehrini görmeden olmaz. Ohri adını etrafını çevreleyen Ohri Gölü‘nden almaktadır. Bu gölün karşı tarafında ise Arnavutluk yer alır. Yani gölü iki ülke paylaşmaktadır. Ayrıca belirtmem gerek ki Ohri ve Ohri gölü UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. Ohri’de neredeyse her şeyin taştan yapıldığı bu ufak göl kasabası sizi eskilere taşıyacak. Yollar, duvarlar, binalar, evler ve kiliseler hemen hemen her şey taştan yapılma. Lafı fazla uzatmadan Ohri gezi rehberi yazımıza başlayabiliriz.

Makedonya Vizesi

Ohri’ye gitmek isteyen okurlarımızın aklındaki ilk soru vizedir. Üsküp yazımızda da belirttiğimiz gibi Makedonya’ya gelmek için ekstradan bir vize almanız gerekmiyor. Pasaportunuzu ve uçak biletinizi alıp yola koyulabilirsiniz. Tabi pasaportunuzda en az 6 ay süre olmak şartıyla. Vizesiz ülkeler listemize buradan ulaşabilirsiniz. Unutmamanız gereken tek konu yurtdışına çıkmadan önce harç pulu almanız gerektiğidir.

Yurtdışı Çıkış Harcı hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Ohri’de Nasıl Gidilir?

Ohri gezi rehberi yazımızın bir diğer merak edilen sorusu Ohri’ye nasıl gidilir. Makedonya‘ya gelmeyi planlıyorsanız size tavsiyem önce başkent olan Üsküp şehrini gezip görmeniz. Üsküp Gezi Rehberi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.  Üsküp’ü gezdikten sonra Üsküp otogarından her gün Ohri’ye düzenli otobüs seferleri düzenlenmektedir. Yolculuk yolların kıvrımlı olması nedeniyle 3 – 4 saat sürmektedir. Ohri otogarı şehir merkezinden biraz uzakta, o yüzden taksi ile merkeze gitmenizde fayda var.

# Daha detaylı bilgi için Ohri nerede ve nasıl gidilir? yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Ohri’de Nerede Kalınır?

Ohri’ye geliş amacım Arnavutluk sınırına yakın olmasıydı, bu yüzden sabah geldiğim bu göl kasabasını akşam terk edip Arnavutluğa geçmiştim. Eğer böyle bir planınız yoksa 2 yada 3 gün Ohri’de geçirmeniz bu güzel göl kasabasını gezip görmeye fazlasıyla yetecektir. Ohri gezi rehberi okurlarına tavsiye edebileceğimiz erken rezervasyon oteller listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ohri’de Gezilecek Yerler (Ohri Gezi Rehberi)

Ohri’de gezilecek yerlere başlamadan önce Makedonya’da gezilecek yerler listesine buradan erişebilirsiniz.

Makedonya Ohri
Makedonya Ohri

Gezilecek yerler Ohri gezi rehberi yazının en merak edilen konudur. Ohri ufak bir yer olduğu için burada çoğu yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Göl kenarına inebilmek için Halveti Hayati Camii‘nin oradan Clement of Ohrid caddesini takip ediyorum. Trafiğe kapalı bu caddenin sağında ve solunda hediyelik eşya dükkanları, kafeler ve restoranlar bulunmakta.

Makedonya Ohri Sokakları
Makedonya Ohri Sokakları

Bir kaç hediyelik eşya aldıktan sonra göl kenarındayım. Burada manzara muhteşem. Temmuz ayı olmasına rağmen Baba Dağı‘nın zirvesinde hala bulunan karları görebilirsiniz. Limanda bize teklif edilen tekne turunu kabul edip Ohri’yi birde gölden izlemek istedim.

Makedonya Ohri Meydanı
Makedonya Ohri Meydanı

Ohri Tekne Turu

Tekne turlarını çok heyecanlı bulmam ama tekneden Ohri’yi izlediğimde manzara muhteşemdi. Tüm kasabayı görmek mümkün. Buruna geldiğinizde Kaneo tepesindeki John Theologian Kilisesini görebilirsiniz. Gölden kilise manzarası mükemmel. Tüm Ohri gezi rehberi okurlarımıza Ohri’de tekne turu yapmalarını tavsiye ederiz. Gölün karşısına baktığınızda Arnavutluk’u görebilirsiniz Ohri’deki gezim bitince akşama gideceğim ülke.

Makedonya Ohri Gezi Rehberi Tekne Turu
Makedonya Ohri Tekne Turu

Teknede güzel bir göl manzarasının keyfini sürüp fotoğraflar çektikten sonra limana yanaşıyoruz. Şimdi ki hedefim Ohri Kalesi. Ohri Kalesi’ne çıkmak için kondisyon durumunuzun biraz iyi olması gerekli. 🙂 Kale şehrin en yüksek tepesinde. Buraya çıkabilmek için kasabanın dar sokaklarından yukarı doğru tırmanmanız gerekli. Ohri gezi rehberi yazımda belirtmek istediğim başka bir nokta ise her yerde bulunan tabelalar sayesinde Ohri’de yönünüzü bulmak çok kolay. Sizi gitmek istediğiniz yere çok güzel bir şekilde rehberlik etmektedir.

Ohri Kalesi

Makedonya Ohri Kalesi
Makedonya Ohri Kalesi

Ohri gezi rehberi yazımızda çıkılması en zor yerlerden biridir çünkü şehrin en yüksek noktasında yer almaktadır. Ohri Kalesi’ne girebilmeniz için 30 dinar (2 TRY) giriş ücreti ödemeniz gerekmektedir. Kale duvarlarına çıkıp mükemmel bir manzaraya eşlik edebilirsiniz. 3 km genişliğindeki kale Ohri Gölü’nü izlemek için mükemmel bir yer. Ohri ve Ohri Gölü doğası ve güzelliği ile beni en çok etkileyen yerlerden biridir. Manzaranın tadını çıkardıktan sonra aşağıyı doğru inişe geçiyorum. Tabelaları takip edip  Ohri Antik Tiyatrosu‘na doğru yola koyuldum.

Ohri Antik Tiyatrosu

Makedonya Ohri Antik Tiyatrosu
Makedonya Ohri Antik Tiyatrosu

Romalılar tarafından inşa edilen Ohri Antik Tiyatrosu günümüzde hale konserler, baleler ve tiyatrolar için kullanılmaktadır. Tiyatro oldukça güzel mimariye sahip. Burada biraz oturup dinlendikten sonra Ohri’de yer alan Ohri Sofya Kilisesi‘ni görmek için yoluma devam ettim.

Ohri Sofya Kilisesi

Makedonya Ohri Sofya Kilisesi
Makedonya Ohri Sofya Kilisesi

Ohri gezi rehberi yazımızda bahsettiğimiz en önemli yapılardan biridir. Ohri Sofya Kilisesi Birinci Bulgar İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş. Etkileyici bir mimarisi olan kilise kasabadaki en büyük kiliselerden biri.

Makedonya Ohri Sofya Kilisesi Arkası
Makedonya Ohri Sofya Kilisesi Arkası

Göl kenarına indiğinizde yürümek için göl üzerine yapılmış bir iskele bulunmakta. Kayalıkların altında yer alan bu yeri görmenizi şiddetle tavsiye ederim oldukça güzel bir manzara sizi bekliyor burada.

Ohri gezi rehberi turumu tamamlayarak akşam üzeri merkezde bir taksi ile anlaşıp bizi Arnavutluk sınırına bırakması için anlaşma yapmıştım. Sınır Ohri’den 25 km uzaklıkta. Sınırda taksiden indikten sonra bir otostop ile Tiran’a geçmiştim. Tiran Gezi Rehberi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ohri Gezi Rehberi hakkında aklınıza takılan soruları bize yorum kısmından iletebilirsiniz. Ohri gibi yerlerden hoşlanıyorsanız Kotor Gezi Rehberi yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Mutlu ve Cesur Kalın.

Ohri Fotoğraf Galerisi

Makedonya Ohri Tekne Turu 2
Makedonya Ohri Tekne Turu 2
Makedonya Ohri Tekne Turu 4
Makedonya Ohri Tekne Turu 4
Makedonya Ohri Tekne Turu
Makedonya Ohri Tekne Turu
Makedonya Ohri Tekne Turu 6
Makedonya Ohri Tekne Turu 6
Makedonya Ohri Gölü
Makedonya Ohri Gölü
Makedonya Ohri Kalesi Manzarası
Makedonya Ohri Kalesi Manzarası
Makedonya Ohri Ara Sokaklar
Makedonya Ohri Ara Sokaklar
Makedonya Ohri Gölü 2
Makedonya Ohri Gölü 2

0 Paylaşım
3 yorum
  1. Babamın işi dolayısıyle uzun süre makedonya’da kaldık. Benim burayla ilgili o kadargüzel anılarım oldu ki. Tarihi ve güzellikleri ile muhteşem bir şehirdir ve çok sıcak insanları vardır. Gitme olanakları çok kolay ve herkese de tavsiye ederim

  2. Makedonya’da hayran kaldığım bir yer Ohri. İlkinde günübirlik gitmek durumundaydım, sonrasında geri dönüp 3 gün kalmıştım. Güzel şehir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You May Also Like

Pamukkale Gezi Rehberi

Alanya‘dan İstanbul‘a dönüşümde son yolculuğum Denizli’de ki Pamukkale Travertenleri olmuştu. Tamamen doğa harikası olan bu Travertenleri kaynaktan çıkan 35 derece…

Sofya Gezi Rehberi

Bilindiği gibi Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesi olduğundan ya Schengen Vizeniz varsa onunla yada Bulgaristan Vizesi alarak ülkeye giriş yapabilirsiniz. Otobüsle gidecekseniz eğer...

Burgaz Gezi Rehberi

Bulgaristan‘ın Karadeniz kıyı şeridinin güneyinde yer alan ve Türkiye sınırında Kırklareli ile komşu olan Burgaz ilinin idari merkezi olan şehirdir. Burgaz gezi rehberi başlayarak ilk olarak Burgaz’a…

Atina Gezi Rehberi

Yunanistan Balkanlar’ın güneyinde yer alan bir ülke. Avrupa Birliği üyesi Yunanistan, Türkiye, Arnavutluk, Bulgaristan ve Makedonya ile sınır paylaşmaktadır.…