Arnavutluk Tiran Ulusal Tarih Müzesi

Tiran Gezi Rehberi

Arnavutluk’un başkenti Tiran’ın turistleri cezbedecek çok fazla yeri bulunmamakta. Arnavutluk’a seyahat planı yapıyorsanız Tiran gezi rehberi okurlarına deniz kenarındaki…
0 Paylaşım
0
0
0

Arnavutluk‘un başkenti Tiran‘ın turistleri cezbedecek çok fazla yeri bulunmamakta. Arnavutluk’a seyahat planı yapıyorsanız Tiran gezi rehberi okurlarına deniz kenarındaki şehirlerine gitmenizi tavsiye ederim. Benim buraya gelişim Sofya‘dan otostop çekerek başladığım gezimde Makedonya‘yı geçip buraya gelişimle olmuştu. Arnavutluk’un komşu ülkeleri sırasıyla Karadağ, Kosova, Makedonya ve Yunanistan‘dır. Tiran gezi rehberi yazımıza geçebiliriz. İlk konu Arnavutluk vizesi.

Arnavutluk Vizesi

Türk vatandaşlarından vize istemeyen Arnavutluk’a en az 6 ay süresi olan herhangi tür pasaportunuz ile ülkeye serbestçe giriş yapabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken ülke dışına çıkmadan önce pasaportunuz için harç pulu almanız.

# Yurtdışı Çıkış Harcı Nedir?

Tiran’a Nasıl Gidilir?

Tiran’a otobüs yada araba ile seyahat etmek biraz uzun sürebilir bu yüzden her gün düzenlenen uçak seferlerine göz atmanızı tavsiye ederim. Ucuza uçak bileti bulabilmek için sitemizde yer alan uçak bileti siteleri incelemelerini okuyabilirsiniz.

Tiran’da Nerede Kalınır?

Tiran’da otel fiyatları çok pahalı değildir.  En düşük otel fiyatları 15 dolardan başlayıp bütçenize göre güzel bir otel seçebilirsiniz. Tiran gezi rehberi okurlarına tavsiye edebileceğimiz otel listesine buradan ulaşabilirsiniz. Ben Tiran’da bir gece konaklayıp buradan Yunanistan’a geçmiştim. Bu yüzden Tiran’a geldiğimde; şehri dolaşırken yoldan bir adamın sunduğu kişi başı 5 dolara 3 kişilik bir pansiyonda kalma teklifini kabul edip o gecemi sadece 5 dolar verdiğim bir pansiyonda geçirmiştim. Kulağa çok güvenli gelmiyor biliyorum ama biz Cesur Gezgin’leriz. 🙂 O yüzden size tavsiyem erken rezervasyon yapıp düzgün bir yerde kalmanız. 🙂

Tiran’da Gezilecek Yerler (Tiran Gezi Rehberi)

Sabah olur olmaz merakla geldiğim bu şehri gezmeye başlıyorum. İlk olarak İskender Bey Meydanı‘na yöneliyorum. Buraya gelirken yolumda Edhem Bey Camii‘sini görüyorum.

Edhem Bey Camii

Arnavutluk Tiran Edhem Bey Camii ve Saat Kulesi
Arnavutluk Tiran Edhem Bey Camii ve Saat Kulesi

Tiran saat kulesinin yanında yer alan Edhem Bey Camii Osmanlı Devleti zamanında inşa edilmiş. Caminin ve revakların iç yüzeyi kalem işi nakışlarla süslüdür. Daha önceleri müze haline getirilen cami ibadete yeniden açılmıştır.

Edhem Bey Camii’sini geçtikten sonra İskender bey Meydanı’na geliyoruz.

İskender Bey Meydanı

Arnavutluk Tiran İskender Bey Meydanı
Arnavutluk Tiran İskender Bey Meydanı

Etrafında bakanlıkların, müzelerin ve tiyatroların bulunduğu Tiran’ın en meşhur meydanıdır burası. Edhem Bey Camii’nin olduğu sokaktan geliyorsanız sağınızda Arnavutluk Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu onun hemen yanında Arnavutluk Ulusal Tarih Müzesi yer almaktadır. Ulusal Opera ve Bale Tiyatrosu şehirdeki en büyük ve görkemli yapılardan biridir. Çok fazla vaktimiz olmadığı için buraya girememiştim maalesef.

Tiyatronun hemen yanında ülkedeki en büyük müze yer alıyor. Arnavutluk Ulusal Tarih Müzesi‘nin girişindeki bağımsızlıklarını simgeleyen geleneksel insan figürları bu binayı oldukça ilgi çekici kılıyor. Meydanda dolaşıp bir kaç fotoğraf çekildikten sonra yoluma devam ediyorum.

Tiran Diriliş Katedrali

Arnavutluk Tiran Gezi Rehberi Tiran Diriliş Katedrali
Arnavutluk Tiran Diriliş Katedrali

İskender Bey Meydanı’ndaki Çameria sokağına yöneldiğinizde bu yol sizi Diriliş Katedrali‘ne çıkaracak. Bambaşka bir mimariye sahip bu katedral Balkanlar‘daki en büyük üçüncü katedral olma özelliğini taşıyor. 2012 yılında açılan katedralin açılış amacı, Arnavut Ortodoks Kilisesi’nin yeniden canlanmasının 20. yıldönümünü kutlamak ve Arnavutluk Başpiskoposu Anastasios’un seçilmesini kutlamakmış. Katedralin mimarisi oldukça etkileyici ve şehirdeki en modern ve etkileyici yapı olduğunu söyleyebilirim.

Tiran Piramidi

Arnavutluk Tiran Piramidi
Arnavutluk Tiran Piramidi

Bu etkileyici Katedrali de gördükten sonra son olarak Tiran Piramidi‘ni görmeye geliyorum. Piramit şeklinde olan bu bina Bajram Curri bulvarının hemen yanında yer almaktadır. Eskiden müze olarak kullanılan bu bina günümüzde Arnavutluk TV kanalının yayın merkezi olarak kullanılmaktadır. Harebeyi andıran görüntüsü bana buranın terk edilmiş olduğunu hissettirdi. Biraz bakım yapılsa şehirdeki güzel yapılardan biri olabilirdi fakat ben burayı çokta beğenmedim.

Tiran’dan gidebileceğiniz diğer ülkeler:

Tiran gezi rehberi hakkında görüşlerinizi bize yorum kısmından iletmeyi unutmayın.

Mutlu ve Cesur Kalın…

Tiran Fotoğraf Galerisi

0 Paylaşım
2 yorum
  1. bir yıl önce bir tur programıyla gitmiştik. Hayran kaldım inanın. Ve tekrar gitmek isterim. Tarihi ve kültürü çok ilgimi çekmişti. Sadece ben değil tüm tur arkadaşlarım da çok güzel zaman geçirdik buralarda.

    1. Tur gibi kalabalık gruplarla gidildiğinde her gezinin tadı bir başka oluyor 🙂 umarım farklı ülkeleri de görme şansını bulabilisiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.